Eesti uudised

Panga prognoos: palgad jätkavad kasvamist, majandust veab eratarbimine (9)

Õhtuleht.ee, 28. jaanuar 2015 17:02
Foto: TEET MALSROOS
Möödunud aastal kasvas Eesti majandus peamiselt eratarbimise tugeva kasvu ja aasta teisel poolel kiirenenud ekspordi toel 1,9 protsenti, kuid käesoleva aasta majanduskasvu korrigeeris pank 2 protsendist allapoole.

Väliskeskkonna halvenemise ja selle võimaliku negatiivse mõju tõttu ekspordile ja ettevõtetesektori investeeringutele korrigeerisime selle aasta Eesti majanduskasvu prognoosi allapoole, 2 protsendi. Samal ajal annab kiire palga-ja ülimadala hinnakasvu toel suurenev eratarbimine majanduskasvu tugeva panuse. Meie kaubanduspartnerite majandusolukorra ja nõudluse paranemine aitavad järgmisel aastal kiirendada Eesti majanduskasvu 2,7 protsendini, selgus Swedbanki majandusprognoosist

Samal teemal

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnul on meie peamiste kaubanduspartnerite majanduskasvu väljavaade sel aastal halvenenud.

"Euroala majanduskasv tuleb varem oodatust nõrgem. Samas seisab Venemaa sel aastal silmitsi tõsise majanduslangusega, mis ulatub ka järgmisse aastasse. Eesti ekspordikasvu pidurdab enim Venemaa-suunalise väljaveo vähenemine. Samas on elektroonikatoodete eksport alates möödunud aasta teisest poolest kiiresti suurenenud ning aidanud kaasa ekspordi tugevnemisele. Elektroonikatoodete tugeva panuse jätkumise juures ei saa aga riske alahinnata, kuna see tuleb valdavalt ühest ettevõttest ja ei ole olnud püsiv," märkis ta.

"Eesti ettevõtted on Venemaaga seotud riskidest teadlikud ning on juba oma sõltuvust Venemaa turust vähendanud. Meie prognoosi põhisstsenaariumi järgi Eesti ekspordikasv aeglustub sel aastal nõrgema välisnõudluse tõttu. Järgmiseks aastaks ootame meie kaubanduspartnerite majandusolukorra paranemist, mis suurendab ekspordivõimalusi," sõnas Mertsina.

Viletsa ekspordinõudluse tõttu suurendavad ettevõtted oma investeeringud sel aastal tagasihoidlikult, valitsemissektori investeeringud aga vähenevad jätkuvalt. Euroopa Liidu rahad hakkavad investeeringutesse olulisemalt panustama alles järgmise aasta lõpus. Kodumajapidamiste investeeringud kasvavad mõõdukalt, mida toetab tugev nõudlus eluaseme järele. Oodatav välisnõudluse paranemine järgmisel aastal sunnib ettevõtteid suurendama investeeringuid nii efektiivsusesse kui mahtudesse.

"Tagasihoidlikust majanduskasvust hoolimata pinged tööturul järgmisel kahel aastal suurenevad. Sobivate töötajate leidmine muutub järjest keerulisemaks, sest tööealine rahvastik ja töötute arv jätkavad alanemist. See avaldab survet palgakasvuks. Brutopalga kasv jätkub sel aastal eelmise aastaga samas tempos ja kiireneb järgmisel aastal koos majandusolukorra üldise paranemisega. Tänu tööjõumaksude alandamisele netopalga kasv sel aastal aga kiireneb oluliselt," rääkis Mertsina. "Sotsiaaltoetuste kergitamine annab täiendava panuse eratarbimise kasvu, mis on nii selle kui järgmise aasta majanduskasvus suurima mõjuga."

„Kõige enam pidurdas eelmisel aastal ja pidurdab ka sel aastal hinnakasvu odavam kütus. Samas hakkavad hinnad, sealhulgas toidu- ja energiahinnad, taas kasvama aasta teisel poolel. Selle aasta tarbijahindu kergitab enim aktsiisimäärade tõus. Aasta keskmine inflatsioon jääb aga väga madalaks. Järgmisel aastal hindade kasv kiireneb, seda peamiselt energia ja toiduainete hindade tõusu tõttu. Riigi poolt reguleeritavad hinnad tõusevad tänu aktsiisimäärade tõstmisele. Meie hinnangul kasvavad hinnad sel aastal 0,3 ning järgmisel aastal 2,6 protsenti," lisas Mertsina.

Samal teemal

20.11.2016
Venelastele teeb muret hindade kasv
13.03.2015
Ministeerium on Eesti majanduskasvu prognoose allapoole korrigeerinud