Foto: Aldo Luud
Anna-Liisa Mets 23. jaanuar 2015 07:00
Kas oled blenderit pesemise eel osadeks lammutades või riivi küljest hambaorgiga juustuliblesid koukides omaette kirunud ja mõelnud, miks seda küll lihtsamalt teha ei saa? Siis rõõmusta nüüd – saabki! 

Me õpime koristamisvõtteid oma vanematelt, nemad omakorda said kõik nõksud kätte enda vanematelt ja nii kinnistub põlvest põlve üks kindel koristamisviis. Nõnda kindel, et sageli lihtsalt teed ega mõtlegi seejuures, et võib olla ka teistsugune võimalus – ja oluliselt parem kui see, mida oled harjunud kasutama.

Diply on pannud ritta hulga esemeid, mida puhastades kiputakse tihtilugu minema kilplasliku keerukuse teed, ehkki olemas on ka palju lihtsam viis. 

Dušiotsik 

Kui dušiotsikule on kogunenud katlakivi, võib sealt lõpuks vett ainult niriseda. Siis on otsikut juba üsna raske puhastada, targem on teha seda korrapäraselt. Kohe, kui märkad, et katlakivi on hakanud kogunema, vala väikesesse kilekotti lahjendamata äädikat, pista duši­otsik selle sisse ja seo kott ümber otsiku tugevasti kinni. Lase seista vähemalt tund, siis loputa ja kuivata. 

Madrats 

Madratsi puhastamiseks käi see esmalt põhjalikult tolmuimejaga üle. Siis puista sellele söögisoodat, see imab endasse mustust ja lõhnasid. Lase mõned tunnid seista ja käi kogu pind uuesti tolmuimejaga üle. Valmis! 

Riiv 

Ära üldse vaevugi riivi pesukäsnaga nühkima! Pärast mõne kleepuva asja riivimist haara kartul ja riivi seda. See korjab riivi pinnalt kokku kõik mustuse ja nüüd jääb üle vaid loputada. Riivitud kartulit saad aga kasutada näiteks kotletitainas. 

Mikrolaineahi 

Pista mikroahju kausitäis veega lahjendatud äädikat ja kuumuta seda kõrgel temperatuuril vähemasti kaks minutit. Ahi täitub auruga, mis sulatab kõik kinnikuivanud toiduplekid mugavalt lahti, nii et saad need pärast lihtsalt lapiga kokku pühkida. 

Maalid 

Kallihinnaliste kunstiteoste puhastamine muudab ärevaks: ei tea, kuidas ja millega seda õigupoolest tegema peaks. Kuni selgust pole, kasuta lihtsat lahendust: võta saiaviil ja käi sellega maali pealispind õrnalt üle. Poorne sai korjab kogunenud tolmu enda külge. 

Hambahari 

Hambaharja loputamisest pärast iga kasutuskorda ei piisa! Vähe sellest, et hari tuleks kolme kuu järel uue vastu vahetada, tuleks seda vahepeal korralikult puhastada. Selleks leota seda aeg-ajalt paar tundi söögiäädikas ja loputa siis. 

Malmpannid 

Kuigi seda ei tohi teha, pesevad mõned inimesed oma malmpanni pesuvahendi ja veega. Selle asemel tee meresoolast ja veest segu, nühi pann sellega üle ja õlita seejärel kergelt. 

Mänguasjad 

Iga plastlelu ükshaaval küürimine on ilmselgelt üsna tüütu töö. Selle asemel lao need kõik nõudepesumasinasse ja pane see tööle piisavalt madalal temperatuuril, et mänguasju mitte üles sulatada. 

Blender 

Kas oled üks neist, kes blenderi pesemiseks osadeks võtab? Selle asemel täida kann poolenisti sooja veega, vala sinna natuke pesuvahendit ja pane masin tööle. Seejärel loputa ja pane kuivama. 

Küpsetusplaadid 

Ole sa kui hoolas kokk tahes, küpsetades kipub ahjuplaat ikka ka valest kohast tainaseks saama ja ahjus kõrbeb see väike tainakogus tugevasti plaadi külge kinni. Selle eemaldamiseks vajad söögisoodast ja äädikast segatud pastat: kata plaadi pind pastaga, jäta paariks tunniks seisma ja pese seejärel puhtaks. 

Ribikardinad

Ribikardinate puhastamine on väga vastik töö, tavalise tolmulapi või -harjaga pole ka tulemus kuigi hea. Sega kokku 1/3 äädikat ja kaks osa vett ning otsi välja mõni viledaks kulunud sokipaar. Kasta üks sokk vette, tõmba see kindana kätte ja puhasta sellega ribid ükshaaval. Seejärel võta soki paariline ja kuivata ribid ära. Imelihtne! 

Ahi 

Kõrbenud rasva täis ahju puhastamiseks pole vaja seda tundide kaupa nühkida. Valmista veest ja söögisoodast pasta ja kata sellega ahjuseinad ja -uks. Lase pastal üleöö mõjuda ja pühi siis niiske lapiga maha nii palju pastat, kui saad. Seejärel piserda ahjuseintele äädikat ja puhasta ahi korralikult. Lõpuks soojenda ahju madalal kuumusel 20 minutit, et see kuivaks. 

Lõikelaud 

Nõudepesuvahendist ei piisa, kui tahad puidust lõikelaua tõepoolest puhtaks saada. Ka soodat ei maksa puidu puhastamisel kasutada, see muudab pinna hallikaks. Puidust lõikelaua sisse tekivad aga hõlpsasti väikesed sälgud, kuhu kogunevad toidujäägid, ja selle puhastamisega tuleb veidi vaeva näha. Vaja läheb sidrunipoolikut ja soola: kata lõikelaua pind soolaga ja hõõru seejärel põhjalikult sidruniga üle. Seejärel loputa ja pese nagu ikka. 

Kohvimasin 

Täida kohvimasina veepaak 1:1 vee ja söögiäädika seguga. Nüüd pane masin tööle, lase tsüklil käia poole peale ja lülita siis välja. Jäta tunniks ajaks seisma, seejärel lase masinal tsükkel lõpetada. Siis tühjenda kohvikann, täida veepaak puhta veega ja korda protseduuri seni, kuni masinas pole enam äädikalõhna tunda.