Ahmed Abdul QaderFoto: siseministeerium
Õhtuleht.ee 15. jaanuar 2015 15:33
Guantánamo vanglast vabastatud jeemenlast Ahmed Abdul Qaderi, kes täna saabus Eestisse, hinnati USA 2008. aasta memorandumis keskmise astmega riskiks USA huvidele ja liitlastele, keskmiseks hinnati ka tema luurealast väärtust, vahendas The New York Times täna avaldatud saladokumenti. Mees oli aastast 1999 kuni kinnipidamiseni aastal 2002 elanud vaheldumisi nii Afganistanis kui ka Pakistanis, kuulus väidetavalt al-Qaidasse, kus tema ülesandeks olid majapidamistööd. Qader viidi Guantánamosse informatsiooni saamiseks.

2008. aasta 20. mai memorandumis USA Lõuna väejuhatuse ülemale on kirjas, et Qaderi tegelik täisnimi on Ahmad Abdel Qader Ahmad Hasan Abu Bakr ning teda on kutsutud ka nimedega nagu Al-Hadrami, Al-Mukallawi, Al-Muthana, Moussab al-Yemen ja Asifa Abdel Rahman. Ta on sündinud 25. novembril 1983 Jeemenis Sanas.

Vastutava töötaja kokkuvõttes on kirjutatud järgmist. 

"Kinnipeetav on hinnanguliselt Afganistani, et panna toime kaugjuhitavate ja improviseeritud lõhkekehade (IED) rünnakuid USA ja liitlasvägede vastu. Kinnipeetaval oli sidemeid mitme valitsusvälise organisatsiooniga, mis toetasid al-Qaidat," kirjutatakse dokumendis.

Qader langes enese sõnul koolist välja pärast 9. klassi, sai Jeemeni passi. 

Umbes 1999. aasta augustis ostis isa talle pileti reisiks Jeemenist Pakistani Karachisse, et ta saaks õppida koraani ja arvuteid.

Pärast kaht nädalat Karachis kohtus Qader isikuga, kelle nimi oli Khan ning kes rääkis, kuidas salaja Afganistani pääseda. Qader tahtis minna Afganistani, et saada tööle ühe valitsusvälise organisatsiooni juurde, seega reisisid Qader ja Khan Quettasse ja sealt edasi Afganistani.

1999. aasta septembris jõudis Qader Kabuli, kus ta külastas Al-Wafa kontorit ja palus informatsiooni, kuidas abiorganisatsiooni asutada. Qader rääkis Ajmali-nimelise afgaaniga, kes käskis tal oodata Al-Wafa kontori juhti Abd al-Azizi. Viimane käskis Qaderil Pakistani jääda ja koraani õppida.

Qader jäi Kabuli ilma tööta kuni umbes 1999. aasta detsembrini, kui naasis Quettasse. Koraani õppimise eesmärgil veetis ta umbes kolm kuud Quettas, elades Tablighi mošees.

Umbes 2000. aasta veebruaris tuli Qader Quettast Kabuli, kus elas kolm kuud samas majas. Ta kohtus teist korda Abd al-Aziziga, kuid too teda ei aidanud. Qader kohtus ka Talibani võitleja Kari Sabega.

Qader jäi Talibani tagalas olnud majja kolmeks kuuks. Talle õpetati, kuidas kasutada automaati AK-47 ja hiljem sai ta ka omale sellise. Qader puhastas relvi, tegi süüa, korjas põletuspuid ja puhkas niisama. Qaderi sõnul olid majas 82millimeetrine miinipilduja ja kuulipilduja.

2001. aasta jaanuris kolis ta araablaste majja. Qader tegeles õlilampide ja maja puhastamise, söögitegemise ja põletuspuude korjamisega. Qaderi sõnul oli eesliinil juhiks Abd al-Salam. Qader kohtus majas isikuga nimega Hamza. Qader otsustas, et tahab lahkuda ja Hamza kutsus ta enda juurde Kabuli. Qader elas koos Hamzaga Kabuli Wazir Akbar Khani piirkonnas kaks nädalat kuni 2001. aasta septembrini. Siis lahkus Qader Khowsti kaudu Pakistani ja reisis kaks nädalat. Kui ta Pakistani saabus, rääkis tundmatu pakistanlane talle araablaste majast Faisalabadis ja viis ta sinna. 

Qader jäi turvamajja umbes kolmeks kuuks, sest vajas viisat, et Jeemenisse sõita.

Qader võeti kinni Pakistanis

28. märtsil 2002 korraldasid Pakistani võimud haarangud kahele Faisalabadi turvamajale, vahistasid al-Qaida võitlejaid ja tapsid neist ühe. Issa turvamajas vahistasid Pakistani politsei ja luuretöötajad vähemalt 15 arvatavat al-Qaida liiget, sealhulgas Qaderi.

Qaderi hoiti kõigepealt vanglas Lahore'is ja siis Islamabadis.

2002. aasta mais anti kõik kahtlusalused üle USA-le. Qader pidi andma informatsiooni Afganistani humanitaarorganisatsiooni, sealhulgas Al-Wafa kohta, Kabuli Wazir Akbar Khani piirkonna kohta, organisatsiooni Jamaat Tablighi kohta Pakistanis ja Afganistanis ning rindejoone kohta Kabulist põhjas, sealhulgas Talibani ja al-Qaida võitlejate kohta.