Maailm

Prohvet Muhamedi karikatuuri autor Westergaard: "Viha on hea tunne!" (22)

Aadu Hiietamm, 14. jaanuar 2015 07:00
MUHAMEDI KARIKATUURI AUTOR: Moslemite pahameel karikaturistide pihta sai alguse 2006. aasta sügisel, kui Taani päevaleht Jyllands-Posten avaldas Kurt Westergaardi karikatuuri, mis kujutas prohvet Muhamedi, kellel on turbanis põleva süütenööriga pomm. Foto: AFP / Scanpix
Tänavu sügisel möödub kümme aastat päevast, kui Taani päevalehes Jyllands-Posten avaldati karikatuur, mis kujutas prohvet Muhamedi, kellel on turbanis põleva süütenööriga pomm. Pildi joonistas karikaturist Kurt Westergaard.

Kuigi Jyllands-Posten avaldas eri autoritelt koguni 12 prohvet Muhamedi otseselt või kaudselt kujutavat pilti, pani just Kurt Westergaardi karikatuur lumepalli laviinina veerema ning viis eelmisel kolmapäeval veresaunani Pariisis satiiriajakirja Charlie Hebdo toimetuses. Tõsimeelsed moslemid reageerisid Westergaardi pildile mitmes islamiriigis vägivaldsete meeleavaldustega, milles hukkus kümneid inimesi.

Westergaard kiitis Charlie Hebdo võetud riski

Samal teemal

Hoolimata puhkenud vägivallalainest, otsustas 2006. aasta veebruaris Jyllands-Posteni karikatuurid avaldada ka Charlie Hebdo toimetus. Westergaard meenutas värskes intervjuus Saksa päevalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), et 2006. aasta algul helistati talle Pariisist ja uuriti, kas Charlie Hebdo võib tema pilapildi Muhamedist ära trükkida. "Loomulikult. See on väga hea," vastas Westergaard, sest vaid väga vähesed ajalehed olid varem julgenud selle riski võtta.

"Kuidas võtsite te nüüd vastu teate rünnakust Pariisi kolleegidele?" uuris FAZ.

"See šokeeris mind loomulikult ning ma leinan kolleege. Kuid eksisteerib tunne, mis mind taolistes olukordades mobiliseerib – viha. Viha on üks hea tunne," vastas Westergaard. Ta lisas, et peab silmas mentaalset viha, mis on üks kaitse vorme, ja mitte agressiooni.

Kodumaja kaitseb Taani salateenistus

"Palun ärge mõistke mind valesti. Ma ei ole rassist. Ma olen väga tolerantne inimene. Mul on teiste inimeste suhtes head tunded. Minu perekond on multietniline, mõned liikmed on islamitaustaga. Meil on üks perekonnas põgenik Iraanist ja kasutütar Albaaniast. Me saame hästi koos elada ja peame põnevaid vestlusi," selgitas karikaturist Westergaard.

Küsimusele, kellele ta oma viha suunab, vastas ta: "Ma olen vihane terroristide peale. Moslemite peale, kes oma kriitikuid tappa tahavad. See on aga ainult väike rühm. Ma jälgin, et minu viha ei läheks üle rassismiks. Tolerantsi säilitamine on mulle väga tähtis."

Westergaardi sõnul kaitseb teda viimastel aastatel Taani salateenistus ööpäev läbi. Nad on väga professionaalsed inimesed, kellest on sisuliselt saanud perekonnaliikmed.

Konkreetsed ähvardused ei ole viimasel ajal Westergaardini jõudnud. "Salateenistus teab kindlasti minust rohkem," ütles kaitse all olev karikaturist.

Ta lisas, et tunneb end turvaliselt ning omamoodi eelis on vanus. "Olen ligi 80aastane ja mul ei ole kindlasti enam palju kaotada," rõhutas Westergaard.

"Kuidas elada edasi sellega, et tapeti teie kolleegid, kes jätkasid sellega, mille teie alustasite? Küsite te endalt mõnikord, kas see kõik oli seda väärt?" küsis FAZ.

"Loomulikult küsin ma vahel seda endalt. Kuid sellest ei ole midagi kasu. Mis juhtus, see juhtus. Ma pean sellega elama. Ja ma usun endiselt, et need joonistused olid vajalikud. Need joonistused ei põhjustanud kultuuride kokkupõrget, sest see kokkupõrge oli juba olemas. Karikatuurid vaid kiirendasid seda, mis niikuinii oleks juhtunud," vastas Westergaard.

Ta lisas, et Jyllands-Posteni toimetuses ei arvestanud keegi moslemite niisuguse reageeringuga, see tuli kõigile suure üllatusena.

Westergaard nõustub väitega, et toimetus soovis 2005. aasta sügisel provotseerida, kuid see provokatsioon oli hädavajalik.

"Me pidime näitama, kus me Taanis seisame, kui jutt on arvamusvabadusest. Taanisse tuli palju moslemeid, ja nad olid ka teretulnud. Taani on väga tolerantne riik. Aga nad võtsid kaasa võõra kultuuri. See viis pingeteni. Paljud taanlased küsisid, miks uued kodanikud veidigi tänulikud ei ole?" selgitab Taani karikaturist Westergaard.

Ühtlasi usub ta, et islamiäärmuslaste veresaunast Charlie Hebdo toimetuses sai omamoodi pöördepunkt, mis mobiliseerib enamuses olevad mõõdukad moslemid, kes tahavad rahus ja demokraatias elada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee