SiirdamineFoto: Toomas Huik / Postimees
Toimetas Kristin Aasma 29. jaanuar 2015 10:54
Riigikogu võttis 76 poolthäälega vastu valitsuse algatatud rakkude, kudede ja elundite hankimise, käitlemise ja siirdamise seaduse (757 SE), millega kehtestatakse inimpäritolu rakkude, kudede ja elundite hankimise, käitlemise ja siirdamise tingimused ja korraldus ning riikliku järelevalve kord ja vastutus.

Seadust kohaldatakse elus või surnud inimdoonorilt eemaldatud ja kehaväliselt töödeldud või töötlemata rakkude, kudede ja elundite paikse või süsteemse siirdamise teel inimese organismiga vahetusse kontakti viimisele. Samuti luuakse riigisisesed eeldused liitumiseks rahvusvaheliste elundivahetusorganisatsioonidega.

Siiani reguleerivad Eestis rakkude, kudede ja elundite hankimist, käitlemist ja siirdamist rakkude, kudede ja elundite käitlemise ja siirdamise seadus, kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seadus, vereseadus ning osaliselt ravimiseadus.

Seadus tuleneb Euroopa Liidu õigusaktidega ühtlustamise nõudest ning inimpäritolu kudede, rakkude ja elundite hankimise, käitlemise ja siirdamise ohutuse tagamise vajalikkusest.