Eesti uudised

Päästjad: lubasite ju, et öötasu vägisi ära ei võta! (73)

Mattias Tammet, 20. jaanuar 2015 07:00
MURES: Päästja ja päästjate ametiühingu juhatuse liige Toomas Suigusaar ütleb, et ühingus kardetakse, et neile tehakse osavalt külma. Päästeamet lubab, et palk ei lange. Pigem vastupidi. Foto: Aldo Luud
Homme jõuab riigikogus esimesele lugemisele eelnõu, millega muu hulgas kaotatakse ära päästjatele öiste vahetuste eest lisatasu maksmine. Päästjate ametiühinguga aga ei hakatud seadusemuudatusest igaks juhuks rääkimagi.

Päästeala töötajate ametiühingu juhatuse liige Toomas Suigusaar ütleb, et aasta tagasi oli sama küsimus korraks päästeametiga jutuks. Toona andis amet mõista, et nad ei plaani sellist muutust peale suruda.

Suigusaare sõnul said nad muudatusettepanekust teada sügisel ja sedagi kaudsetest allikatest ja juhuslikult. "Salatsemine käib," on Suigusaar pahane. Seni on üheks põhjenduseks toodud, et palkade maksmine muutuks lihtsamaks. "Et komandopealikud teeksid andmete sisestamisel vähem vigu," kõlanud selgitus.

Suigusaar ütleb, et osalt tuleb päästjate vastuseis sellest, et neid on varem petetud.

"Kaks aastat tagasi lubati, et palk tõuseb seitse protsenti," meenutab ta.

Toonane siseminister Ken-Marti Vaher lubas 2013. aasta jaanuaris riigikogu ees, et iga päästja palk suureneb vähemalt viis protsenti. "Päästjate bruto palgatõus jäi vahemikku 6–80 eurot kuus. Samas büroodes ja ka päästeametis endas on see keskmiselt 40–150 eurot kuus bruto," pidid päästjad hiljem oma pöördumises nentima.

Ametiühingu seisukoha järgi oleks ka praegu vaja palgaarvestamise muudatus seaduseelnõust välja jätta või vähemalt tuleks ühise laua taha istuda, et läbi rääkida. "Muidu nad ütlevad pärast, et "seadus on selline ja meie ei saa midagi teha"," kardab Suigussaar.

"Päästjate öötasu ei kaotata, see lisatakse põhipalga hulka," kinnitab päästeameti peadirektori asetäitja Kairi Rikko. "Tegemist on tehnilise muudatusega, kellelgi sissetulek seadusemuudatuse tõttu ei vähene."

Muudatus tehtavat Rikko sõnul selleks, et vähendada halduskoormust. Küsimusele, kui palju see aega või raha kokku hoiab, ta ei vasta. "Igakuist palka ei pea kokku arvutama mitmest komponendist, väheneb vigade arv tööajatabelite pidamisel," ütleb Rikko vaid.

"Kõnealust teemat on juhtkond möödunud ja ülemöödunud aastal korduvalt ametiühingu juhatusega arutanud. Kohtume ametiühingu esindajatega ka sel nädalal, et seadusemuudatust veel kord selgitada ja uurida, mis neile selgusetuks jääb."

Rikko kinnitab, et päästjatel on lootus sel aastal hoopis palka juurde saada. "Päästeameti palgafondi suurendati võrreldes 2014. aastaga 1,45 miljoni euro võrra, tänu millele saavad päästjad keskmiselt 4,2protsendise palgatõusu."