Kodu

Urmas Mardi selgitab, kuidas ümber käia korteriühistu võlgnikega (50)

Õhtuleht.ee, 18. jaanuar 2015 08:46
Urmas MardiFoto: PEETER LANGOVITS / Postimees
Igal talvel suureneb paljudel korteriühistutel majandamiskulude võlg. Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi soovitab võlgnikel oma võla tasumisega tegelema viivtamatult. Samas tuletab ta korteriühistute tähelepanu sellele, et majandamiskulude nõuded aeguvad osaliselt kolme aasta pärast.

"Saame igal nädalal mitmeid murelikke kõnesid ühistutest, kes võlgnikega hädas," rääkis Mardi. Võlgnevusi on erinevaid ning kohtusse pöördutakse tema sõnul tavaliselt siis, kui summa on juba neljakohaliseks kasvanud. On selliseid võlgnikke, kellel on ühistu ees juba 10 000-eurone majanduskulude võlg.

Mardi soovitab võlgnikel olukorra lahendamiseks küsida nõu spetsialistidelt, näiteks võlanõustajatelt.

Samal teemal

"Kõige hullem ongi olukord, kus võlgnik hakkab ühistut lihsalt ignoreerima, kuni asjad päris kohtuni jõuavad. Kohe, kui võlg tekkinud, tuleb hakata sellega tegelema, sest mida väiksem on võlakoorem, seda tõenäolisem ka selle seljatamine," rääkis Mardi.

Samas juhib ta tähelepanu asjaolule, et ühistu majandamiskulude nõuded aeguvad osaliselt kolme aasta pärast. "Ühistud peavad meeles pidama, et kui hakatakse võlgu sisse nõudma pärast kolme aastast perioodi võlgnevuse tekkimisest, siis osaliselt ei saagi enam raha võlglaselt nõuda, sest kohustus on aegunud," hoiatas Mardi.

Tuleb ka meeles pidada, et ühistuliikmest võlglase andmete võõrastele avaldamine võlglase nõusolekuta ei ole lubatud, küll aga on seaduslik ühistu liikmete teavitamine ühistu rahalisest seisust.

Võlglaste nimede avaldamine teadetetahvlil hoone trepikojas vms ühisruumis on samuti seadusega vastuolus, sest ka võõrastel on sinna juurdepääs. Keelatud on avaldada ka üksnes korterinumbrit, kuna selle järgi on omanike nimed tuvastatavad kas kinnistusraamatust või muust avalikust registrist, samuti postkastil või korteriustel avaldatud nimede järgi või on väikses majas või asulas korterielanike nimed üldteada.

Samal teemal

11.10.2016
"Ka telefonivõla eest võib kodust ilma jääda, kui pea liiva alla peita!"
23.10.2014
Võlgnikke peab tagant torkima
11.11.2013
Korteriühistute suurim mure lõppeval aastal on võlgnikud
03.02.2013
Urmas Mardi: võlgnikel tuleb hoolega silm peal hoida!