Maailm

Venemaa taotleb Ukrainale uut relvarahu ja eitab invasiooni (38)

Toimetas Kristin Aasma, 21. jaanuar 2015 15:34
Venemaa välisminister Sergei Lavrov Moskvas pressikonverentsil 21. jaanuaril 2015.Foto: AP / Scanpix
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles täna Moskvas pressikonverentsil, et taotleb Berliinis toimuvatel läbirääkimistel Ida-Ukraina konfliktile viivitamatut relvarahu. Ida-Ukrainas on sõjategevus tugevnenud. Ukraina on suurendanud sõjaväekoosseisu ning väitnud, et üle piiri on tulnud kaks Vene polku. Lavrovi sõnul tõendid Vene sõdurite või relvade piiriületamise kohta puuduvad. 

Lavrov sõnas, et Venemaa ei soovi uut külma sõda ning Lääs ei suuda Venemaad isoleerida, vahendab BBC.

Samal teemal

Eelmisel nädalal suurenesid Ida-Ukrainas sõjalised pinged ja vägivald. Ukraina sõnul ründasid Vene sõjajõud eile Luganski läheduses kahte kontrollpunkti.

Venemaa aga eitab väiteid, et ta on Ukrainasse sõjaväge saatnud, kuid on möönab, et Ukrainas võitlevad separatistide seas Venemaalt saabunud vabatahtlikud.

Viimastel päevadel on lahingud puhkenud Donetski ja Lugansi rindejoonel. Venemeelsed separatistid on võtnud kontrolli alla Donetski lennuvälja, ägedad kokkupõrked on toimunud Slovjanoserbski lähistel, Luganskist loode pool.

Tänase päeva jooksul on Donetski kandis mässuliste poolt hõivatud piirkondades hukkunud mürsuplahvatustes viis ning haavata saanud ligikaudu 30 tsiviilelanikku. Kõige rängema löögi all on Kiivski ja Kuibõševski rajoonid.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk andis täna seaduse, mis suurendab sõjaväge 68 000 inimese võrra kuni 250 000ni. Ukraina parlament võttis selle täna ka vastu.

Berliinis kohtuvad peatselt Ukraina, Prantsuse, Saksa ja Vene välisminister. Vene välisminister Sergei Lavrov ütles, et Valgevenes eelmise aasta septembris sõlmitud relvarahu kukkus läbi, kuna relvarahuaegset eraldusjoont ei austatud.

Lavrovi sõnul on Venemaa teinud kõik endast oleneva, et lahendada konflikt ja säilitada Ukraina terviklikkus. Lavrov lisas, et tõendid Vene sõdurite või relvade piiriületamise kohta puuduvad.

Ukraina sõjaväeametnikud on öelnud, et esmaspäeval sisenes Ukrainasse kaks Vene pataljoni, mõlemas umbes 400 meest. Vene kaitseministeeriumi pressiesindaja eitas Ukraina teadet öeldes, et Vene invasioonist nähakse hallutsinatsioone.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee