Eesti uudised

Eestisse toodud Guantánamo vangi minevik Talibaniga – kas halb seltskond või halvad kavatsused? (19)

Mattias Tammet, 16. jaanuar 2015 07:00
TERE TULEMAST? Ahmed Abdul Qader oli sõjavang, nüüd Eesti elanik.Foto: USA Kaitseministeerium
Kolmapäeval jõudis Eestisse endine Guantánamo vangilaagri vang Ahmed Abdul Qader. Saladuskatte all. Kuid Qader on nüüdsest vaba mees.

Oktoobris otsustas valitsus lubada Eestisse ühe USA Kuubal asuva Guantanamo vangilaagri vangi, kelle valisid välja Eesti ametnikud. 31aastane Ahmed Abdul Qader on pärit Jeemenist, kuid ei saa sinna esialgu tagasi minna – kodumaa võib talle olla ohtlik, sest teda kahtlustatakse koostöös USA võimudega.

Samal teemal

Eestisse tuli Qader vabatahtlikult. Harjumiseks ja sisseelamiseks üürisid Eesti võimud talle väikese korteri, nagu tehakse teistegi varjupaigataotlejate puhul. Qaderil aitab kohaneda tugiisik ja talle makstakse esialgu toimetulekutoetust.

New York Times kirjutab, et Qader ja veel neli meest vabastati päev pärast seda, kui mõned vabariiklased, sealhulgas senaator John McCain, esitasid eelnõu, millega peatataks ajutiselt Guantanamo vangide vabastamine.

Wikileaksile lekitatud dokumentidest leiab andmeid ka Qaderi kinnivõtmise väidetavate tagamaade kohta. Ahmed (mõne kirjapildi järgi ka Akhmed) Abdul Qader toodi Guant?namo vanglasse 2002. aasta juunis, kolm kuud pärast seda, kui Pakistani võimud ta vahistasid. Kõigi nende 12 ja poole aasta jooksul ei suutnud USA võimud tõestada, et Qader milleski süüdi oleks, kuigi süüdistusi oli igasuguseid.

2008. aastast pärineva dokumendi alusel hindavad vangilaagri võimud, et Qaderit ei tohiks vabastada. Ta olevat al Qaeda liige. See hinnang põhineb peamiselt sellel, et mees võeti kinni hoones, mida al Qaeda kasutas turvamajana.

Qader reisis Jeemenist 1999. aastal Pakistani, sest tema isa soovis, et poeg õpiks koraani ja arvutikasutamist. Järgnevatel aastatel sõitis ta mitu korda Afganistani ja Pakistani vahel, sest soovis aidata rajada Afganistanis humanitaarabiorganisatsiooni.

2000. aasta sügisel sai ta oma sõnul Pakistanis tuttavaks Talibani võitlejatega, kes kutsusid teda endaga kaasa. Qader nõustus ning teda õpetati Kalašnikovi automaati kasutama. Edasi elas ja töötas ta turvamajas. Puhastas relvi, tegi süüa ja tõi küttepuid. Veel ringi reisides jõudis ta lõpuks Faisalabadi Pakistanis, kus ta pärast kolme kuud vahistati. Arreteerimise hetkel oli Qaderil 40 Pakistani ruupiat (umbes 34 eurosenti), kell, hõbesõrmus ja 500 USA dollarit.

2002. aastast alates on Guantanamo vanglasse viidud 780 vangi. Üheksa neist suri vanglas. Nüüdseks on üle 600 vangi ühegi süüdistuseta vabastatud. Endiselt on Guant?namos 122 vangi, teiste hulgas Abu Zubaydah, keda New York Timesi allikate järgi piinati CIA käskude järgi mitmesugustel viisidel kümneid kordi. CIA valve all olles kaotas ta ühtlasi oma vasaku silma. Mullu otsustas Euroopa inimõiguste kohus, et Poola rikkus Zubaydahi ja ühe teise mehe inimõiguseid, sest lubas USA valitsusel nad tuua Poolas asuvasse salajasse CIA vanglasse. Ka Zubaydahi suhtes ühtegi süüdistust esitatud ei ole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee