Valimised

Kas dividende ootab valimiste järel maksustamine sotsiaalmaksuga? (30)

Sander Silm, 27. jaanuar 2015 18:47
Foto: Reuters / Scanpix
IRL valimisprogrammis on lause, mille kohaselt peavad kõik ühiskonnaliikmed sõltumata sissetuleku liigist panustama pensioni- ja ravikindlustussüsteemi ülalpidamisel. Kas see tähendab, et dividendid võidakse maksustada sotsiaalmaksuga?

IRL-i lubadus pole õhust võetud, kuna pole saladus, et Eesti ravikindlustus on tulevikus arvestuslikus puudujäägis, mistõttu lisaraha leidmine on hädavajalik.

Samal teemal

Olukorra muudab pingelisemaks ka asjaolu, et erakonnad on valimiste ajal andnud tervishoiuvallas üsna julgeid lubadusi, mis on samas ka kopsaka hinnasildiga.

Nii näiteks läheks ainuüksi nii IRL-i ja kui ka sotside lubadus maksta täiskasvanutele kolme aasta jooksul hambahüvitist haigekassale maksma 60 miljonit eurot. Lisaks sellele on IRL lubanud sisse seada ka sotsiaalmaksu lae kolmekordse keskmise palga tasemel, mis omakorda vähendaks veelgi sotsiaalmaksu laekumist.

Sõltub ju meie ravikindlustussüsteem suures osas tööjõumaksude, täpsemalt sotsiaalmaksu (selle ravikindlustuse osa ehk 13 protsentide) laekumisest. Kusjuures 2/3 kõigist tervisekuludest tehakse Haigekassasse kogutava sotsiaalmaksu tulude põhjal (ülejäänud 1/3 on muude riigi eelarvetulude, inimeste omaosaluse jne arvel).

Seega on ilmselge, et erakonna soovide ja tegelikkuse vahel haigutab rahaline tühimik, mida tuleb täita.

Kuid kas ei peitu vihje selle tühimiku täitmisele mitte IRL-i programmis, kus on järgmine lubadus: Pensioni- ja ravikindlustussüsteemi ülalpidamisel osalevad ühiskonnaliikmed kuni kokkulepitud ülempiirini solidaarselt, sõltumata sissetulekute liigist. Otseseid makse ei koguta inimestelt ja peredelt, kelle varaline seis ja sissetulekud on toimetulekuks ebapiisavad.

Ekspertide sõnul võib see viidata sellele, et erakond soovib maksustada ettevõtete väljavõetavad dividendid sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa ehk 13 protsendiga.

Riigikogu liige Sven Sester kummutas aga ettevõtjate hirmud. "IRL ei soovi dividende maksustada sotsiaalmaksuga. Pigem oleme oma programmis pakkunud, et dividendide maksustamine tulumaksuga tuleks üle vaadata ja seda suunaga allapoole, et dividende rohkem Eestis välja võetaks," rääkis ta.

Sester lisas, et IRL tahab kaotada dividendide topeltmaksustamise alla 10 protsendilise
osaluse korral, kuna see muudab ebasoodsamaks investeerimistegevuse ja
Eestisse peakorterite loomise.

"Otsime lahendusi, mis motiveeriksid Eestis teenitud kasumit dividendidena välja maksma Eestis, mitte mujal," lubas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee