Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Marge Sillaots 25. jaanuar 2015 09:10
Soomest on püha sõtta Iraaki ja Süüriasse läinud inimeste seas vähemalt üks pere, kelle seas ka algkooliealised lapsed.

Pealinnast Helsingist pärit pere vanemad lapsed läksid sõtta juba paar aastat tagasi, kuid on teadmata, kas pere jäigi välismaale või naasis Soome, kirjutab Iltalehti.

Helsingi, Espoo ega Vantaa sotsiaalametnikud ei suuda infot kinnitada. Üksnes Helsingis tehti möödunud aastal 11 000 avaldust, mis puudutavad lapsi. Sõtta veetud või sinna läinud laste kohta ei ole eraldi teavet.

Kaitsepolitsei (Supo) ei soovi samuti kommenteerida üksikjuhtumeid. Varasemalt teatas Supo, et Soomest on Süüriasse ja Iraaki läinud ligikaudu viiskümmend inimest, kelle sekka ei ole loetud alaealisi või sihtkohas sündinud lapsi. "Neid on mitu," ütles vaid Supo kommunikatsioonijuht Jyri Rantala.

Helsingi politsei komissar rääkis reedel YLEs, et sõtta läinute seas on paarkümmend Soomes sündinud isikut, kelle vanemad on samuti sünnijärgsed kodanikud. Ühtekokku on Süüriasse ja Iraaki läinute seas 18 etnilise rühma esindajad ning igal neljandal on Soome pass.

Soome on naasnud vähemalt paarkümmend inimest ning politsei mure on nende inimeste kohandumine argieluga. Vägivalda näinute ja seda arvatavasti tarvitanute lävi vägivalla suhtes on ilmselt langenud ning valmisolek vägivalla kasutamiseks suurenenud.