Valdo Jahilo spordiblogi

Valdo Jahilo: asendusalade ajastu? (3)

Valdo Jahilo, 19. jaanuar 2015, 10:22
Kui ilmaolud ei luba õues oma lemmikala harrastada, tuleb kolida siseruumidesse. Pildil hetk wattbike võistluselt, mis kuulub ka sisetriatloni kavasse.  Rivo Pajur/Erakogu
Kui tavapärased ja traditsioonilised spordialad kaotavad oma võlu ja atraktiivsust, tuleb ette võtta väike verevahetus, mis seisma jäänud vee korraks värelema lööks.

Suusatamine on viimasel kahel aastal kujunenud selgeks mugavusspordiks: kui lumise õhtupooliku maha magad ning lubad selle asemel järgmisel päeval suusatama mina, võib siis juba hilja olla, sest rada on vahepeal ära sulanud. Kui ei saa korralikult ja pühendumisega tegeleda oma lemmikalaga, peab leidma asenduse ja alternatiivi, mis meeleolul masendusse ei lubaks langeda.

Samal teemal

Milleks olla valmis?
6. jaanuar 2015, 11:46
Liikumisaasta kestab edasi!
2. jaanuar 2015, 10:48
Jää hüvasti, pekine 2014!
29. detsember 2014, 10:59

Tõsi, kõige kiuste leidub lisaks pehmodele ka Tõelisi Sporditegijaid, keda ilmastikuolud ei morjenda ja kes suusatavad isegi siis, kui suusa all on tunda rohkem okasmetsa kui lund. Suure algustähega Sporditegijad ka jooksevad sellest hoolimata, et raja asemel on ees läikimas liuväljasarnane peegel.

Nädalavahetusel peetud heategevuslik Pääsküla rabamaraton oli heaks näiteks – selle rada oli suures osas võrdväärne jääkeegli omale. Sellest hoolimata leidus piisavalt hulle, kes sellel tasakaalu hoides ja jääl turnides maratoni jagu kilomeetreid ära ukerdasid. Kel vaim ja tahtmine on tugevad, seda olud ei takista.

Aga tulles tagasi asendustegevuste juurde – nagu väidavad treeningmetoodikad, on arenguks vaja lisapingutust. Vahel ka vaimu värskendamiseks, kui treeningrutiin liialt üksluiseks muutub.

Paari nädala pärast, täpsemini 31. jaanuaril toimub Tallinna Tondiraba Jäähallis minu teada Eesti oludes esmakordselt toimuv jooksuvõistlus. Sedapuhku mitte sprindidistants jääl, vaid lausa maraton. Ja mitte jääl, vaid umbes 270-meetrisel ovaalil, mis ümber põhiväljaku kulgeb. Maratoni läbimiseks tuleb osalejatel seda ringi läbida 156. korral.

Imelik? Huvitav? Põnev? Rajale lubatakse kuni 100 jooksjat, registreeruda saab spordiklubi Stamina kodulehel. Vahelduseks tundub päris kreisi ettevõtmine, kuna võib kujuneda vaimule suuremaks väljakutseks kui kehale. Kõlab pisut samasuguse võrdlusena nagu laste basseinis kilomeetri ujumine. Pisut jabur, kuid tehtav.

Huvitava asendusalade minisarja on välja pakkunud ka teised entusiastid, nimetades oma tegevust sisetriatloniks. Kuid mitte klassikaliseks. Sooviga pakkuda talvisel ajal alternatiivi ja tekitada huvi uute alade vastu on tavapärased ujumine/rattasõit/jooks asendatud sedapuhku millegi muuga.

Sisetriatlon 2015 sarja kuulub esimese alana ujumise asendusena sisesõudmine tuntud Concept2 sõudeergomeetril. Arvesse läheb 1000-meetrise vahemaa läbimine aja peale. Esimene osavõistlus toimub eesootaval laupäeval, 24. jaanuaril Tallinna Spordihallis. Registreeruda saab kuni tänase hilisõhtuni kodulehel www.alfarace.ee.

Sisetriatloni teine etapp peetakse 1. veebruaril spordiklubis Sparta, kus sätitakse osalejad stardijoonele 4+4 kilomeetri läbimiseks Wattbike velotrenažööridel. See imiteerib ja asendab sisetingimusis rattasõitu. Registreerumine ja info kodulehelt www.aerobike.ee.

Sisealadest viimane on 2. märtsil hotellis Olümpia peetav trepijooks 26. ja poolel korrusel. Stardikoha saab broneerida lehelt www.trepijooks.ee

Niisiis – kes on tugevaim ja mitmekülgseim sisetriatleet?

Võidust olulisem on siiski pakkuda teistele huvilistele võimalust väikeseks vahelduseks ja uute alade järeleproovimiseks.

Kui ei saa tegeleda suusatamisega, siis proovida ehk asendusaladena mõnda nende hulgast? Vaid laisk ütleb, et kui suuska alla ei saa panna – siis ei panegi.

Tragi katsetab ja proovib selle asemel midagi uut!

3 KOMMENTAARI

k
kas just kõik on asendussport... 20. jaanuar 2015, 14:27
maailm lihtsalt areneb, osa tuleks ka selle "süüks" panna. Vaid meie spordi-tv ei tea sellest midagi. On väga palju on lihtsalt uusi ja põnevaid alasi...
(loe edasi)
a
Antsu vend 20. jaanuar 2015, 14:11
Ja pärast siseringijalga puus paistes. Sport on hea, aga lolliks ei maksa minna. Milleks sport, kui see mõnus ei ole. Maratone peaks ikka õues joksma....
(loe edasi)
Loe kõiki (3)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee