Eesti uudised

Viivitamine maksab ja mitte vähe! 6 võimalust, kuidas viivitamisega seotud kulusid vältida! 

Õhtuleht.ee, 5. veebruar 2015 17:44
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kindlasti sa tead, kuidas viivitamine su elu mõjutab - tüdinud sõbrad, kui sa järjekordselt õhtusöögile hilined. Me-peame-rääkima-pilk sinu ülemuse silmis, kui oled jälle tähtajast üle läinud.

Kuid pideval viivitamisel on ka palju suurem hind, sest nii alternatiivkulud kui ka tegelikud kulud mõjutavad su rahakotti.

Kahjuks on viivitamine aga väga raskesti murtav harjumus. Mõni meist naudib seda viimasel minutil kiirustamist, teisi aga haarab analüüsi paralüüs, st nad mõtlevad teatud asju üle ja ei jõua kunagi tegudeni.

Kolmas vallandaja? Iseenda saboteerimine. See tähendab, et sa ei pea end eesmärgi täitmisel piisavalt asjatundlikuks ja et sa ei saaks ebaõnnestuda, jätadki selle tegemata.

Sõltumata põhjusest, miks sa asju edasi lükkad, on aeg märgata halvast ajajuhtimisest tulenevat mõju rahakotile. Seepärast võtsime kokku viivitamise kaheksa põhilist rahalist tagajärge.

1. Sa teed krediitkaardi tagsimakseid hilinemisega.

See viivitamiskalduvus on üks hullemaid. Esiteks maksad sa viivist, teiseks võib pank sinu intressimäära tõsta. Sinu hilinenud tagasimaksed mõjutavad su krediidireitingut veel aastaid. Üle ühe kolmandiku sinu krediidireitingust moodustab sinu maksete ajalugu, milles võetakse arvesse võlgnevusi nagu nt hilinenud makseid. Mida selle vastu teha? Automatiseeri oma tagasimaksed. Teiseks - sisesta oma telefoni kalendrisse alarm saabuvate makstähtaegade kohta.

2. Sa ostad kingitusi viimasel minutil.

Su emal on homme sünnipäev ja sa oled suutnud terve kuu kingituse ostmist edasi lükata. Nüüd jooksed sa poodi ja haarad esimese kena (kuid kalli) kashmiirkampsuni. Sa tead, et kui oleksid võtnud varem kingiostmiseks aega, oleksid teinud kasulikuma tehingu.
Kui inimesed tunnevad survet midagi kiiresti osta, on nad vähem hinnatundlikud. Pealegi – kui pead ostma nimekirja alusel, on keskmise hinnaga asjad juba ostetud ja sulle kui hilinejale jäävad vaid kallid valikud. Lahendus: niipea, kui tead, et mõni sünnipäev on tulemas, kirjuta oma kalendrisse kindel kuupäev, millal lähed kingitust ostma.

3. Sa ei planeeri reisi broneerimist ette.

Tunnista, et oled juba kuude viisi unistanud mõnest mõnusast puhkusereisist, kuid nüüd on selleni jäänud vaid kolm nädalat ja sa pole veel lendu broneerinud. Sa ei saa loota viimase hetke pakkumistele. Iga kord, kui planeerid puhkust, tähendab viivitamine, et maksad rohkem ja sul on vähem valikuid lendude, hotelli ja autorendi leidmisel.
Mõistlik oleks lend broneerida kolm kuud ette ning hotell ja autorent kaks kuud ette. Etteplaneerimise tulemusena säästetud rahaga saaksid tasuda ehk paar ööd hotellis.

4. Sa viivitad pensioniks säästmisega.

Ehk ei meeldi sulle paberimajandus, sa oled valikutega ülekoormatud või ootad rahalise olukorra paranemist – mis iganes su vabandus ka ei oleks, iga säästmisega viivitatud päev maksab sulle raha.

5. Sa kasutad ühistranspordi asemel taksot.

Kui elad suuremas linnas, võib pidevalt hiljaks jäämine viia tarbetu taksosõidule kulutamiseni selle asemel, et kasutada palju soodsamat ühistransporti. Isegi kord nädalas takso kasutamine võib teha kokku suure summa.

6. Sa viivitad kodu uuendamisega.

Kas sinu ettekujutus lahedast nädalalõpust on õhukonditsioneeri filtri vahetamine, uste-akende tihendamine või hõõglampide vahetamine LED-pirnide vastu? Nõus - see ei pruugi olla parim mõte vaba aja veetmiseka, kuid iga uuendus, mis tõstab su kodu energiatõhusust, tähendab sinule madalamaid kulusid. Maja soojustamine tasub end tänu madalamatele küttekuludele ära mõne aastaga. Ka tavaliste hõõglampide vahetamine LED-pirnide vms vastu aitab raha säästa. Ja õhukonditsioneeri filtri vahetamine vähendab energiatarvet 5 kuni 15 protsenti.

Viivitamisest jagusaamise võti

Kõik need viivitamise tendentsid kuhjuvad lõpuks ja on olemas mitmeid tehnikaid, kuidas kalduvust asjade edasilükkamisele lõpetada. Kuid olulisim võti alustatu lõpuleviimisel paistab olevat: hakka kohe asjaga pihta. Pooleliolevad projektid koormavad su meeli ja sunnivad sind tegutsema. Seega tee esimene samm oma eesmärgi suunas, et sul oleks suurem tõenäosus asi lõpule viia.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee