Maailm

Saudi Araabias ihunuhtlust saava blogija naine palub maailmalt abi (5)

Aadu Hiietamm, 23. jaanuar 2015 07:00
VABASTAGE RAIF!: Saudi Araabias karmilt karistatud blogija Raif Badawi vabastamiseks arendatava kampaania üks juhte on tema Kanadas elav abikaasa Ensaf Haidar, kes sellel Montrealis peetud meeleavaldusel hoiab käes oma mehe pilti.Foto: AFP / Scanpix
Saudi Araabias kuulutati liberaalsete vaadetega blogija Raif Muhammad Badawi uskmatuks ning kohus mõistis ta islami solvamise eest kümneks aastaks vangi. Peale selle karistati teda 1000 kepihoobi ja suure rahatrahviga. Kepihoopidest on Badawi kätte saanud 50 esimest.

Läänemaailma vaatenurgast toimuvad ülikonservatiivses ja pururikkas Saudi Araabias täiesti kohutavad asjad. Mullu hukati seal pea maha raiumise teel 87 inimest. Tänavu kahe esimese nädalaga löödi pea maha vähemalt kümnel süüdimõistetul. Jäsemete amputeerimine ja silmade väljatorkamine on täiesti tavalised karistused.

Brutaalne hukkamine

Sel nädalal tuli avalikkuse ette video, mis näitab seitsmeaastase kasutütre tapmise eest surma mõistetud Laila Bint Abdul Muttalib Basimi hukkamist moslemite pühas linnas Mekkas.

"Ma olen süütu! Ma ei tapnud teda! Ma ei ole mõrvar!" karjus rabelev naine, kuid see teda ei aidanud.

Samal teemal

Neli politseinikku surusid ta pikali. Seejärel tõstis timukas kirve, et hukataval pea maha lüüa. Kui tavaliselt õnnestub see ühe löögiga, siis seekord kulus timukal pea eraldamiseks kolm lööki. Brutaalsemat hukkamist on raske ette kujutada.

Eeltoodut arvestades tundub, et kogu maailmas suurt tähelepanu äratanud Raif Muhammad Badawil on läinud veel isegi hästi. Ta asutas 2008. aastal online-foorumi Saudi Liberaalid, kus arutati poliitika ja religiooni üle Saudi Araabias.

Võimudele see foorum ei meeldinud. 2012. aasta juunis Badawi vahistati ja islamikohus tunnistas ta 2013. aasta märtsis uskmatuks. Sama aasta juulis määras šariaadikohus Badawi karistuseks seitse aastat vanglat ja neli korda 150 kepihoopi. 2014. aasta mais karmistati karistust veelgi. Vangistuseks määrati kümme aastat ja kepihoopide arv tõsteti tuhandele. Badawile määrati ka suur rahatrahv, mis eurodes on umbes 200 000. Pärast karistuse kandmist ei tohi ta riigist kümme aastat lahkuda.

Verised kepihoobid

1000 kepihoopi saab Badawi kätte avalikult 50 kaupa nädalaste vahedega. 50 esimest anti talle 9. jaanuaril. Need vigastasid 31aastast Badawit sedavõrd, et vanglaarstid palusid eelmisele reedele kavandatud hoobid ära jätta. Praeguseks on Badawi tervenenud ja täna peaks ta Džidda sadamalinnas saama 50 järgmist hoopi.

Läänemaailmas peetakse Badawit poliitvangiks. Tema vabastamist on nõudnud ühisavalduses 18 Nobeli preemia laureaati ja loomulikult mainekas inimõigusorganisatsioon Amnesty International (AI). Londonis, Berliinis, Pariisis, Washingtonis, Haagis ja mitmel pool mujal peetakse Saudi Araabia saatkonna ees meeleavaldusi, kus nõutakse Badawi ebainimliku ja alandava karistamise lõpetamist. "Blogimine ei ole kuritegu! Vabadus Badawile!" seisab meeleavaldajate plakatitel.

Ka ÜRO on nõudnud Saudi Araabia võimudelt Badawile ihunuhtluse andmise lõpetamist. Paraku on kõik need pöördumised jäänud hüüdjaks hääleks kõrbes.

Badawi abikaasa Ensaf Haidar põgenes koos kolme lapsega Saudi Araabiast Kanadasse, kus talle anti poliitiline varjupaik. Sherbrooke’ is elav naine võitleb praegu tõelise emalõvina mehe vabastamise eest. Koos AI-ga korraldab ta protestiaktsioone ja kogub petitsioonidele allkirju.

Vapper Haidar on saatnud abipalve ka paljude riikide poliitikutele. Saksa suurima tiraažiga ajaleht Bild avaldas kolmapäeval Haidari pöördumise Saksamaa aseliidukantslerile Sigmar Gabrielile ja välisminister Frank-Walter Steinmeierile. Haidar kurdab selles, et tema meest karistati karmilt vaid selle eest, et ta julges arvamust avaldada. Minu lapsed jäid isata, kurdab Haidar ja palub poliitikuid aidata meest vabastada.

Paraku on lääneriikide poliitikud suhtunud Haidari muresse võrdlemisi leigelt. Nad ei kipu Saudi Araabia võimusid just teravalt ja resoluutselt kritiseerima. Põhjus on selles, et Saudi Araabia on suurim naftaeksportija maailmas ja naftamüügist saadud miljardite eest ostetakse lääneriikidest suurtes kogustes relvi. Bild kirjutab, et näiteks Saksamaa ekspordib Saudi Araabiasse relvi 1,2 miljardi euro eest aastas.

Lääne poliitikud suhtuvad leigelt

Samuti ei maksa unustada, et Ameerika Ühendriigid peavad Saudi Araabiat liitlaseks, kes aitab võidelda sunniitide äärmusrühmitusega Islamiriik. Seetõttu on Saudi Araabia Lähis-Idas omamoodi võtmeriik, keda juhtivate lääneriikide arvates ei tasu torkida.

Berliinis peeti eile suurt meele­avaldust Saudi Araabia saatkonna ees. Muu hulgas anti saatkonnatöötajatele 86 000 allkirjaga petitsioon, milles nõutakse Badawi vabastamist. Täna kogunevad meeleavaldajad Maini äärses Frankfurdis Saudi Araabia konsulaadi juurde.

Olgu lisatud, et kriitiline blogija Badawi ei ole Saudi Araabias sugugi ainus poliitvang. Hinnanguliselt on neid koguni 30 000.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee