Eesti uudised

Ikkagi inimene: endine riigikogu liige Ülo Tulik võttis end töötuna arvele (34)

Maarius Suviste, 15. jaanuar 2015 07:00
TOOMPEALT ÄRA: Ülo Tulik registreeris end mullu suvel töötuks. Foto: Mati Hiis
Endine riigikogu liige Ülo Tulik on suvest saati töötukassas töötute hingekirjas. Rahalist hüvitist ta sealt ei saa, küll aga käis soome keele kursusel.

Võrumaa poliitik Ülo Tulik (IRL) pidi mullu kevadel Jaak Aaviksoo asendusliikmena riigikogust lahkuma, sest valitsus vahetus ning ministriametit pidanud Aaviksoo naasis parlamenti.

Toompealt lahkunud rahvaesindajale maksti hüvitist riigikogu liikme kuue kuu ametipalga ulatuses. Ühe kuu ametipalk oli 3474,64 eurot, sestap kujunes hüvitiseks 20 847,84 eurot. Tulik ütles mullu kevadel, et läheb tagasi kodumaakonda naise ja laste juurde.

"Riigikogu pole koht, kuhu tulla ning jääda eluks ajaks," märkis varem Võru maavanema ja Võru linnapea ametit pidanud Tulik.

Ta lisas toona, et ühtlasi tehti talle üks tööpakkumine, aga ta ei soovi sellest veel rääkida. Aga rahaline kaotus?

"Kui inimene on 50 aastat elanud ja toimetanud, siis on ta midagi ka säästnud. Pensionikindlustuseks on ka viis last."

Küsimusele, millega endine rahvasaadik nüüd tegeleb, vastab Tulik: "Mul on siin 50 hektarit maad ja 71 lammast, aga kevadeks on kindlasti rohkem kui 101 lammast."

Töötukassa avalikest andmetest on aga näha, et alates mullu juunist on Võrumaal end töötuna registreerinud üks endine riigikogu liige.

"Jah, see olen mina," kinnitab Tulik, lisades, et töötuskindlustushüvitist ta ei saa. Kohe pärast Toompealt lahkumist ta töötukassasse ei läinud, kuna: "Ravisin tervist, mul olid tervisega väikesed probleemid."

Peab talu ja tegeleb lammastega

Töötukassa teenusejuht Marina Radik selgitab, et endine riigikogu liige saab ennast arvele võtta, kui ta vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele.

Ta lisab, et riigikogu liige pole töötuskindlustuse seaduse alusel kindlustatud isik ja tema töötasult ei arvestata töötuskindlustusmakset – seetõttu töötamine riigikogu liikmena ei anna õigust töötuskindlustushüvitisele.

Radik räägib, et kõikide klientide puhul hindab töötukassa individuaalselt võimalusi ja võimalikke takistusi ning kavandab töölerakendumiseks vajalikke tegevusi. "Töötuna arvelolemisega kaasnevad nii õigused kui kohustused."

Sel ajal on õigus saada ajakohast infot tööturul toimuvast ning abi ja tuge tööotsingutel; taotleda töötuskindlustushüvitist või töötutoetust; osaleda töölesaamist toetavatel teenustel. Vastavalt vajadusele pakub töötukassa mitmesuguseid teenuseid, sealhulgas ka ümberõpet, lisab teenusejuht.

"Soovisin ennast täiendada. Täiendasin mitme kursuse kaudu," põhjendab Tulik, miks ta end töötuna registreeris. Ta käis töötukassa kaudu ühel võõrkeele kursusel: "Lõpetasin siin mitte väga ammu soome keele kursused."

Kas ta on ka tuhandete eestimaalaste eeskujul üle lahe tööle minemas, vastab Tulik: "Olen käinud, aga mitte Soomes. Olen Rootsis töötanud talus aastatel 1991–1992." Soome keelt õppis ta enda sõnul sellepärast, et tal on Võrumaal palju soomlastest tuttavaid.

"Eks ma elementaarsel tasandil sain keele selgeks. Õpin kodus edasi," ütleb nüüd taas parlamenti kandideeriv Tulik. Samas peab ta plaani veel töötukassa kaudu end koolitada – tal on plaan minna ühele spetsiifilisele arvutikursusele: "Lapsed on ka head õpetajad, eks vaatab-mõtleb veel, kas lähen kursustele."

Töötuid on ligi 27 600

Detsembris registreeritud töötute arv suurenes – kuu lõpus oli töötuna arvel 27 597 inimest ehk 4,3 protsenti 16aastasest kuni pensioniealisest tööjõust.

Kõrgeim oli detsembris registreeritud töötuse määr Valgamaal (8,7 protsenti) ja Ida-Virumaal (8,2 protsenti) ning madalaim Harjumaal (3,1 protsenti) ja Tartumaal (3,3 protsenti).

Registreeritud töötu on inimene, kes ei tööta, on töötukassas arvele võetud ja otsib tööd. Töötuna registreeritud inimesed on ravikindlustatud alates 31. arveloleku päevast.

Allikas: Töötukassa