Eesti uudised

KUMB ON TULUSAM: regulaarne või ühekordne investeerimine 

Sander Silm, 4. veebruar 2015 12:22
Foto: AFP / Scanpix
Investeerimine (näiteks aktsiaturgudele) võib olla äärmiselt närvesööv neile, kes kardavad, et sisenevad turule selle tipphetkel. Seega võib tekkida küsimus, kas parem on investeerida kogu oma raha korraga või tuleks riski minimeerimiseks paigutada väiksemaid summasid regulaarselt pikema aja jooksul.

Kõik investorid sooviksid turul tehinguid ideaalselt ajastada, ostes odavalt ja müües kallilt, kuid paraku pole turul mängimine tegelikkuses nii lihtne, kirjutab SEB panga investeerimise kuukiri.

Üks levinuim regulaarse investeerimise vorm on aktsiaostude hajutamine ajas (DCA, dollar-cost averaging). See tähendab kindla rahasumma pidevat väärtpaberisse investeerimist teatud ajavahemike järel, (kord kuus või kvartalis) sõltumata investeeringu hinnatasemest sellel hetkel.

DCA olla vahend, millega kahandada kõige kallimal hetkel ostmise riski. Kui väärtpaberi hind langeb, saate sama raha eestrohkem aktsiaid. Kui hind taas tõuseb, olete kulutanud aktsia kohta keskmiselt vähem raha kui siis, kui oleksite need ostnud hinna tipus, languse-eelse hinnaga.

Lisaks asjaolule, et see vähendab potentsiaalselt keskmist aktsia ostuhinda, muudab kindlaks määratud summa regulaarne investeerimine otsuse langetamise automaatseks ning vähendab emotsioonide osakaalu investeerimisotsustes. Samuti ei ole paljudel inimestel suuremat summat, mida korraga investeerida, sest kõik investeeringud tulevad ju nende sissetulekust. Sellisel juhul ei pruugi DCA olla üks mõeldavatest strateegiatest, vaid ainuke võimalik investeerimismoodus.

Ent DCA-l on ka miinuseid. Investeeringute tootlus ja põhiväärtus muutuvad koos turutingimustega. Lõpetades siis, kui hinnad on all, kaotate suurema osa kasust, mida DCA meetod on toonud.

Samuti tuleb arvestada tehingukuludega, kuna väikeste summade eest
ostmine võib osutuda liiga kulukaks.

Kindla rahasumma igakuine investeerimine tagab, et ostate rohkem aktsiaid kui need on odavad, kuid vähem siis, kui need on kallid. Kui aga vaatame turgude pikaajalist toimimist,
näeme selgelt, et pikema aja jooksul turud tavaliselt tõusevad. See tähendab, et pikaajalises plaanis on DCA-strateegia ühekordsest
investeerimisest vähem kasumlik.

Ühekordne investeerimine

Ühekordse investeerimise plussid võivad huvi pakkuda siis, kui olete teatud summat rahalist alternatiivi kasutades hoiustanud ning nüüd on olemas kindel summa. Samuti on ühekordne investeerimine lahendus näiteks juhul, kui olete pärinud suurema rahasumma ja soovite seda nüüd investeerida.

Mitmes akadeemilises uurimuses on võrreldud DCA-d ja ühekordset investeerimist. Tulemus on järgmine: kuna turud on minevikus pikema perioodi vältel tõusnud, on praegu turule investeerimine tavaliselt parem kui homseni ootamine. Nimelt on kohe investeerides
suurem võimalus aja jooksul toimuvast hinnatõusust kasu saada.

AllianceBernsteini tehtud uuringus võrreldi ajaloolisi tulemeid ühekordse investeerimise ja sama summa regulaarse investeerimise korral.

Selge võitja oli ühekordne investeering ja uuring tõestas, et viivitamatu investeerimine töötab paremini kui DCA, sest aktsiaturgudel on kombeks aja jooksul tõusta ja
kohene investeerimine on keskmist tootlust vaadeldes tulemuslikum.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee