Endise NSV Liidu esimene ja viimane president Mihhail Gorbatšov.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 14. jaanuar 2015 07:00
Endise NSV Liidu esimene ja viimane president Mihhail Gorbatšov (83) hoiatas Saksa nädalaajakirjale Der Spiegel antud intervjuus, et Ukraina pärast võib Euroopas puhkeda suur sõda.

"Niisugune sõda võib paratamatult kaasa tuua tuumasõja. Kui keegi kaotab praeguses ülekuumenenud olukorras närvid, siis ei ela me järgmisi aastaid üle," arvab Gorbatšov.

Ta lisas, et ei ütle seda kergemeelselt, vaid tunneb tõepoolest suurt muret.

Mihhail Gorbatšov rõhutas, et peab lääneriikide sanktsioone Venemaa vastu kahjulikuks mõlemale poolele ning need tuleks tühistada. Samuti oli tema arvates vale arvata Venemaa välja rühmitusest G8.

Erakordse lollusena ja eriti ohtlikuna iseloomustas Gorbatšov lääneriikides levivaid mõtteid Venemaa presidendi Vladimir Putin kukutamisest. Gorbatšov kaitses Krimmi annekteerimist, kuid kritiseeris samas Putini autoritaarset juhtimisstiili.

"Me vajame vabu valimisi ja inimeste osalemist poliitikas. Seetõttu ei ole kõik korras, kui keegi nagu korruptsioonivastane blogija ja poliitik Aleksei Navalnõi pannakse koduaresti selle eest, et ta on suu lahti teinud," leiab Gorbatšov.

Ta kritiseeris karmilt ka Saksamaa Ukraina-poliitikat. "Uus Saksamaa tahab kõikjal sekkuda. Saksamaal soovivad ilmselt paljud Euroopa uues jagamises kaasa teha. Saksamaa otsis juba Teises maailmasõjas võimalusi oma mõjusfääri itta laiendada. Missugust õppetundi vajatakse veel?" arutles endise NSV Liidu esimene ja viimane president.