Maailm

Omaaegset Rapla piimatööstuse juhti taheti Afganistanis ministriks määrata (21)

Toimetas Kristin Aasma, 17. jaanuar 2015 23:28
Aasta 2001: Mohammad Yaqub Haidari oli siis Rapla piimatööstuse Lacto juhatuse esimees ja ettevõtte põhiomanik.Foto: Peeter Ernits / Postimees
Afganistani president Ashraf Ghani nimetas uue valitsuse põllumajandusministri kandidaadiks Mohammad Yaqub Haidari, omaaegse Rapla piimatööstuse juhi, kes on Eestis toime pandud maksupettuste pärast Interpoli tagaotsitavate nimekirjas ning mõistetud Eestis tagaselja vangi.

Afganistani presidendi pressiesindaja kinnitas, et Haidari ministrikandidaadiks nimetamise ajal ei olnud president sellest asjaolust teadlik, kuid asja uuritakse, kirjutab Reuters. Ehkki Haidari on olnud tagaotsitav juba aastaid, ei ole Afganistanis avalikkuses sellest teatatud.

Samal teemal

Ghani, kes vannutati Hamid Karzai asemele presidendiks eelmisel aastal, on tõotanud riigis välja juurida ulatusliku korruptsiooni ning ta on öelnud, et valib oma ministreid nende oskuste, mitte sidemete järgi. Ministrikandidaadid kuulutati välja selle nädala esmaspäeval, pärast kolm kuud kestnud ootusi.

52aastane Haidari kinnitas täna Reutersile, et ta on Interpoli tagaotsitavate nimekirjas, kuid rõhutas, et ta pole süüdi. "Olen poliitiliste salasepitsuste sihtmärk," ütles Haidari. "Kui sa sisened äri- ja poliitikamaailma, siis nii juhtub." Haidari lisas, et maksud ei olnud tema, vaid selle isiku omad, kes ostis temalt firma, mis ajas äri Eestis.

Haidari praegune äritegevus on keskendatud nii ehitus- ja infotehnoloogiale kui ka põllumajandussaadustele.

Afganistanis nõukogudesõbraliku valitsuse julgeolekunõunikuna tegutsenud ja sealt põgenenud Mohammad Yaqub Haidari rajas Eestis Rapla piimatööstuse 1998. aastal. 2002. aasta lõpul soovis Eesti valitsus anda Haidarile eriteenete eest Eesti kodakondsust. 2003. aastal läks aga tema piimatööstus pankrotti, ta hoidis maksude tasumisest kõrvale ja kuulutati tagaotsitavaks. 

Haidari on Eestis süüdi mõistetud ulatuslikes maksukuritegudes ning tagaselja on talle määratud nelja-aastane vanglakaristus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee