Foto: Stanislav Moškov
Karoliina Vasli 27. jaanuar 2015 07:00
Tohtrist poliitik Viktor Vassiljev libastus, kui riigikogu sotsiaalkomisjoni avalikul istungil plahvatas: vastutustundetute meestega abielluvad ning lapsi saavad naised tuleks steriliseerida. "See oli äärmiselt rumal ja seksistlik nali," hindab viie lapse ema Yana Toom, kel lahutusprotsess pooleli.

Esmaspäeva ennelõuna. Riigikogu sotsiaalkomisjon koguneb avalikule istungile, arutamaks üksikvanemate olukorda ja vajadusi Eestis. Möödub ligi poolteist tundi, istung kulgeb rahuliku lõpu suunas, kui ühtäkki avab suu keskerakondlasest rahvasaadik Viktor Vassiljev. Ta peab pika traktaadi. Imestab, miks räägitakse vaid sellest, et mehed on kõiges süüdi: igavesed joodikud ja lakekrantsid, ent on ju ka naisi, kes jätavad lapsed mehe hoolde. "Minu meelest see, et keegi on vastutustundetu, no sellest peaks mõtlema juba enne, kui temaga üldse lapsed saadakse," tulistab ta kui kahuritorust. "Tuleks välja töötada sellised mehhanismid, et vastutustundetud vanemad sõlmiksid juba eelnevalt mingid siduvad lepingud, kus on teada, et nendel osa töötasust ära võetakse, kas siis elatisfondi või otseselt perekonnale." Ta märgib, et naistel peaks olema enne abiellumist võimalus testida, kas mees on vastutustundetu või mitte. "Ja miks ta abiellub siis vastutustundetu mehega ja saab temaga veel igavese hunniku lapsi! Minu meelest selliseid naisi tuleks karistada lausa seadusega, kes abielluvad vastutustundetu mehega, ja seadus võiks täie karmusega sekkuda ja sellised naised steriliseerida," räägib Vassiljev ning lisab, et nüüd võiks edasi välja töötada arengukava ja meetmete kava, kuidas üksikperekondi vältida.

Bravuurikus on asendunud vabandustega

Lumepall läheb veerema. Pärastlõuna on võrgumeedia suuri pealkirju täis ning kihab ka Facebook. Keskerakond väljastab isegi pressiteate, kus Vassiljev põhjendab, et tema juhtinud lihtsalt tähelepanu riigi vastutustundetule majandamisele, mis viib vaesumiseni, välismaale põgenemiseni ning võimetusele elatist maksta. "Rõhutan, et ma väga vabandan taolise väljaütlemise pärast, mis oli selgelt kohatu nende naiste suhtes, kes kasvatavad üksi last, sest nemad ei ole selles süüdi."

Õhtulehe kõnele vastates on tavaliselt alati humoorikas ja sõnakas Vassiljev kui vette kukkunud kassipoeg. Ta otsib sõnu ja kordab pidevalt, kuidas ta vabandab. "Ebaõnnestunud nali," nendib ta.

Vassiljevi parteikaaslane Oudekki Loone on otsekohene: "Piinlik oli seda kuulata. Vabandan kõigi üksikvanemate ees, kellele sõnavõtt haiget tegi. Üksikvanemad pole milleski süüdi ja see pole ka Keskerakonna arvamus." Ta ütleb, et juhtum on poliitikutele õpetuseks, et asju tuleb võtta tõsisemalt. "Põhimõtteliselt aeg-ajalt peab nalja ka saama, et poliitikud päris surnumatjate moodi poleks, aga on kohti, kus nalja ei tehta. Asjad, mis lihtsalt ei ole naljakad. Ainuüksi mõte sellisest steriliseerimisest on õõvastav."

Nii Loone kui eurosaadik Yana Toom (Keskerakond) kiidavad, et vähemasti oli Vassiljevil julgust kohe vabandada. Toom arutleb, et Vassiljevile meeldib väga esineda, kuid ta ei taju alati piiri. "See oli äärmiselt rumal ja seksistlik nali." Toom märgib, et küll naised saavad ka ise vastutusega hakkama ilma Vassiljevi sekkumiseta. "Iga laps väärib head isa ning kui mees oli juba piisavalt hea, et temaga laps saada, siis keegi kõrvalt ei või hakata halvasti ütlema. Vassiljev riivas just lapsi."

Toomil endal on kahe mehega viis last ja praegu käimas lahutusprotsess. Lahutuse tagamaid on ta keeldunud meediale kommenteerimast.

Reet Roos: mõnitati, et ajan feminismivärki

Komisjoni istungil Vassiljevi kõrval istunud Reet Roos (IRL) kasvatab kaksikutest poega ja tütart. Ta peab kolleegi sõnavõttu kohatuks naljaks teema ümber, mis riigikogus tiirelnud juba aastaid. Tänasel riigikogu istungil otsustab parlament, kas teha valitsusele ettepanek töötada välja riikliku elatisabi fondi põhimõtted. Fond tagaks lapsele määratud elatismaksete õigeaegse laekumise, kui üks vanematest ei täida ülalpidamiskohustust. Roos meenutab, et küsimuse üle hakati arutlema juba 2003. aastal, kui ta taolise eelnõuga välja tuli. "Siis oli riigikogu saaliski palju kohatuid nalju, et Roos ajab mingit feminismivärki. Tollal oli see teema lausa levinud pilkeobjekt, kõik tahtsid olla matšod. Nüüd vähemasti sellised ütlemised nagu Vassiljevi oma, on probleemiks. Kõike ei saa ka mõnitada."

Reformierakondlane: loodetavasti on naistel huumorimeelt

Viktor Vassiljevi kõne peetud, tabasid teda sotsiaalkomisjonis kurjad pilgud, ent reformierakondlasest riigikogulane Aare Heinvee märkis, et toetab Viktori sõnavõttu sellel teemal, et istungi ajal ei saadud mingit uut infot. Heinvee ütleb Õhtulehele, et peab silmas, et ka istungil läks valimiskempluseks, kus kõik üritasid elatise asjus end maksma panna, kuigi küsimust on aastaid arutatud. Miks nüüd enne valimisi jälle vaja torkida, arutleb Heinvee. "Miks arutame ühte teemat mitu korda – see oli Viktori sõnumi alltekst. Päris kindlasti ei olnud see mõeldud südamest, vaid sarkasmiga. Kahjuks kukkus halvasti välja, aga seda tuleb võtta absurdina. Ja loodetavasti on ka naistel huumorimeelt."

Heinvee esindab Reformierakonda, mis ainukesena parlamendiparteidest on siiani avalikult elatisabi eelnõule vastu. Sotside, IRLi ja Keskerakonna häältest piisaks, et oravaparteile kambakas teha. Üks eelnõu eeskõnelejaid Reet Roos seda ei usu: "Nii kaua, kuni Reformierakond võimul, sellest asja ei saa. See ei kattu nende liberaalse maailmavaatega. Ei imesta, kui hääletuse ajal tekitavad sotsid pikad sabad tualettide juurde, et hääletamist vältida…"