Valdo Jahilo spordiblogi

Valdo Jahilo: trepijooks kui tõusev ala (1)

Valdo Jahilo, 26. jaanuar 2015, 11:13
Stiilinäide Viini teletorni treppidest. Laiad, madala astmega, kuid suhteliselt lauged, millel tempoga liikumine meenutas lõputuid sügavaid väljaasteid. Valdo Jahilo
Nädalavahetusel peeti Viini Danaube teletornis trepijooksu maailma karikasarja finaalvõistlus. Kevadel kuulus samasse sarja ka Tallinna teletorni osavõistlus. Mees, kes võitis Tallinnas, krooniti nüüd ka karikasarja üldvõitjaks.

Etappide kiiremaid oli Austriasse kogunenud üle maailma. Tugevalt olid esindatud kesk-Euroopa riigid, kellele pakkusid konkurentsi kaugema nurga sportlased (Austraalia, Malaisia, Hiina, India). Meeste stardis olid 46 trepijooksjat. Lisaks 7 võistlejat, kellel karikasarja punkte ette näidata polnud – nende hulgas ka mina – kes olid registreerunud iseseisvalt ning peamiselt seotud erineval viisil oma maa trepijooksude korraldamisega.

Ees ootas kaks starti: esmalt kvalifikatsioonijooks ning seejärel kümnele kiiremale mehele ja naisele finaal. Naiste arvestuses oli stardinimekirja kantud ka meie kergejõustiklane ja jooksja Egle Uljas, kes kahjuks siiski ei startinud. Nii olin ma ainuke karvajalg, kes finaalis Eesti lippu väärikalt esindada püüdis.

Võrreldes meie teletorniga oli finaalvõistluse rada pisut lühem. Tallinnas on jooksutreppe 170 meetri jagu, Viinis oli finiš seatud 150 meetri peale. Tõsi, trepid ise olid seal oluliselt madalama astmega kui meil, kuid... seetõttu oli neil ka pisut raskem joosta. Tallinnas on trepid järsud ning üle astme jooksmiseks tuleb põlve tõsta suhteliselt enda ette üles. Viini teletornis tuli üle astme astumiseks sooritada aga sügavam väljaaste ettepoole, mis oli jalgadele pisut kurnavam.

Teletornide eripäraks on üldiselt tavapärasest kõrgemad korrused. Nii on näiteks Tallinna teletornis „vaid" 21 korrust. Kuid ühe korruse kõrgus on 20 meetrit. Et jooksjatele rada paremini tähistada, oli seal fiktiivne korruse tähis paigutatud üle ühe trepimademele. Nii oli trassil justkui 60 fiktiivset korrust. Nii oli rada tõesti parem jälgida.

Esmalt startisid asetuseta jooksjad. Olin esimene, kes rajale lasti. Esimesed kümmekond korrust läksid sõna otseses mõttes lennates ja kiirelt. Järgmised kümme veel ka, siis hakkas piimhape vaikselt jalgadesse kogunema. Täpselt poolel maal läksin üle kiirele kõnnisammule. Kolmveerandi peal lasin mööda minuti jagu hiljem startinud Slovakkia esindaja. Viimased kümme korrust tulid nagu alati – tahtejõu pealt. Aeg 06.22.

Võrdluseks: jooksu võitis uue rajarekordiga sakslane Christian Riedl ajaga 03.23. Karikasarja üldvõitja, poolakas Piotr Lobodzinski, kes võitis ka Tallinnas, kaotas talle nelja sekundiga. Naiste kiireim oli ajaga 04.07 Austria esindaja Andrea Mayr.

Kuidas minul läks? Enda kohta kindlasti hästi. Viimaseks ei jäänud. Ja kui vaadata võrdlust  võitja ajaga Tallinna teletornis ja Viinis, suutsin end seal mõnekümne sekundiga tipule ligemale joosta.

Pühapäeval toimus sealsamas trepijooksu maailmanõukogu delegaatide koosolek, kuhu mul on au kuuluda. Maailma meistrivõistlused peetakse trepijooksus märtsi lõpus Dohas. Teatavaks tehti ka 2015 aasta ametlikud etapid. WFGT Towerrunning Challenge sarjas kuulub käesoleval aastal ühe ametliku etapina nimekirja ka 5. aprillil ees ootav Tallinn TV-Tower Run 2015. Premium-võistlusena kuulub Tallinn endiselt ka maailma trepijooksu karikasarja, kus 30 kiiremad naist ja meest teenivad karikasarja punkte. Tänu eelmisel kevadel toimunud etapile, kus paljud eestlased esikolmekümnesse end pressisid, püsib karikasarja punktide arvult Eesti siiani 53 riigi hulgas 24. kohal. Meie ees on India ning taga Singapur.

Kui tugineda positiivsele statistikale, on Eesti trepijooksus oma lähinaabritest edukaim. Rootsi on riikide tabelis alles 39. kohal, Leedu 43., Venemaa 47. ja Soome 49. real.

Kuna suur osa maailma trepijooksu eliidist võistleb nädala jagu varem Dohas, tulevad Tallinna ilmselt need, kes MMist kõrvale jäävad. See omakorda annab meie jooksjatele hea võimaluse (ja ka eelise) ise kõrgemad kohad enda valdusesse haarata ning siin triumfeerida. Miks mitte?

Tallinna Tõusujooksusari alustab juba 9. veebruaril etapiga Radisson Blu Sky Hotelis, 2. märtsil toimub võistlus Radisson Blu Hotel Olümpias ning finaal ootab ees 5. aprilil Tallinna teletornis. Praegu on paras aeg hakata huvilistel end trepijooksu vormi ajama. Registreerumine kõikidele Tallinna etappidele on avatud trepijooksu kodulehel www.trepijooks.ee Tõuseme koos tippu!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee