Maailm

MURRAME JA PALJASTAME: Henry VIII ei olnudki kuut naist ega süüfilist! (12)

Õhtuleht.ee, 21. jaanuar 2015 13:41
Foto: Ekraanitõmmis
Tudorite ajastu on ajaloos üks populaarsemaid perioode, sest oleme ju kõik kuulnud neist võimsatest lahingutest, kummalistest kommetest ja kirevast elust. Oxfordi ülikooli ajalooprofessor Diarmaid Macculoch toob päevavalgele tegeliku tõe, mis varjutab nii mõnegi populaarse fakti, mida oleme kuulnud Inglismaa Tudorite valitsusajast. 

Kuuest naisest oli olemas vaid kolm 

Üks täpsutamist vajavaid seiku on see, et kuningas Henry VIII ei olnudki kuut naist, kirjutab The Telegraph. Väidetavalt tunnistati kolm tema abielu üldse kehtetuks. Tegu polnud lahutusega, sest reaalselt ei leidnudki need abielud aset.

"Kui kohtuksid Henry VIII ja uuriksid, et kas sina oled mees, kellel oli kuus naist, siis enne sinult pea võtmist ütleks ta professor Maccullochi sõnul nii: "Ei, mul oli ainult kolm naist. Teised olid lihtsalt jubedad eksimused, keda tegelikult ei olnudki." 

Kuningat ei vaevanud süüfilis 

Siiani jätkuvad kuulujutud, et kuningas kannatas süüfilise käes, kuid tegelikult olid mehe jalal lihtsalt haavandid.  Tegu oli turniiridel saadud vigastustega, mis põhjustasid kuningale suurt valu ja ebamugavust.

"Ei olnud kuningal mingit märki raskest vaimsest seisundist. Ta oli küll tujukas ja vihane ning julm, kuid valu käes piineldes on see ju mõistetav. Sümptomid ei viita kuidagi sellele, et tal oleks olnud süüfilis,“ selgitab professor. 

Kuingas oli naistemagnet?! Ei! 

Professor Maccullochi andmeil näitas Henry VIII naiste kogus seda, et tegelikult polnud mees õrnema sooga just kuigi osav.  Nii ei olnud kuningal nooremana ka kindlasti niipalju armukesi, kui mahlakatest legendidest kuulda on olnud. 

Tudorid nõidu ei põletanud 

Nõiaks olemine oli küll karistatav, kuid Tudorid ei põletanud kedagi tuleriidal, vaid lasid süüdimõistetud lihtsalt üles puua. 

Võibolla tõde: Anne Boleynil oli kuus sõrme 

“See on liiga kummaline asi, mida lihtsalt välja mõelda,“ usub professor Macculloch, kes usub, et naisel võis tõesti kuus sõrme olla. Ometigi usub ta, et vaevalt see sõrm oli päris arenenud, vaid pigem oli tegu väikese tömbiga. 

Sir Walter Raleigh ei toonud tubakat Inglismaale 

Kopsuvähk ei ole siiski selle mehe teene, sest väidetavalt jõudis tubakas Suurbritanniasse juba enne Raleighi, kes küll oli see karjane, kes toodet inimeste seas populariseeris.

Näib, et paljud siiani avalikkuse ees olnud legendid ongi kõigest legendid, mitte faktid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee