Maailm

Nelikkohtumine võib toimuda kuu lõpul (4)

Aadu Hiietamm, 17. jaanuar 2015 07:00
Foto: AFP
Ukraina president Petro Porošenko andis 29. detsembril teada, et kohtub 15. jaanuaril Kasahstani pealinnas Astanas Venemaa presidendi Vladimir Putini, Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Francois Hollande’iga.

Paraku seda kohtumist ei toimunud, sest nende nelja riigi välisministrid ei suutnud esmaspäeval Berliini kokkusaamisel jõuda ühiste seisukohtadeni.

Samal teemal

Seejärel teravnes olukord Ida-Ukrainas veelgi. Teisipäeval jäi seal tule alla reisibuss, surma sai 12 ja haavata 17 inimest. Kiiev süüdistab veretöös venemeelseid mässulisi ja Moskva Ukraina vägesid. Samuti on ägenenud lahingutegevus, eriti Donetski lennujaama piirkonnas.

Ukraina parlamendis neljapäeval esinenud rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu esimees Oleksandr Turtšinov ei välistanud, et Ukraina ja Venemaa vahel võib puhkeda täismõõdus sõda.

Sellest hoolimata andis Kasahstani presidendi pressiteenistus neljapäeva õhtul pärast Nursultan Nazarbajevi ja Petro Porošenko telefonivestlust teada, et nelikkohtumise ideed ei ole maha maetud ning see võib toimuda Astanas selle kuu lõpul.

See on nõndanimetatud Normandia formaat: sama nelik kohtus esimest korda põgusalt mullu 6. juunil Normandias, kus tähistati Teises maailmasõjas otsustava pöörde toonud dessandi 70. aastapäeva. Teist korda kohtus nelik 17. oktoobril Põhja-Itaalias Milanos, kuid Ida-Ukraina separatiste toetavale Vladimir Putinile aru pähe panna ei õnnestunud.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov kinnitas pärast Nazarbajevi pressiteenistuse värsket avaldust, ettevalmistused Astana kohtumiseks jätkuvad, kuid selle aeg ei ole veel teada.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on seisukohal, et Astanasse tasub sõita vaid siis, kui seal suudetakse jõuda reaalsete tulemusteni. Täpsemalt peavad konfliktipooled nõustuma täitma mullu 20. septembril Minskis allkirjastatud memorandumit, milles on määratletud tulevahetuse lõpetamise mehhanism.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee