Eesti uudised

Eesti pere draama Tais: pereisa ei pääse pärast õnnetust kodumaale (230)

Kristiina Tilk, 19. jaanuar 2015 07:00
EESTI PEREKOND TAIS: Kadi ja Mario läksid koos lapsega Taisse puhkama ega osanud aimatagi, et enne tagasilendu satutakse sekeldustesse ja Mario ei saagi kodumaale naasta.Foto: Erakogu
Eestlased Mario ja Kadi sõitsid koos väikese pojaga Taisse puhkama ja pidid 17. jaanuaril tagasi koju lendama. Paar päeva enne tagasilendu tegi pere aga Phuketis rendiautoga avarii, mille tulemusena ei saa Mario nüüd Taist lahkuda, sest kohalik politsei võttis tema passi teadmata ajaks enda kätte.

Õnnetus juhtus, kui Kadi palus Mariol korraks auto seisma jätta, sest laps nuttis. Mees sõitis ühesuunalise tee parema serva suunas. Auto juba peaaegu seisis, kui paremalt tuli roller, mis pere rendisõidukile külje pealt sisse sõitis.

Ja ehkki turistipolitsei ütles eestlastele, et süüdi on rollerijuht, nõutakse perelt siiski kannatanu ravikulude katmist.

Politseis võeti pass ära

"Motorolleril olev naisterahvas sai kannatada, murdes varbaluud. Ta viidi haiglasse, kus talle tehti operatsioon, mis maksis ligikaudu 3300 eurot," rääkis Kadi Õhtulehele. Ta ütles, et rendiautol on kindlustus olemas – selline punkt, et kahjud korvatakse, oli rendilepingus kirjas.

Kuigi perele auto rentinud firma leiab, et Kadi ja Mario pole õnnetuses süüdi, ei ole nad nõus ka kannatanu kahjusid hüvitama.

"Nüüd ongi selline seis, et rendifirma ütleb, et juhtunu pole meie süü ja nad pole nõus kahjusid korvama. Tai politsei väidab aga, et süüdi oleme meie," ütles Kadi.

Tema sõnul võtsid nad ühendust välisministeeriumiga ja nende juurde saadeti kohaliku konsuli asetäitja, kuid viimane ei osanud inglise keelt. Ta ei pakkunud neile mingit toetust.

Politseijaoskonnas võeti ära Mario pass, mis tähendab, et tal puudub dokument, millega saaks enda isikut tõendada. Kadi sõnul pakuti Mariole, et ta kas annab passi või läheb vangi – nad valisid esimese variandi.

Seejärel võttis perekond uuesti ühendust välisministeeriumiga, kes ütles, et vähemalt esmaspäevani tuleb neil oma kuludega hakkama saada. Kadi lisas, et ministeeriumist teatati ka seda, et nad ei taga õiguskulusid, mis tähendab aga, et eestlastest hädasolijatel ei ole võimalust kaitsjale.

Veel hämmastas teda, et politseijaoskonnast anti neile juhtunu kohta taikeelne dokument.

"Kuidas on võimalik, et Eesti riik nii oma kodanike eest hoolitseb? Meil ei ole ju raha, et võtta hotell ja saada toitu. Kõige jubedam, et oleme siin oma 11kuuse pisipojaga ning oleks absurd, et peame palmi all elama," rääkis Kadi.

Seega otsustasid Kadi ja Mario, et mees jääb Taisse ja naine lendab koos pojaga tagasi Eestisse. Reis kodu poole algas laupäeva hommikul kell 7 Eesti aja järgi.

Mario ütles Postimehele, et perel on ka Swedbanki kuldkaardi reisikindlustus, mis kehtib kolmandatelegi osapooltele, kuid kindlustatu maismaa-, vee- või õhusõidukist või selle kasutamisest põhjustatud nõudeid ei hüvitata.

Mario hinnangul on õnnetuses oma süü mõlemal poolel, sest tema sõnul oleks pidanud roller autost mööda sõitma teiselt poolt.

"Kui alla ei kirjuta, lõpeb kõik halvasti!"

Mario on püüdnud rääkida ka rolleril sõitnud inimestega, kuid nad ei kavatse end süüdi tunnistada, sest neil puudub kindlustus ja nad ütlevad, et ei suuda haiglaarveid maksta.

Praegu on Mario hotellis ja loodab, et asjad lahenevad kiiresti. Kohalik abi on tema sõnul väga kehv ja juriidilist tuge, millest praegu enim puudu on, pole võimalik saada.

"Ehtne näide on see, et mulle lükati paber lauale ja öeldi, et kui alla ei kirjuta, lõpeb kõik minu jaoks halvasti," vahendab Postimees seda, kuidas Mario taikeelse dokumendi ees seisis. Ingliskeelse dokumendi nõude peale laiutatud vaid käsi:

"Ma siis kaitsesin end nii, et sinna, kuhu kõik osapooled olid oma allkirjad pannud, kirjutasin inglise keeles alla: "Ma ei saa sellest tekstist aru, see pole minu keelde tõlgitud ja ma ei tea, millele mul kästakse alla kirjutada.""

Välisministeeriumi pressiesindaja Mari-Liis Valter ütles Delfile, et pere on nende poole pöördunud ja asjaga tegeldakse võimaluste piires.

"Praeguseks on appi palutud ka Bangkoki aukonsul, kes räägib inglise keelt ja kellega peaks suhtlemine olema kergem. Ta aitab telefoni teel ja usume, et tema kaudu saame aidata," sõnas Valter ja lisas, et rahalist abi ministeerium sellistel juhtudel ei paku.

Eile ütles Kadi Õhtulehele, et neile pole mingeid uudiseid ja olukord on endine: tema on lapsega tagasi kodus, kuid Mario endiselt Tais.

"Välisministeeriumist öeldi, et nemad saavad alles esmaspäeval sellega tegelema hakata. Praegu on Tais seesama konsul, kes inglise keelt ei räägi ja nii olemegi enim abi saanud Tai kohalikelt eestlastelt."

Samal teemal

27.01.2015
Tais passita jäänud eestlane pääses viimaks koju