Teleblogi

Arvustus: "Kaardimaja" - Frank Underwoodi naisteprobleem 

Merit Maarits, 23. jaanuar 2015, 12:03
Foto: Reuters / Scanpix
Eelmise nädala pingevabam õhkkond on selleks korraks pöördunud ning „Kaardimaja" jätkab talle omase, tumeda meeleolu viljelemist. Kuigi kõnesolev jagu tõi kaasa olulisi suunamuutusi ja nihkeid eelkõige Peter Russo kampaania jaoks, siis näisid seekord selle oma varju jätvat hoopis muutuvad suhted Franki ja teda ümbritsevate naistega, mis paljastasid nii mõnegi tegelase kohta üht-teist.

Isegi pealtnäha nõnda pilvitu Francise ja Claire'i abielu on tegelikkuses läbimas oma väikseid Ameerika mägesid, kuna Claire, kes nõnda truult on seni aidanud Frankil kindlustada Peter Russo kampaaniat saatvat edu, vajab lõpuks ometi ka Frankilt teenet.

Samal teemal

See on esiti ootamatu, teisalt solvav ja kolmandaks kurb, et Frank ei ole valmis oma tegemiste kõrvalt ohverdama Claire'i jaoks samaväärselt oma aega ja vaeva.

On huvitav, et Frank ei anna enesele seejuures sekunditki pikemat mõtlemisaega, et üritada leida oma abikaasa probleemile mõni alternatiivne lahendus, kuna see pole justkui eriti frankilik; Frank Underwood pole seni tõestanud end just mehena, kelle jaoks on probleemile olemas ainult nähtavad, ilmselged lahendused.

Tegemist on parajalt reeturliku käitumisega ning kuigi pealtnäha Claire andestab, siis tegelikkuses ta ei unusta ning oskab torgata täpselt sinna, kus kõige valusam. Tema otsus toimida Franki palvele vastupidiselt on väga konkreetne kättemaks, külm ja kalkureeritud nagu omane ainult Underwoodidele.

Nõnda strateegilist rünnakut ootaks seejuures mõnelt Franki konkurendilt, aga tõsiasi on, et ühelgi neist poleks selle jaoks piisavalt head lähtepositsiooni ja siseinfot, et päriselt kahju teha.

Muidugi pole Claire'i käik seotud puhtalt kättemaksuga, vaid ka reaalselt praktilise vajadusega; see on ohverdus, mida Claire'i seisukohast tõepoolest pole võimalik teha.

Otsus on üksjagu seotud ka naiseliku uhkusega; Claire on lojaalne kaasa, kuid ta ei ole kindlasti oma mehe tuhvlialune ning ei pelga töötada oma abikaasa vastu, kui see absoluutselt vajalik on.

Nendevahelisest sõnelusest jäi mulje, et ehk Frank siiski ei tunne oma naist piisavalt hästi ning võib-olla pole aru saanud, et Claire'i osutatud teened pole taolised, mida ajendanud altruism; need on tehtud arvestusega, et teine teeks tema jaoks igakell sama.

Franki kokkulepped Zoe Barnesiga teenuste ja vastuteenete osutamise osas on olnud üsna selged, kuid need muudab äkitsi problemaatiliseks Barnesi mure oma ametialase tõsiseltvõetavuse pärast. Tema katsed kiirelt iseseisvuda kukuvad üsna haledalt läbi ning Barnes'ile saab käbedalt selgeks, kes tegelikult asjade käiku dikteerib.

Tugevad ja võimukad naised teenivad Franki austuse. Claire'il on Franki austus, Zoe'il pole midagi sellist, kuna kord juba enesele allahindlust teinuna on tal oma väärtust äkitsi tõsta keeruline, kui mitte täiesti võimatu. Sõltumatus Frankist läheks Zoe'ile karjäärialaselt palju maksma ning noor ajakirjanik on sunnitud enesele tunnistama, et praegu veel kaalub hea lehelugu eneseväärikuse üles.

Ometi ei saa öelda, et Zoe'i oleks Franki täiesti külmaks jätnud; millestki ometi räägib see passiiv-agresiivsus, mida Frank hiljem kodus põeb, pärast seda, kui Zoe nende kohtumise üle on lasknud. Vaevalt tasuks siit otsida romantilisi põhjuseid, palju tõenäolisemalt on tegemist riivatud auga; haavaga, mida pikemalt lakkuda.

Aga ärme unusta veel Claire'i trikki: selle tagajärgi vaevalt Frank ainult videomängudega leevendada suudab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee