Eesti uudised

Postkontor on kinni, pangaautomaati pole – kust küll saab maainimene sularaha kätte? (86)

Teele Talve, 19. jaanuar 2015 07:00
ENAM EI OLE: Toril puudub nii pangaautomaat ku nüüdsest ka postkontor. Foto: MATI HIIS
"Raha väljavõtmiseks peame sõitma vähemalt 15 kilomeetri kaugusele," kurdavad Tori elanikud, kelle postkontor eelmisel aastal suleti.

Omniva sulgeb postkontoreid, andes postiteenuste ülesanded üle teistele asutustele. Näiteks postkontor, mis varem asus Tori vallamajas, suleti mullu novembris. Seal sai ka pangateenust.

"Meil käis vallabuss, see tõi pensionärid vallamaja juurde, kust nad said võtta välja ka sularaha ning pärast seda teha vajalikud poeskäigud," ütleb Tori vallavanem Kaie Toobal. Uus postipunkt avati Tori lillepoes, kus pangateenust ei osutata.

Pangaautomaati ei tule

Lillepoe töötaja Kerli sõnul saab neil tasuda kaardiga, kuid postiteenuste – pakkide saatmise ja väljaostmise eest – tuleb maksta sularahas, nagu ka markide ja ümbrikute puhul.

"Kuna me ei tahtnud, et sularahateenus kaoks, siis pidasime Omnivaga läbirääkimisi pangateenuse osas, nemad aga ütlesid, et läbirääkimised pangaga ei sujunud," ütleb Toobal. Ta proovis vallas enim kasutatava Swedbankiga läbirääkimisi pidada, et Torisse pangaautomaati saada.

"Meile öeldi lihtsalt, et teenuseid nad ei laienda."

Vallavanema sõnul on mõeldamatu, et vanainimene peaks praeguse bussigraafiku juures postiteenuste tasumiseks minema sularaha välja võtma mitmekümne kilomeetri kaugusele.

Postipunkti töötajate Sveta ja Signe sõnul tehti neile kohe algul selgeks, et kuigi nad pangateenuseid ei paku, ei saa inimesed postiteenuste eest kaardiga maksta. Nende sõnul on olukord nukker vanuritele, kes soovivad arveid sula-

rahas tasuda.

"Siis ongi nii, et sõidavad kõigepealt 15 kilomeetrit Sindisse, võtavad sealt raha välja, et saaks tulla siia arveid maksma."

Raha järele 15 km kaugusele

Juta ja Heli kinnitavad kui ühest suust, et pangateenuste kadumine teeb vanurite elu raskemaks.

"Õnneks maksan maksud internetis, aga selleks, et sularaha saada, pean peaaegu mitmekümne kilomeetri kaugusele Sinti sõitma. Kuna bussiliiklus pole tihe, siis pean paar tundi seal ringi kõndima ja bussi ootama. Oleks siis kuskil istudagi, aga pole sellist kohta," pahandab Juta. Tema sõnul tehakse vanainimesele maal elamine järjest raskemaks.

"Praegu on meil siin õnneks veel apteek, aga kardan, et kauaks sedagi. Maal on mugav elada siis, kui sul on auto, millega saad kohtadesse, kus vajalikud asjad veel olemas on."

Heli sõnul on eriti tobe, kui sõidad bussiga 15 kilomeetrit raha väljavõtmiseks Sinti ja tuleb välja, et pangaautomaat ei tööta.

"Ja nii on juhtunud mul pojaga, et tuleb sama targalt ilma rahata tagasi." Heli sõnul on pangateenust valda hädasti vaja: "Me oleme päris suur vald, meil võiks vähemalt sularahaautomaatki olla."

Heli tunneb, et maainimene jääb järjest enam olulistest teenustest ilma: "Olen aru saanud, et vanainimesel oleks mugav elada linnas, kus kõik on käe-jala juures."

Posti laiali vedava Priidu sõnul on pärast postkontori kadumist tema töömaht kõvasti suurenenud.

"Kui kaupa koju viin, on ikka inimesed kurtnud, et on nukrad, kuna pangateenus ära kadus, sest siin automaati ega midagi ei ole," räägib Priit, kelle sõnul oleks mugavam tööd teha siis, kui tal oleks kaasaskantav kaardimakseaparaat.

Vald sai teada viimasena

Postipunkti avamise pakkumise tegi Omniva ka Paikuse vallavalitsuse hallatavale raamatukogule ja spordikeskusele. Paikuse abivallavanem Helve Reisenbuk sõnab, et kuigi mõlemad asutused kuuluvad vallale, said nemad selle info asutuse juhatajate, mitte Omniva kaudu.

«Meile tehti pakkumine, et kuna kohalikele ei sobivat nende lahtiolekuaeg, siis ehk hakkaksime pakke väljastama hoopis spordikeskuses,» ütleb spordikeskuse juhataja Roland Šimanis.

«Algselt oli kirjas teenustasu, mis iga paki väljastamise pealt teenitud oleks.» Töötajatega rääkimisel sõnasid nad, et soovivad selle eest saada ka lisatasu.

«Omniva oli selles osas väga aldis läbi rääkima,» ütleb ta. Kokkulepe Omniva ja spordihoone vahel jäi katki.

«Leidsime, et meil ei ole piisavalt ruumi pakkide hoiustamiseks. Samuti hakkasime kartma, et äkki kannatab selle all põhitöö,» ütleb Šimans.

 

Eestis 115 postipunkti, suur osa poodides
Omniva kommunikatsioonispetsialisti Erki Varma sõnul avati mullu 32 postipunkti, s.t 32 kohas liikusid postiteenused postkontoritest välja postipunktidesse.

«Kohtade arv, kus postiteenuseid saab tarbida, kokkuvõttes ei vähenenud.»

Varma sõnul on see, et postiteenused liiguvad parema kättesaadavuse huvides postkontoritest välja kohtadesse, on ülemaailmne trend. «Seda teed on mindud Saksamaal, Taanis ja Soomes. Peamine põhjus, miks postiteenuseid väikestest postkontoritest postipunktidesse kolitakse, on Varma sõnul soov parandada postiteenuste kättesaadavust:

«Paljudes väiksemates postkontorites on külastajaid väga vähe ja nende hulk väheneb iga aastaga. Kirju saadetakse iga aastaga järjest vähem. Seetõttu on ka postkontorid sellistes kohtades tihti avatud vaid mõni päev nädalas ja mõni tund korraga.»
Praegu on Eestis 115 postipunkti.

«Suur osa tegutseb kauplustes, väga hea koostöö on meil tarbijate ühistutega. Samuti oleme kokkuleppe sõlminud mitme vallaga, kes oma raamatukogus postiteenuseid osutavad.» Lepingupartnerite hulgas on ka külaselts, spordikeskus ja Laulasmaal kohvik.

Varma sõnul nähakse partneritena teenindusasutusi, kes on avatud uuendustele ja on valmis osutama postiteenuseid vähemalt viiel päeval nädalas. «Omalt poolt tagame postiteenuste osutamiseks vajaliku mööbli, kõik vahendid ja väljaõppe ning tasustamise teenuse osutamise eest,» lubab ta.

Kui suur on makstav tasu? «Tasud on lepingu järgi konfidentsiaalsed, aga tasu suurus sõltub postipunkti eripärast,» vastab Varma. Eripära sõltub pakutavatest teenustest ja nende mahtudest.

«Kui inimene elab lähimast postkontorist või postipunktist kaugemal kui 5 kilomeetrit, on temale kirjakandja tellimine tasuta,» ütleb Varma. Kirjakandja võtab kirjasaadetisi vastu, toimetab kätte liht-, täht- ja väärtsaadetisena kaaluga kuni 2 kilo, võtab vastu postipaki ning toimetab kätte täht- ja väärtsaadetise kaaluga kuni 20 kilogrammi.

Mõlemad teenused toimivad nii riigisiseste kui ka rahvusvaheliste kirjade ja pakkide puhul. Samuti on kirjakandja töö rahakaartide saatmine, ajakirjandustellimuste vormistamine, maksete vastuvõtt, pensionide väljamaksmine, postimaksevahendite müük.

Kõikide postiteenuste eest tasumine käib sularahas nii postipunktis kui ka kirjakandja vahendusel. Varma sõnul otsitakse lahendust, et postipunktis saaks kaardiga maksta.

Samal teemal

25.09.2015
TV3 VIDEO I Omniva plaanib kõik postkontorid likvideerida
07.02.2015
Kes saab kasu sularaha kadumisest?