Maailm

ARMEENLASED ŠOKIS: Vene sõdur tappis ühe perekonna kuus liiget (41)

Aadu Hiietamm, 15. jaanuar 2015 07:00
OHVRITE MÄLESTUSEKS: Armeenias Gjumri linnas tappis Vene sõjaväebaasist põgenenud Valeri Permjakov ühes teele jäänud majas perekonna seitsmest liikmest kuus ja haavas pooleaastast imikut raskelt täägiga. Valeri tabati teisipäeva öösel Armeenia-Türgi piirilt. Jerevani kesklinnas süüdati veretöö ohvrite mälestuseks küünlad.Foto: AFP / Scanpix
Armeenias Gjumri linnas asuvast Vene sõjaväebaasist esmaspäeva öösel põgenenud ajateenija Valeri Permjakov tabati järgmisel ööl Armeenia-Türgi piirilt. Täna 19aastaseks saav noormees tunnistas ülekuulamisel, et just tema tungis pärast väeosast lahkumist ühe perekonna majja, kus tappis kuus inimest ja haavas pooleaastast imikut raskelt täägiga.

Reamees Valeri Permjakov rääkis pärast vahistamist ülekuulamisel, et ta ei soovinud armees teenida. Seetõttu kavandas ta põgenemist. 11. jaanuari õhtul läks noormees karauuli ning öösel lahkus väeosast koos Kalašnikovi automaadiga.

Janu ajas majja

Meedia andmetel oli Valeri juba varem, veel Venemaal teenimise ajal väeosast omavoliliselt lahkunud. Tookord ta tabati kiiresti ja toodi väeossa tagasi. Armeeniasse saadeti ta teenima mullu 3. detsembril.

Pärast sõjaväebaasist lahkumist varjus Valeri esmalt sõjaväepatrulli eest ning seejärel liikus Türgi piiri poole.

Umbes poole tunni pärast tundis desertöör janu. Ta oli selleks ajaks jõudnud Gjumris Mjasnikjani tänavale. Seal sisenes ta ööpimeduse varjus majja, kus elas Avetisjanide perekond.

Valeri rõhutas, et ta soovis vaid janu kustutada ning tal ei olnud kavas kedagi tappa. Ootamatult oli aga keegi majas olnutest ärganud ning ta kartis, et majaelanikud räägivad temast väeosa juhtidele.

Reamees Valeri vajutas automaadipäästikule ning tappis 53aastase Sergei, tema 51aastase abikaasa Asmiki, nende 33aastase poja Armeni, 35aastase tütre Aida, 22aastase minia Araksija ja peaaegu kaheaastase pojatütre Asmiki.

Pärast seda kiilus Valeril automaat kinni. Vihahoos lõi ta täägi pooleaastase Serži rindu.

Jõhkra veretöö avastas esmaspäeva keskpäeval Avetisjanidele külla tulnud pereema õde. Kohale kutsutud politseinikud avastasid, et kuriteo kõige väiksem ohver on veel elus. Pisipoiss toimetati kiiresti kohaliku lastehaiglasse, kus teda opereeriti.

Gjumrist viidi väike Serž pealinna Jerevani. Meditsiinikeskuse reanimatsiooniosakonnas viibiva imiku seisund on arstide eilse teate järgi stabiilselt raske. Kompuutertomograafia näitas, et tal on ajuverevarustuse häired. Väikemees ühendati kunstliku hingamise aparaadiga.

Vene sõjaväebaasis avastati alles esmaspäeval kell kuus hommikul, et reamees Valeri on kadunud koos automaadi ja lahingupadrunitega.

Kuna otsingud ei andnud tulemusi, siis informeeriti ajateenija põgenemisest ka Gjumri politseid.

Kuus tundi hiljem leidsid Avetisjanide majas toimunud veretööd uurinud politseinikud sündmuskohast automaadi AK-74, sõjaväelase vormiriided ja saapad. Saabastele oli kirjutatud nende omaniku nimi – Valeri Permjakov. Sellest võis järeldada, et mõrvar oli pärast veretööd vahetanud sõjaväemundri majast leitud erariiete vastu.

Reamees Valeri otsingutele kaasati suured jõud. 13. jaanuaril kell 00.15 märkasid Armeenia-Türgi piiril patrullinud piirivalvurid piiri poole liikuvat erariietes meest. Käsklustele "Seis!" ja "Seis, lasen!" mees ei reageerinud.

Seejärel tegi üks piirivalvuritest automaadist hoiatuslasu õhku ja sundis piiririkkuja heitma maha, nägu allapoole. Läbiotsimisel leiti kolm mobiiltelefoni, taskulamp ja 6000 drammi. Dokumente mehel kaasas ei olnud, kuid ta ütles oma nimeks Valeri ja lisas, et põgenes eelmisel ööl Vene sõjaväebaasist.

Isa: pojal oli kõik hästi

Armeenia-Türgi piiri valvavad ühiselt Armeenia ja Vene piirivalvurid. Armeenia nõustus Valeri andmisega Vene poole hoole alla. Esialgse info põhjal astub ta kohtu ette Venemaal. Kuriteo uurimisega tegelevad ühiselt Armeenia ja Venemaa korrakaitseorganid.

Pärast Valeri vahistamist helistas Armeenia uudisteagentuurile mees, kes tutvustas end Valeri isa Pavel Permjakovina. Ta avaldas kaastunnet Gjumri tragöödia ohvrite lähedastele.

Pavel rääkis, et ta ei suuda toimunut uskuda. Isa sõnul oli Tšita oblastist sõjaväkke kutsutud Valeri läbinud neli kuud kestnud tankijuhtide kursused ning teenistus meeldis talle.

Viimati rääkis isa pojaga telefonitsi jõulude ajal 7. jaanuaril ning kõik tundus olevat korras. Valeri oli öelnud, et soovib pärast ajateenistuse lõppu hakata elukutseliseks sõjaväelaseks.

Pavel ei kinnitanud meedia teateid, et Valeri oli juba ka varem sõjaväest jooksus olnud. "Minul selline info puudub," ütles ta.

Teenistuskaaslased iseloomustasid Valerit hea suhtlejana, kellest võib rääkida ainult head. Nad ei usu, et ta võis midagi taolist sooritada. Ka Vene saatkond Armeenias avaldas tapetute lähedastele kaastunnet. Vene kaitseminister Sergei Šoigu ütles, et mitte miski ei saa õigustada süütute inimeste suhtes toime pandud vägivalda.

Samal teemal

28.01.2015
UUDISTEPORTAAL: Vene sõjaväelased ründasid Abhaasias asuvat armeenlaste küla
14.01.2015
Venemaa sõduri veretöö tõi Armeenias tänavatele tuhanded inimesed
13.01.2015
Vene sõdur laskis Armeenias maha kuus pereliiget

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee