Kommentaar

Tiit Made | Plats tänaseks platsipuhastajatest prii (25)

Tiit Made, 20. Augusti Klubi liige , 26. jaanuar 2015 18:36
Eesti poliitiline üldsus vappub valimiseelses palavikus. Erakonnad tüütavad elanikkonda nn kopikaloosungitega. Kui palju mida tõstetakse ja mida ära võetakse. Tervik, ehk Eesti võimalikud arengusuunad on jäänud enamasti tähelepanuta. Kõik tuleb kuidagi tuttav ette. Seetõttu on  kohane meenutada ühte taasiseseisvunud Eesti esimeste vabade valimistega toimetatud värvikat valimiseelset aktsiooni.

1992. aasta riigikogu valimistel keedeti kokku konflikt põlvkondade vahel. See avaldus vastuolus iseseisvuse taastanud poliitilisel maastikul seni ilma teinute ehk „endiste” sildi saanute ning poliitikasse pürgivate kommunistliku noorsooühingu taustaga ja end rahvusradikaalideks nimetanud noorte vahel.

 

Põlvkondadevaheline võitlus

 

Aktsioon kajastus Isamaa poolt osavalt võimendatuna kasutusele võetud loosungis „Plats puhtaks”. Isamaal oli lennukas värviline plakat, millel luuaga vehkides naerulsui „platsi puhastati”. Loosung töötas ja tagas lõpuks tulemuse, ehk valimisvõidu ja ka osalise platsi puhastamise. Hilisemas valimiseelses loosungitemängus polegi Isamaa järeltulijatel Isamaaliidul ja ammugi mitte IRLil olnud nii löövat ja meeldejäävat hüüet valijatele.

Platsipuhastamise loosungi isaks oli Tartu ülikooli NSV Liidu ajaloo kateedri kauaaegne õppejõud, ajalooprofessor Sulev Vahtre. Võib arvata, et ta pidas platsipuhastamise ettepanekuga silmas, et nõukogudeaegsed parteitöötajad tuleks võimult kõrvaldada. Vaja oli ruumi komparteiga koostööd teinud intelligentsile ja vaimuinimestele, kes viisid läbi  laulvat revolutsiooni, mida Isamaa komnoored vaimustatult pealt vaatasid. Üks Isamaa luuamees, vaimuinimene ja „endine”, Lennart Meri saigi lõpuks presidendiks.

Kuid Isamaa verinoor ja vähese poliitilise kogemusega, aga särtsu täis ja võimule pääsemise innust läbi imbunud ajutrust pööras Vahtre loosungi hoopis põlvkondadevaheliseks võitluseks. Kõige laiemas mõttes ja kõige häbematumal kombel.  Ilmselt ei osanud nad oma nooruslikus tuhinas arvata, et riigivalitsemisel on teadmistel ja kogemustel määrav tähtsus. Metsa raiumine koos laastude lendamisega pole alati kõige parem tegutsemisviis.

Too loosung ei arvestanud, et iseseisvuse taastamisel olid vanad ja noored olnud liitlased. Kui tulemus saavutati, hakkas kohe ka realiseeruma riigivalitsemises eestlase geenidesse sajanditega istutatud soov, et isa peab talu poja nimele kirjutama ja ise sauna elama minema.

Isamaa pani reformid käima kõikidel tasanditel. Seda on tagantjärele hinnatud märkimisväärseks ja rahvusvaheliselt ka imetletud. Suures plaanis nii ka oli. Kuid pinged, mis reformimisega tollal omapäi tegutsema hakanud ühiskonda külvati, püsivad osaliselt veel praeguseni.

Ajalehtedes ja mujal olid tööpakkumiskuulutused, kus muu hulgas anti teade, et vanemad kui 35aastased ärgu tulgu end pakkuma. Paljudes riigieelarvelistes asutustes, ja mitte ainult, saadeti inimesi massiliselt pensionile. Paljusid isegi varem, kui kell kukkus. Lõppude lõpuks meil ju ka vedas, et Isamaal ei õnnestunud kõike ellu viia. Põllumajandus jäi likvideerimata, likviidsusest rääkimata. Omandireformi läbiviimise tõmblemised on tunda siiani.

 

Puhastajatest puhtaks

 

Kuid Isamaa platsipuhastamine oli teatud mõttes variserlik. Laari sageli ministreid vahetanud valitsuses võtsid koha sisse ka kuus ekskommunisti. Kolm neist (Urmas Arumäe, Andres Lipstok, Toomas Sildmäe) olid Isamaa liikmed, Heiki Arike ERSP-st. Valitsuses said koha ka ekskommunistid Marju Lauristin, kes esindas sotsiaaldemokraate ja Toomas Vilosius, kes oli tollal liberaal-demokraat. Kõva tegija Isamaa tagatoas oli ka kompartei taustaga Aimar Altosaar.  Nii ei saanudki platsi korralikult puhtaks.

Magushapu kurbusenoot tuleb keelele, kui selgub, et praeguseks on see kunagistest platsipuhastajatest endist puhtaks pühitud. Uued tegijad on taasiseseisvumise järel võimule saanud Brežnevi lapsed ehk omaaegsed kommunistlikud noored poliitikast minema tõrjunud. Ehkki vanuse tõttu võiks veel riigi heaks tööd teha. Isamaaga ja tema järglase Isamaaliiduga on aga Res Publica pehmelt öeldes räigelt ümber käinud. Kantakse küll nime Isamaa ja Res Publica Liit, kuid isamaalastest on see erakond hoolikalt puhtaks pühitud. Sic transit gloria mundi!