Foto: SXC
Õhtuleht.ee 23. jaanuar 2015 12:04
Saudi Araabia kuninga surm on tõstnud maailmaturul ka nafta hinda, kuna investorid ootavad nüüd, kas uus kuningas Salman jätkab lahkunud kuninga Abdullahi jäika kurssi naftatoodangu vähendamise osas.

Saudi Araabia on maailma suurim naftaeksportöör ja kuigi nafta hind tegi möödunud aastal läbi kahekordse kukkumise, pole saudid toodangut vähendanud.

Riigi jäiga naftapoliitika taga on soov säilitada oma turuosa ning nüüd ootavadki turud, milline saab olema uue kuninga seisukoht antud küsimuses.

Tõenäoliselt spekuleerivad turud sellega, et uus kuningas võib senise müügipoliitika üle vaadata ning toodangumahtu vähendada. See tooks turul kaasa naftahinna tõusu ja juba täna hommikul kallines WTI-klassi toornafta hind kolme protsendi võrra ja Brent-klassi nafta 2,6 protsendi võrra.

Bloombergi teatel jätkab uus 79-aastane kuningas tõenäoliselt aga senist naftapoliitikat, kuid võtmeteguriks saab asjaolu, kas uus riigipea jätab ametisse naftaministri Ali al-Naimi, kes on 1995. aastast alates kujundanud riigi naftapoliitikat, kuid kes praegu on juba 80-aastane.