Maailm

Soomlased ärevil: strateegiliselt tähtsad rannad venelaste käes (32)

Õhtuleht.ee, 26. jaanuar 2015 07:00
KAUNIS: Turu saarestiku vaade selgel suveööl. Foto: Repro
Kümne viimase aastaga on venelastele kuuluv Soomes registreeritud firma Airiston Helmi OY ostnud kokku Turu ümbruse mererannakrunte ja saari ning on nüüd saanud enda kontrolli alla nii Turu kui ka Naantali sadamasse viivad laevateed, kirjutab Iltalehti.

Vähe sellest, sama ettevõte on ostnud enampakkumistelt kokku Soome mereväelaevu, millel on miiniveeskamisvõime. Mõlemad laevad sõidavad siiamaani mereväevärvides ja miski ei viita, et need on eraettevõttele kuuluvad alused. Mereväeohvitser, kes ei saanud oma nime tegevteenistuses olles avalikustada, ütles Iltalehtile: "Nende ilmne eesmärk on pidevalt jälgida laevaliiklust, et tarbe tulles sadamatesse viivad väilad sulgeda. Vajadusel saavad nad seda teha põhja ankurdatud jälgimisseadmetega ja panna koguni miine, mis võivad aastaid varjus olla, kuni neid vaja on."

Iltalehti üritas kokku saada Airiston Helmi Oy esindajatega, kuid avastas kõigepealt, et registrites märgitud telefoninumbritest üks oli hoopis suletud, teine andis pidevat kinnist tooni. Firma asju ajav audiitortoimkond lubas intervjuusoovi edasi anda Airiston Helmi juhatuse esimehele Pavel Melnikovile ja ka teistele juhatuse liikmetele, kuid tulemust sellel ei olnud.

Iltalehti süüdistavat artiklit lugenud president Sauli Niinistö lubas Soome poliitikatoimetajatele korraldatud lõunal, et pärib asjaomastelt asutustelt infot, et mõista, mis Turu rannikul ja saarestikus toimub. Registri järgi on Airiston Helmi eesmärgiks turismilaevaliikluse avamine saarestikus, kuid selle heaks pole juba aastaid ühtegi sammu tehtud.

Samal teemal

06.02.2015
Läti merepiiri lähistel märgati Vene allveelaeva