Eesti uudised

Pereema: lapsetoetus tõusis, aga lasteaed läks omakorda kallimaks (23)

Maarius Suviste, 14. jaanuar 2015 07:00
ÜHE KÄEGA ANTAKSE, TEISEGA VÕETAKSE: Lapsepõlve muretud mängud lasteaias lähevad vanematele kallimaks.Foto: Stanislav Moškov
Paljude lapsevanemate uue aasta alguse rõõm lapsetoetuse suurenemisest 45 euroni on jäänud üürikeseks: mõneski kohas läks samal ajal lasteaia kohatasu kallimaks.

Jaanuaris tõusis üle kümne aasta muutumatuna püsinud 19,18eurone lapsetoetus 45 euroni. Aga samal ajal suurenes ka miinimumpalk ning kuna paljude lasteaedade kohatasud on sellega seotud, tõusid ka lapsevanemate väljaminekud.

"Riik suurendab lapsetoetust, aga omavalitsus võtab selle raha kohe ära, sest lasteaia kohatasu tuleb rohkem maksta," ütleb Tartu pereema Mai, kelle kaks last käivad lasteaias.

Tartus on seega viimasel poolaastal linnalasteaia koha-tasu muutunud kaks korda. Mullu mõni päev pärast jaanipäeva otsustas linnavolikogu: kui varem oli lasteaia kohatasu 11 protsenti alampalgast, siis alates septembrist 15 protsenti alampalgast. Seega hakkas linn lapsevanemalt 39,05 euro asemel küsima 53,25 eurot kuus.

Lapsetoetus 45, lasteaiamaks 90 eurot

Uuel aastal muutus kohatasu jälle, sest alampalk kasvas. Kui eelmisel aastal oli miinimumpalk 355 eurot, siis uuel aastal 390 eurot ning sestap on lasteaia kohatasu Tartus 58,50 eurot. Peale selle tuleb lapsevanemal maksta toiduraha, nii võibki ulatuda kuuarve 90 euro kanti.

Tartlane Mai ütleb, et kuigi kahe lapse eest saab ta nüüd riigilt lapsetoetust 90 eurot kuus, suurenesid väljaminekud lasteaia peale.

"Last ei kasvatata toetuste pärast, see on selge. Aga see ei ole ju normaalne, kui kahe lapse lasteaias käimise eest tuleb välja käia umbes 180 eurot kuus – paljudele on see peaaegu pool või märkimisväärselt suur osa palgast," räägib ta.

"Nii et riik ühelt poolt annab, aga samas omavalitsus teise käega võtab selle rõõmu kohe ära. See on igivana teema, et üks käsi ei tea, mida teine käsi teeb," ütleb pereema.

Tartu linn: paljudel kohatasu vähenes

"Jaanuaris tõuseb kohatasu lapsevanemale tõepoolest umbes viis eurot seoses alampalgamäära kasvuga, aga selle on seadusandja koolieelse lasteasutuse seaduses paika pannud – lasteaialapse vanema kaetav osa ühe lapse kohta ei või ületada 20 protsenti vabariigi valitsuse kehtestatud palga alammäärast," ütleb Riho Raave.

"Pealegi toob palga alammäära kasv kaasa lasteaedade personalikulude suurenemise, sest lasteaedade töötajate palgad on paraku alampalgale väga lähedal ning lastevanemate tasu kasv katab selle palgatõusu vaid osaliselt."

Tänavu suurenevad Tartu lasteaedades tööjõukulud keskmiselt kümnendiku. See võimaldab linnal näiteks maksta kõrgharidusega lasteaiaõpetajale kuupalka vähemalt 770 eurot (senise 700 euro asemel), vanemõpetajale ja logopeedile vähemalt 847 eurot ning õpetaja abile vähemalt 500 eurot, seletab Raave.

Tartus on pere kolmas lasteaias käiv laps kohatasu maksmisest vabastatud. Vähekindlustatud peredel on võimalik saada toetust nii kohatasu kui toiduraha tasumiseks.

Samal teemal

29.10.2015
Lasteaiad ei luba venekeelsetel lastel omavahel emakeeles suhelda
21.05.2015
Järgmisest aastast tõusevad pere- ja lapsetoetused
02.01.2015
HEAD UUT AASTAT: tõusevad lapsetoetus ja alampalk, pension, langevad maksud ja suurenevad karistused
01.01.2015
Maksumuudatuste tõttu jääb kätte rohkem raha