Eesti uudised

Koolibussijuht: ikka juhtub, et väsinud laps magab peatuse maha (5)

Maarius Suviste, 24. jaanuar 2015, 07:00
 Aldo Luud
Eesti üks paramaid koolibussijuhte on ligi 40 aastat Võrumaal lapsi sõidutanud

Kooli- ja lasteaiabussijuht Kalle teeb bussiukse lahti ja hõikab pärast tunde koolimaja ette tulnud jütsidele: "Lapsed, tulge nüüd peale! Hakkame minema!"

"Tere!" ütlevad lapsed, kui bussi astuvad. Ja panevad turvavööd peale.

Kümme minutit puudub kella 15 ja rohkem kui pool oma elust Võrumaal bussirooli keeranud Kalle Kreevald (66) alustab pärastlõunast sõitu, et koolilapsed koju tagasi viia. Täna on väikeses bussis 13 last.

Kaks aastat tagasi kultuurilembelise bussijuhina (teeb rahvatantsu ja on 50 aastat akordionit mänginud) Sõmerpalu valla aukodanikuks valitud Kalle tunnistati nüüd ühtlasi vabariigi üheks paremaks koolibussijuhiks.

Osula ja Sõmerpalu põhikooli ning Sõmerpalu lasteaia bussijuht on üks seitsmest võidukast väljavalitust, kes osalevad täna Põlvamaal maanteemuuseumis konkursi "Märka koolibussijuhti" lõpuüritusel.

36 aastat ühte bussiringi

Kalle tegi bussijuhi ametiga tutvust viimasel sõjaväeaastal. Pärast seda oli tal plaan minna linna elama ja tööle, aga läks nii, et pidi sünnipaika tagasi tulema. Ta jätkas bussijuhitööd. Esimese lasteaiaringi tegi ta Sõmerpalu ja Osula mail juba 36 aastat tagasi – ja sõidab siiamaani ühte jutti seal. Hiljem tuli ka kooliring.

Ja nüüd ongi nii, et lapsed, keda Kalle omal ajal liinil kodu-lasteaed/kool-kodu sõidutas, on nüüd ise lapsevanemateks sirgunud ja Kalle sõidutab juba nende lapsi. "Nii see elu kord juba on," tõdeb koolibussijuht.

Oma tööpäeva alustab ta kodunt kella 7 paiku. Esimesed lapsed võtab peale 100–200 meetri pärast. Kui kooli- ja lasteaiaring tehtud, tuleb tal teinekord minna muid sõite tegema. Näiteks kolmapäeval käis ta koolilastega Võrus muuseumis.

Kooliringi kogupikkus on 95 km ja lasteaiaring 35 km päevas. Kõige viimane ring ongi õhtul lasteaialastega. Nemad saavad koju kella 17.30 paiku. Pärast seda on Kalle tööpäev läbi.

Kuna lasteaialastel venib päev pikaks, siis ei ole midagi imestada, kui laps ära väsib ja tukkuma jääb.

On juhtunud sedagi, et Kalle sõidab koju, paneb bussi garaaži ja teeb viimase tiiru bussis, kui äkki märkab – väikesed lapsed on tagaistmel nii sügavasse unne vajunud, et on oma peatuse maha maganud. Kalle ajab nad siis üles ja viib koju ära.

Lapsed kinkisid ilusa padja

Lapsed on lapsed, tõdeb isa ja vanaisa Kalle. Ja sestap ongi nii, et teinekord kipuvad nad ülemeelikuks minema. Kui lärm liiga kõrvulukustavaks kipub, on ta teinud nii, et jätab bussi seisma ja ütleb konkreetselt: "Enne edasi ei liigu, kui vaikus bussis!"Ja see toimib.

Kalle sõidab kolmandat talve väikese bussiga. Selles on 25 kohta. Varem sõidutas ta lapsi suure bussiga – siis oli ka rohkem lapsi. Praegu on hästi, kui 10–13 last ühel ringil peale tuleb.

"Lapsi jääb kogu aeg vähemaks," näeb bussijuht oma igapäevatöös.

Kas te hommikul hiljaks olete jäänud? "Ei, toda häda ikka ei ole olnud. Nii harjunud juba, et jõuan täpselt," ütleb Kalle. Ja seda vaatamata sellele, et teinekord on kõrvaltee nii libe, et tuleb tükk maad teise käiguga tasakesi sõita.

Kui ta veel suure bussiga sõitis, siis juhtus sedagi, et väga külma ilmaga see käima ei läinud. Neli päeva jutti käima ei läinud! Õnneks olid siis lastel külmapühad.

Seda ei ole kunagi juhtunud, et läheb hommikul ringile ja ühtegi last peale ei tule. Ühe-kahe lapsega ringe on küll olnud.

"Omal ajal sõitsin ka 34 miinuskraadiga. Lapsed ootasid tee ääres. Kaks last tuli peale ja viisin kooli," meenutab ta.

Mida lapsed teile tänutäheks kinkinud on? "On lapsi, kes toovad munadepühaks muna," lausub Kalle. Ja ka jõuludeks on kingitusi toodud, näiteks hästi ilus omatehtud diivanipadi.

Pensionärist bussijuhile Kallele tema töö meeldib ja teeb seda edasi nii kaua, kui saab. "Ei taha päris koju ka jääda. Kui antakse võimalus, tuleb teha. Kui tervist on. Kui öeldakse, et enam ei ole vaja, siis tuleb muidugi ära minna," ütleb Kalle, kes tahab veel vähemalt kaks aastat kooli- ja lasteaiaringe sõita.

Kui Kalle on lapsed kodutee äärde viinud, väljuvad nad bussist ja ütlevad: "Aitäh! Head aega!".

Soome bussijuhiks ei kipu

"Väga paljud Eesti mehed on läinud," tõdeb Kalle Kreevald, et paljud tema ametivennad on Soomes tööl. "Aga minu eas sinna enam ei kipu, ikka nooremad lähevad. Mu kaks poega on samuti Soomes tööl."

Kalle sõnul ei ole ta kunagi mõelnud selle peale, et läheb üle lahe tööle. "Ma tean, et seal on head palgad. Aga ei, kus sa saad niimoodi. Mul siin isakodu, kellele ma tolle siis jätan?"

Parimad koolibussijuhid saavad tunnustatud

Parimad koolibussijuhid kogunevad täna Põlvamaale Varbusele maanteemuuseumisse, kus konkursi "Märka koolibussijuhti" lõpuüritusel tunnustatakse selle elukutse kõige silmapaistvamaid esindajaid.

Maanteemuuseumi ja Õpetajate Lehe korraldatud konkursile tuli 53 ettepanekut 14 maakonnast. Ettepanekuid tegid nii koolijuhid, õpetajad, omavalitsused kui õpilased. Neis tõsteti esile enim juhtide professionaalsust ja tähelepanelikkust turvalisuse tagamisel liikluses. Samuti tõsteti esile bussijuhi iseloomuomadusi, mis näitavad, et bussijuhi töö on palju rohkemat kui pelgalt roolikeeramine.

Žürii valis välja seitse enim eeskuju väärivat bussijuhti. Parimateks valiti Osula ja Sõmerpalu põhikooli ning Sõmerpalu lasteaia bussijuht Kalle Kreevald, Mati Sõrmus (Tartu Maarja Kool), Margus Laidmets (Oru Kool), Igor Raju (Varstu lasteaed Sipelgas, Krabi kool), Sirje Karus (Oru põhikool), Vello Remmel (Surju põhikool) ning Aivar Saarpere (Käru põhikool).

5 KOMMENTAARI

l
lahe 24. jaanuar 2015, 20:47
Meil bussijuht ei ütle mitte isegi tere.. kogu aeg vahib ainult kurja näoga
k
kuremaalt jõgevale 24. jaanuar 2015, 19:08
Kalle Keskküla Kuremaalt- in memoriam. Tema oli meie bussijuht Jõgevamaal pikki aastaid, aitäh Sulle.
Loe kõiki (5)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee