Maailm

Ukraina mälestas Donbassi ohvreid (1)

Tõnis Erilaid, 19. jaanuar 2015 07:00
MÄLESTUSMIITINGUL: Kiievlased tulid tänavale plakatitega «Ma olen Volnovahha! Je suis Volnovahha!». Foto: Reuters / Scanpix
"Me ei anna ära jalatäitki Ukraina ühtsem kui kunagi varem," ütles president Petro Porošenko eile, kõneldes Kiievis Iseseisvuse väljakul meeleavaldusel pärast Ida-Ukrainas hukkunute mälestuspalvust.

Aktivistide kutsel tulid Kiievis ja teistes Ukraina linnades kümned tuhanded inimesed mälestama 13. jaanuaril Volnovahha maanteekontrollposti juures raketirünnaku alla sattunud liinibussis hukkunud 12 ja haavata saanud 18 inimest ning teisi Ida-Ukrainas kestvate lahingute ajal hukkunud tsiviilelanikke ja sõdureid.

Nagu paljud massimeeleavaldusel osalejad, kandis ka president Porošeno loosungit hüüdlausega "Ma olen Volnovahha. Je suis Volnovahha."

Koos kiievlastega olid meeleavaldusele tulnud ka peaminister Arseni Jatsenjuk, ülemraada liikmed ja ministrid, paljude Euroopa riikide suursaadikud Ukrainas.

Välisministeeriumi Twitteri kontol on foto meeleavaldusest, kus inimesed kannavad loosungit nõudega kuulutada separatistide isehakanud Donetski ja Luhanski vabariik terroriorganisatsiooniks.

"Peatage Venemaa agressioon"!, "Me oleme ühised võitluses terrori vastu!" kutsub välisministeerium üles.

Mälestusteenistusel ütles Ukraina õigeusukiriku patriarh Filaret: "Me oleme kogunenud Maidanile, et kinnitada: Ukraina rahvas ei taha sõda, me oleme rahu poolt. Me tulime siia, et protestide terroriaktide vastu, mida pannakse toime Donbassis, nagu päris äsja Volnovahhas. Me tulime selleks, et kogu maailm kuuleks, mis Donbassis toimub ja ühineks meiega võitluses."

Meeleavalduse ja läbi linnakeskme kulgenud ühtsusmarsi järel süüdati Iseseisvusväljakul küünaldest tehtud Ukraina vapi kujutis.

Lahingud algasid uue hooga

Samal ajal vappus Donetskis ja Gorlovkas maa, hukkusid inimesed ja põlesid majad suurtükiduellis valitsusvägede ja separatistide vahel.

"Kaks tundi tagasi sai meie B sektori väegrupeering käsu ja avas kõigist relvadest tule meile teadaolevate separatistide asukohtade pihta. Täna me näitame neile, kuidas oskame vastu hambaid virutada," kirjutas eile hommikul oma leheküljel Facebookis president Porošenko nõunik Juri Birjukov.

"Meil on mulje, et separatistide raketiseadeldised Grad on tihedalt paigutatud elamute keskele. Seinadki värisevad nende tulistamisest," teatati Donetskist.

Linnavõimude teatel on Ukraina sõjavägi oma vastutules hävitanud 152 elektrialajaama, Donetski lennujaama lähedal pole elanikel ei vett ega toasooja, elektrist rääkimata.

Vastuolulised teated tulevad selle kohta, kelle käes on varemeteväljaks muutunud lennujaam. Ukraina võimude teatel on neil siiski strateegiliselt tähtis piirkond õnnestunud eilsete tanki- ja jalaväerünnakutega peaaegu täielikult separatistidest puhastada.Peale massiivse suurtükitule ilmusid Donbassi taevasse pärast pikka aega ka Ukrina ründelennukid. Tõsi, teateid sellest, et Su-24d oleksid rünnanud separatistide positsioone, ei tulnud.

"Rünnak ei tähenda, et me rikuksime Minski kokkuleppeid. Me taastame seal määratud vägede lahknemisjoone," kinnitati Ukraina julgeolekunõukogus.

Terroriakti uurijate vaheraport

Rahvusvahelised uurijad tutvusid viie kraatriga Volnovahha kontrollposti juures – üks neist on vaid kümne meetri kaugusel kohast, kus tabamuse sai reisibuss. Nende järeldus on, et Grad tulistas põhja- või kirdesuunalt, kui rakett plahvatas bussi lähedal, tappes 12 ja haavates 18 inimest.