Maailm

Pariisi kangelane sai kodakondsuse (5)

ÕL, 22. jaanuar 2015 07:00
KANGELANE: Lassana Bathily.Foto: AFP / Scanpix
Prantsuse peaminister Manuel Valls ja siseminister Bernard Cazeneuve andsid Pariisis siseministeeriumis korraldatud pidulikul tseremoonial kiirendatud korras Prantsuse passi 24aastasele Malist pärit moslemile Lassana Bathilyle, kes päästis 9. jaanuaril juudisupermarketis pantvangide võtmise ajal 15 inimese elu.

Juudisupermarketisse l’Hyper Cacher tunginud kahe automaadiga relvastatud Malist pärit moslem Amedy Coulibaly jõudis enne eriüksuslaste surmavaid tabamusi tappa neli juuti. Tõenäoliselt oleks ohvreid võinud olla rohkem, kui poetöötaja Lassana Bathily poleks peitnud 15 inimest keldri külmkambrisse.

Noore tumedanahalise moslemi vapper tegu äratas suurt tähelepanu ja prantslased peavad teda tõeliseks kangelaseks. Sotsiaalvõrgustikes soovitati Lassana Bathilyt autasustada Prantsusmaa kõrgeima teenetemärgi, Auleegioni ordeniga.

Lassana ütles seepeale, et rohkem huvitab teda Prantsuse kodakondsus, mida ta eelmisel aastal oli ametlikult taotlenud. Sotsiaalmeedias kirjutas ligi 300 000 inimest alla petitsioonile, millega nõudsid koššerpoe kangelasele kodakondsuse andmist kiirendatud korras.

Prantsuse võimud tulidki Lassana Bathilyle vastu ning alates teisipäevast on ta Prantsuse passi õnnelik omanik. Peaminister Valls autasustas teda ka medaliga.

Lassana Bathily saabus Prantsusmaale illegaalselt 10. märtsil 2006 ning ootas aastaid põgenikekodus elamisluba. 2009. aastal ähvardas teda riigist väljasaatmine ning alles 2011. aasta juunis sai ta elamisloa.

Pärast Prantsuse passi saamist ütles Lassana Bathily, et unistas juba lapsena prantslaseks saamisest ning nüüd tema suur unistus ka täitus. Nüüd tahab ta minna Malisse emale külla. Seejärel on plaanis autojuhiloa saamine ja uue korteri leidmine.

Kangelasena Lassana end ei tunne. "Olen praegu täpselt seesama Lassana, kes olin enne 9. jaanuari," rõhutas ta.

Samal teemal

22.01.2015
Eesti juudi kogudus taotleb riigilt 40 000 eurot sünagoogi ja kooli turvameetmete tugevdamiseks