Maailm

Mariupoli veresaun äratas maailma (21)

Tõnis Erilaid, 26. jaanuar 2015 07:00
RAHVAS TULI MAIDANILE: Eilsel leinapäeval kogunesid kiievlased Iseseisvusväljakule Venemaa agressiooni vastu protestima. Foto: AFP/Scanpix
Eile teatasid Ukraina võimud, et vahistasid endise miilitsa, kes juhtis Barack Obama nõudis Venemaa vastu suunatud sanktsioonide karmistamist.

Täna koguneb Ukrainas toimuvat arutama ka ÜRO julgeolekunõukogu. Laupäeval ei õnnestunud seal jõuda ühisele seisu­kohale. Suurbritannia süüdistas Venemaad ühisdokumendi torpedeerimises, Venemaa omakorda inglasi. Ukraina president Petro Porošenko teatas, et tema initsiatiivil koguneb ka NATO-Ukraina koostöörühm, et selgitada võimalusi, kuidas Ukraina sõjaväge abistada võitluses terroristide vastu.

Samal teemal

Ukrainlased võtsid tulejuhi kinni

"Terrorist, kes juhtis raketituld Mariupoli pihta, on vahistatud ja toodud Kiievisse," kinnitas eile Ukraina julgeolekunõukogu eriistungil riigi julgeolekujuht Valentin Nalivaitšenko. "Ülekuulamisel selgus, et tegu on endise miilitsa Kirsanoviga, kelle hüüdnimi on Gaišnik. Tema ema elab Mariupolis. Mees teeb uurijatega koostööd. Kirsanov tunnistas üles, et ta plaanis terroriakti ka president Porošenko vastu. Me otsime veel ühte Mariupoli elanikku, nõndanimetatud Donetski rahva­vabariigi juhtfiguuri. Too 1977. aastal sündinud mees peidab end Donetskis, me pole teda veel leidnud."

Nalivaitšenko sõnul on hukkunud separatistide seas Venemaa kodanik Jemeljanov, kelle dokumendid saadetakse välisministeeriumi kaudu Euroopa organisatsioonidele. Ühelt poolt selleks, et Jemeljanovi vanemad saaksid tema hukkumisest teada, aga ka selleks, et tõestada – Vene sõjaväelased sõdivad Ukrainas.

Julgeolekunõukogu tegi valitsusele ülesande pöörduda viivitamatult Haagi tribunali nõudega kuulutada nõndanimetatud Donetski ja Luganski rahvavabariik terroriorganisatsioonideks ja nende kahe viimase aasta teod inimsusevastasteks kuritegudeks.

Pärast raketirünnakut Mariupoli pihta laupäeval kuulutas president Petro Porošenko pühapäeva Ukrainas leinapäevaks. Hukkunute mälestuseks peatati eile minutiks ka Kiievi metroo, rahvas tuli Maidanile protestima.

Separatistide pealetung lämbus

Separatistide pealetung on peatatud. Nende juba nädal tagasi plaanitud rünnak kolmel eri suunal kukkus läbi, nentis kaitseminister Stepan Poltorak julgeolekunõukogu istungil.

Eile pidasid telefoni teel nõu USA välisminister John Kerry ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Nad oli ühel meelel, et raskerelvade tuli tuleb Donbassis viivitamatult peatada ja alustada kõnelusi olukorra normaliseerimiseks. Raadiojaama Ehho Moskvõ teatel lubas Lavrov, et Venemaa aitab sellele igati kaasa.

Hoolimata Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni vaatlejate kinnitusest, et tulistati separatistide valduses olevast piirkonnast, on Donetski separatistide juht Aleksandr Zahhartšenko teist meelt. Tema sõnul on see Ukraina enda vägede provokatsioon. "Me ei kavatse ega ole kavatsenud Mariupolit rünnata," väitis ta eile.

Ukraina kaitseminister tapetud separatistidest

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak kinnitas eile riigi julgeolekunõukogu erakorralisel koosolekul, et nädalaga on sõjategevuses hukkunud 805 separatisti, haavatute arv ületab 400 piiri. Ukraina väed hävitasid ühtlasi 23 tanki ja hulga teisi sõjamasinaid. Kuuest raketiseadeldisest, mis tulistasid Mariupolit laupäeval, hävitati neli, ütles Poltorak.

Ajakirjanikele aga kinnitas tavapärasel pressikonverentsil terrorivastase võitluse juhtkonna pressiesindaja Andrei Lõssenko, et nädalaga on hukkunud 600 ja saanud haavata 275 separatisti.

Samal teemal

05.01.2015
Financial Times: Porošenko ähvardas Putinit
02.01.2015
Kiievis on ristid Vene saatkonna ees
28.00.2015
Läti kaitsepolitsei kontrollib sotsiaalmeedias levitatud "Latgale rahvavabariigi" ideed
26.00.2015
Urmas Paet: Venemaa soovib Ukrainat nõrgestada seni, kuni see riik loobub ELi suunas liikumisest