Kommentaar

Palgavaesuse poolest on Eesti üks kriitilisemas seisus riike Euroopas

Kadri Simson | Korralik palk lõpetab väljarände (44)

Kadri Simson, riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees, 25. jaanuar 2015 18:37
Kadri SimsonFoto: facebook.com/mepkadrisimson
Aasta esimesel päeval leidis üks ajakirjanik uudise sellest, et mina palusin septembrikuus ametiühingutel ja tööandjatel omavahel kokku leppida ja miinimumpalk 500 eurole tõsta, aga detsembris kinnitas Edgar Savisaar, et alla 1000 euro ei tohiks kellelegi täistööaja eest maksta.

Kui Indrek Neivelt või Jaan Männik kõnelesid väärikast töötasust, mis oleks 1000 eurot kuus, peeti seda intellektuaalselt huvitavaks ideeks. Kui Savisaar nendega liitus, rutati kinnitama, et see pole ju võimalik.

Kuidas me aga kujutame Eestit ette viie rikkama Euroopa riigi hulgas, kui märkimisväärne osa siin töötavatest inimestest saab palka 390 eurot, millest veel 44 eurot maksuna ära võetakse? 

Samal teemal

Palgavaene Eesti 

Jah, miinimumpalk on viimastel aastatel kasvanud teosammul. Suurimatel kriisiaastatel oli ta külmutatud, samas kui kodukulud kasvasid ja toiduhindu ei tõstnud vaid maailmaturul toimuv, vaid ka kohalik käibemaksutõus. Väiksemat palka teenivad inimesed on viimastel aastatel vaesemaks jäänud ja korralikult täiskoormusel tööd tehes avastavad end ikka olukorrast, kus talvisel kütteperioodil tuleb omavalitsuselt toimetulekutoetust taotlema minna.

Palgavaesuse poolest on Eesti üks kriitilisemas seisus riike Euroopas. Eks seda ilmestab ka meie tööealiste inimeste jätkuv väljaränne. Siseministeeriumi teatel on pidevalt välisriikides elavaid hääleõiguslikke Eesti kodanikke 76 488. Seda on enam kui terves Pärnumaa valimisringkonnas. Kõigest neli aastat tagasi oli välismaal hääleõiguslikke kodanikke 33 465, mis tähendab, et välismaal elavate hääleõiguslike inimeste arv on kahekordistunud. Üle-eelmiste riigikogu valimiste ajal oli see arv kõigest 10 437.

Euroopas, kuhu enamikus lahkutakse, on olemas minimaalsed elukvaliteedi näitajad, mida täistööajaga inimene endale lubada peaks saama. Tööl käiv inimene peaks ilma sotsiaalabist sõltumata suutma endale lubada sooja tuba. Tema töötasust peaks piisama, et osta toiduks kala ja liha. Samuti peab ta olema võimeline vajadusel oma mööblit välja vahetama, ostma riideid tavapoest, mitte taaskasutusest. Tööl käival inimesel peab olema võimalus veeta oma perega nädal puhkusereisil ning võõrustada külalisi. Siin on mõttekoht, milline peab Eesti hinnataseme juures palk olema, et kõike seda endale ja perele lubada saaks.

Eestis on olnud aegu, kui palk on kasvanud ja elujärg paranenud ning välismaa pole tööga tuhandeid meelitanud. Kui Keskerakond läks 2002. aastal valitsusse, oli miinimumpalk kõigest 1850 krooni. Kõigil järgnevatel aastatel tõsteti seda märkimisväärselt, nii et 2007. aastal valitsusest lahkudes oli minimaalne palgatase juba 3600 krooni. Seega viie aastaga kasvas alampalk kaks korda. Viimase kahekümne aastaga on miinimumpalk kasvanud aga 680 kroonilt 390 euroni ehk lausa üheksa korda.

Eesti praegune maksusüsteem on soodustanud ettevõtjaid enam investeerima betooni ja masinatesse. Kulutused töötajasse on maksustatud kõrgelt. 

Me ei taha olla odav tööjõud 

Selge on aga see, et just väiksema sissetulekuga inimeste sissetulekute kasv elavdaks märkimisväärselt meie siseturgu. Meie huvides ei saa võistelda teiste riikidega odava tööjõu maana. Seni kuni seda soodustatakse, kaotame oma häid töötajaid. Miinimumpalk Iirimaal on 1462 eurot, Suurbritannias 1278 eurot. USAs oli möödunud aastal president Barack Obama suureks algatuseks just miinimumpalga taseme tõstmine seniselt 7,25 dollarilt 10,10 dollarile töötunni eest, ka see tase teeb täistööaja eest miinimumpalgaks märksa enam kui 1000 eurot.

Kes siis Eestisse lahkujate asemele tulevad? Meil ei ole võimalik väljarännet asendada hõimuvelledega odavast naaberriigist, nagu teeb Soome. Kui Eestis avatakse debatt selle üle, et lahkunud kaasmaalaste asemel on vaja uut tööjõudu, siis on asemele tulijate taust palju võõram. Seega tuleb hoida omasid.

Samal teemal

16.04.2016
Indrek Neivelt: pensionifondidest vaatab vastu karjuv ülekohus!
22.04.2015
Loe, kuidas on Eestis lood välja- ja sisserändega!
15.03.2015
Keskerakond nõuab jätkuvalt 1000 euro suuruse alampalga kehtestamist