Eesti uudised

Ministrid valimiskarussellil – kas teil riigijuhtimiseks ka aega jääb? (19)

Karoliina Vasli, 22. jaanuar 2015 07:00
«Kui ma alguses olin kohmetu, siis nüüd olen saanud väga palju positiivseid emotsioone ning see annab indu juurde. Inimestele meeldib, et saavad rääkida elusa poliitikuga.» Justiitsminister Andres Anvelt valijat külastamas.Foto: Facebook
Ministreid võib valimiste eel näha nii kortermajades juhuslike uste vastu prõmmimas kui kohvikus saiakesi pakkumas. Oravapartei juhid vuravad ringi soojas bussis. Kui eetiline see on? Kas tavatööd tegema ei peaks?

Peaminister Taavi Rõivas (RE) poseeris viimati enda pildiga suure valimisbussi kõrval nädalavahetusel Harjumaal.

"Kuivõrd minu töögraafik on väga tihe, siis väga paljudel kampaaniaüritustel ma osaleda ei plaani," märgib peaminister.

Samal teemal

"Kampaaniabussi külastasin pühapäeval ning eelkõige selleks, et tubli tööd teinud kampaaniameeskonda toetada ja tunnustada. Samuti on mul kalendris juba terve hulk debatte teiste erakondade peaministrikandidaatidega, kokku mitme tööpäeva jagu."

Kui Rõivas õhtuti valijatele külla ei kipu, teeb seda näiteks sotsist justiitsminister Andres Anvelt.

"Varasematel valimistel olen teinud telgiüritusi, esimest korda käin nüüd ukselt uksele. Kui ma alguses olin kohmetu, siis nüüd olen saanud väga palju positiivseid emotsioone ning see annab indu juurde. Inimestele meeldib, et saavad rääkida elusa poliitikuga."

Peale selle sõidutas ta möödunud laupäeval huvilised pealinnas bussiga eesti- ja venekeelsele krimituurile, kus meenutas Eesti taasiseseisvumise järgse allmaailma tempe ja sündmuspaiku.

Aunaste võib!

Kas töö pidevatele kampaaniaüritustele jalgu ei jää? Anvelt nendib, et poliitikute prioriteete valimised tõesti mõjutavad.

"Valimiseelsel ajal ministri elu lihtsustub, sest eelnõude arv hakkab langema. Põhilised koalitsioonilubadused on juba ette valmistatud," arutleb ta ja selgitab, et varem istus ta hiliste õhtutundideni ministeeriumis, nüüd aga käib valijatega suhtlemas.

"Aga pühapäev on püha päev, üritan asju nii sättida, et siis saab perega tegelda."

Hoopis omapärasemalt veedab tööaega Anvelti parteikaaslane, majandus- ja taristuminister Urve Palo, kes käis möödunud reedel kohvik-pagaripoes Cafe Lyonis ettekandjaks. Naljatamisi võib öelda, et ta trügib IRLi värske liikme, ETV saatejuhiametist loobunud Maire Aunaste territooriumile, kes aeg-ajalt rabab tööd teha Võru kohvikus Muffin.

Suhtekorraldaja Ivo Rull hindab: "Aunaste on ju sisuliselt töötu. Keegi ei saa pahaks panna, kui ta kohvikus ettekandja on. Hakaku või postiljoniks. Ministri puhul kipub see aga juba minema korruptsiooniseaduse leebemasse tõlgendusse. Ministri asi on teha tipptasemel otsuseid ja juhtida ametnikke, mitte kasutada oma kallihinnalist tööaega erakonna ja isiklikuks hüvanguks."

Hingega töö juures

Kommunikatsioonispetsialist Aune Past märgib, et valija on nutikas:

"Tema mõtleb ikka, et kui sa saad avalikus sektoris palka, siis sa peaksid selle eest ju ka tööd tegema. Kui sa aga võtad palka ja tegeled samal ajal hoopis nõudekoristusega, on lugu ebaaus ja kandidaat lõikab püüdlikkusega endale näppu."

Urve Palo sõnab, et tema põhiaeg kulub ikka ministri töödele ja toimetustele. "Ma loodan, et minu teod räägivadki enda eest. Mul ei ole väga konkreetset valimiskampaaniat, seega minu töö ongi minu kampaania!"

Kohvikus töötamise kohta ütleb ta, et osales sotsiaalkampaanias, mille eesmärk oli tunnustada head teenindust ja väärtustada teenindaja tööd. "Muu hulgas kuulub teenindusvaldkond ka majandusministeeriumi haldusalasse," lisab ta.

 

Kopp, kopp, lahti tee...

Ukselt uksele käimine on selle aasta valimiste trend. Näiteks sotsid on teatanud, et koputavad 150 000 pere uksele.

Kogenud ukselkäija Jüri Ratas (Keskerakond) arvab, et ilmselt on kõik kandidaadid mõistnud, et tuleb leida uusi kampaaniameetodeid.

"Enamik poliitikuid pole siiani seda kasutanud, arvatakse, et kui oled plakatil ja Facebookis, siis on korras. Ent tean omast kogemusest, et otsesuhtlus on edukas. Valijatele tuleb anda võimalus küsida."

Ainuüksi 2013. aasta kohalike valimiste eel saavutas ta enda kinnitusel 20 000 otsekontakti.

Suhtekorraldaja Ivo Rull ütleb, et Eestis teevad poliitikud taolist kampaaniat üldiselt siiski huupi.

"Mõeldakse, et mul on siin ringkond, seal on need tänavad ja talud. Lähen kohale ja vaatan, kus koera pole, äkki lubatakse tuppa. Aga see kunst on peenem, tuleks ikka potentsiaalse valijaskonna poole pöörduda, eeltööd teha, et teada, kus elavad need, kellele võiksid sotside, Keskerakonna, Reformi või siis IRLi ideed sobida."

Ta räägib, et lihtsalt õnne peale lootes võib saada nii palju halba tagasisidet, et vaimustus taolist kampaaniat teha kaob sootuks.

Kommunikatsioonispetsialist Aune Past lisab, et poliitaktiivsus enne valimisi – ukselt uksele käimine ja pidev sõnumite postitamine sotsiaalmeedias – on ajendatud ka hirmust olla eemale jäetud.

"Kui sind ei ole laval, siis pole sind olemas. Ilma targa kampaaniajuhita, kes mõistab luua ja hoida kahepoolset kommunikatsiooni, kisubki asi aga ühepoolseks puusalt tulistamiseks."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee