Eesti uudised

Riigikohus tühistas gaasitatud vangile mõistetud hüvitise (10)

Siim Randla, 21. jaanuar 2015 07:00
Tartu vanglas käitus kinnipeetav kambris agressiivselt ja lõhkus kambri sisustust. Ta loopis esemeid vastu kambri ust ja jätkas seda ka pärast valvurite hoiatust kasutada tema suhtes erivahendeid. Seepeale lasid vanglaametnikud kambrisse gaasi. Foto: ALDO LUUD
Riigikohus tühistas Tartu ringkonnakohtu otsuse, millega mõisteti ametnike gaasitatud kambris märatsenud vangile 300 eurot hüvitist.

2010. aasta 12. augusti õhtul oli Tartu vanglas intsident, kus Raino käitus kambris agressiivselt ja lõhkus kambri sisustust. Raino loopis esemeid vastu kambri ust ja jätkas seda ka pärast valvurite hoiatust kasutada tema suhtes erivahendeid. Seepeale lasid vanglaametnikud kambrisse gaasi.

Raino ähvardas lüüa vanglaametnike pead lõhki. Mõne minuti möödumisel sisenesid kolm vanglatöötajat kambrisse, Raino oli pannud endale märja käteräti näo ette ega allunud endiselt korraldustele, vaid hoidis ühe käega trellidest kinni. Ametnikel õnnestus Raino jõudu kasutades kambrist välja viia. Ta osutas koridoris ikka veel vastupanu ja rabeles. Seetõttu lõi valvur Rainot teleskoopnuiaga kaks või kolm korda vastu jalgu. Raino haaras valvuri kõrist ja riietest kinni ning tõmbas ta pikali. Alles pärast seda õnnestus vanglaametnikel Raino käed raudu panna ja ta teise kambrisse toimetada. Sündmuste tõttu algatati Raino suhtes kriminaalmenetlus ja ta tunnistati süüdi võimuesindaja vastu vägivalla toimepanemise katses.

Raino esitas taotluse Tartu vanglale sooviga saada gaasi ja füüsilise jõu kasutamisega tekitatud kahju eest 10 000 eurot hüvitist. Vangla taotlust ei rahuldanud. Raino pöördus Tartu halduskohtusse, kus nõudis vanglalt 10 000 eurot hüvitist vägivalla ja gaasi kasutamise eest. Halduskohus kaebust ei rahuldanud. Raino esitas apellatsioonkaebuse Tartu ringkonnakohtule, kes tühistas halduskohtu otsuse osaliselt ja mõistis vanglalt kaebaja kasuks välja 300eurose hüvitise. Kaebaja kambrisse lasti kaks balloonitäit pisargaasi. Sellised kannatused, mis ületavad kinnipidamisega kaasneva vältimatu taseme, alandavad inimväärikust, leidis ringkonnakohus. Kohus märkis, et pisargaasi kasutamine oli õigusvastane. Tartu vangla pöördus riigikohtusse. Tänavu jaanuaris rahuldas riigikohus vangla kassatsioonkaebuse, tühistas Tartu ringkonnakohtu otsuse ja saatis asja uueks läbivaatamiseks samale ringkonnakohtule. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee