Eesti uudised

Kuld särab jälle ehk Mis on kulla hinnatõusu taga? (13)

Sander Silm, 8. veebruar 2015 10:27
Foto: Reuters / Scanpix
Viimasel paaril aastal on kulla hind teinud tugevat vähikäiku ning müüt kullahinna jätkuvast tõusust on murtud. Viimastel nädalatel on kulla hind pöördunud jälle tõusule, kuid mis on selle taga?

On hulk tegureid, mis aitavad kaasa kulla hinna tõusule. Eelkõige on see Hiina plahvatuslikultkasvanud nõudlus kulla järele ning riigi kavatsust nõrgestada USA dollari domineerimist maailma rahanduses ja edendada jüaani alternatiivina. See ilmneb juba vahetustehingute käivitumises mõne majanduspartneritega, sh Venemaa, Uus-Meremaa ja Malaisiaga.

Teine tegur on praegune naftahinna madalseis. Nafta hind on alates 2014. aasta juunist järsult langenud ja püsib nüüd tasemel 50 dollarit barreli eest.

Oma mõju avaldas kullahinnale ka Šveitsi keskpanga otsus kaotada Šveitsi frangilt ülempiir euro suhtes.15. jaanuaril kaotas Šveitsi keskpank (SNB) frangi ja euro kursi ülempiirii (1,20 franki), mis oli kehtinud alates 2011. aastast. Kuna Šveitsi frank on läbi aegade olnud paljude investorite turvasadam, pani see investoreid otsima alternatiivset lahendusi ehk ostma kulda, mille hind on viimastel päevadel tõusnud.

Kulla hinda on kergitanud ka mure euroala tuleviku pärast, kuna spekuleeritakse Kreeka võimaliku lahkumise pärast eurotsoonist. Samuti kinnitas Euroopa Keskpanga nõukogu 22. jaanuaril euroala majanduse ergutamiseks ja inflatsiooni elustamiseks enam kui 1,14 triljoni eurose võlakirjade tugiostuprogrammi. Sisuliselt tähendab see, et keskpank trükib juurde 1,14 triljonit eurot.

Mitmed rahanduseksperdid ennustavad, et selle tulemusena tõuseb kulla hind 2015. aastal 1300 dollarit/unts või enamgi veel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee