Maailm

Moslem päästis Pariisi koššerpoes 15 inimese elu (24)

Aadu Hiietamm, 13. jaanuar 2015 07:00
RÜNNAK: Nii algas eriüksuse rünnak reede õhtul terroristi hõivatud juudisupermarketile Pariisis. Pärast rünnakut selgus, et poetöötaja Lassana Bathily (järgmisel pildil) oli terroristi eest peitnud keldri külmkambrisse kuni 15 inimest ja päästis sellega nende elu. Foto: Reuters, Afp/Scanpix, Facebook
Pariisis reedel juudisupermarketisse tunginud pühasõdalane Amedy Coulibaly tappis neli juuti. Tõenäoliselt oleks ohvreid võinud olla rohkem, kui poetöötaja Lassana Bathily poleks peitnud 15 inimest keldri külmkambrisse.

Tähelepanuväärne on, et Lassana on moslem nagu ka terrorist Amedy, kelle eriüksuslased mõni tund hiljem sõelapõhjaks lasksid.

Prantslased peavad tagasihoidliku loomuga 24aastast Lassana Bathilyt tõeliseks kangelaseks. Sotsiaalvõrgustikes soovitatakse tumedanahalist moslemit autasustada Prantsusmaa kõrgeima teenetemärgi Auleegioni ordeniga.

President helistas

Samal teemal

Prantsusmaa president Francois Hollande tänas Lassana Bathilyt telefoni teel. Iisraeli peaminis-ter Benjamin Netanyahu kohtus temaga ühes Pariisi süna-googis. Päästetute seas oli seitse juuti.

Lassana kangelasteo kohta on esitatud eri andmeid. Ajaleht The New York Times kirjutas 15 külmkambrisse peidetud inimesest. Agentuuri AFP andmetel oli neid vähemalt viis. Saksa päevaleht Süddeutsche Zeitung viitas kuuele päästetule.

Lassana Bathily loo põhjal saab kindlasti teha põneva mängufilmi. Ta on Aafrikast Malist pärit noor moslemimees, kes saabus Prantsusmaale 16aastasena ning ootas aastaid põgenikekodus elamisluba. Pärast selle saamist asus ta nelja aasta eest tööle juudisupermarketis. Läinud nädala reedel sai temast eneselegi ootamatult mitme inimese elupäästja.

Bathily ütles telekanalile BFMTV, et ajal, kui kahe Kalašnikovi automaadiga relvastatud Amedy Coulibaly juudisupermarketisse l’Hyper Cacher tungis ja pantvange võttis, palvetas ta keldrikorrusel. Äkitselt tormasid sinna paljud terroristi eest põgenenud poodlejad. Bathily reageeris kiiresti. Ta juhatas põgenejad külmkambrisse ning lülitas külmutuse ja valgustuse välja. Seejärel asus vapper poetöötaja peidetuid rahustama.

Pantvangivõtja oletas samal ajal, et paljud inimesed on end tema eest peitnud keldrikorrusele ja saatis ühe kaupluse naistöötaja neid sealt ära kutsuma. Neli inimest tulidki peidupaigast välja ja kinnitasid terroristile, et kedagi enam keldrisse ei jäänud.

Bathily pakkus külmkambrisse jäänutele välja idee põgeneda keldrist kaubaliftiga, kuid sai eitava vastuse: inimesed kartsid, et terrorist kuuleb liftimüra.

Bathily otsustas seejärel üksi lahkuda. Ta põgenes tuletõrje-trepi kaudu. Kauplust piiravad politseinikud pidasid teda paraku terroristi kaasosaliseks. Kangelasena käitunud poetöötaja suruti pikali maha ja tema käed pandu raudu. Lassana vabastati alles poolteist tundi hiljem, sest politseinikud ei kiirustanud tema juttu uskuma. Siiski suutis ta enne rünnakut anda politseinikele olulisi detaile kauplusehoone kohta.

Sel ajal, kui külmkambrisse varjunud keldrikorrusel oma elu eest palvetasid, tappis Amedy Coulibaly poes neli juuti. Neist üks üritas haarata relva, mille terrorist oli korraks letile asetanud, kuid viimane tulistas kiiresti oma teisest relvast.

Eile sai teatavaks, et koššerpoodi rünnanud eriüksuslased lasid terroristi sõelapõhjaks, Amedy Coulibalyt tabas üle 40 kuuli. Külmkambris viibinud inimesed olid samal ajal väljaspool hädaohtu. Nende seas oli ka isa koos kolmeaastase pojaga.

Lassana Bathily ennast kangelaseks ei pea. "Me oleme kõik vennad. Küsimus ei ole juutides, kristlastes ega moslemites. Me kõik istume ühes paadis ja peame üksteist vastastikku abistama, et sellest kriisist välja tulla," ütles ta telekanalile BFMTV.

Sotsiaalmeedias tehtud ettepanekutesse autasustada teda Auleegioni ordeniga suhtub Lassana rahulikult. Rohkem huvitab teda Prantsuse kodakondsus, mida ta hiljuti ametlikult taotles.

Juudid tunnevad surmahirmu

Pariisis reedel koššerpoodi rünnanud pühasõdalane Amedy Coulibaly kuulutas pantvange võttes, et ta soovib tappa võimalikult palju juute. Enne hävitamist jõudis ta maha lasta neli juuti. Kõik nad maetakse täna Jeruusalemmas.

Oualid on üks nendest. Ta ütles, et ei saa enam kauemaks Prantsusmaale jääda.

Pühapäeval Pariisis ühtsusmarsil osalenud Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kutsus Prantsuse juute Iisraeli. "Iisrael on teie kodu ja kõik väljarändajad võetakse avasüli vastu," rõhutas ta enne Pariisi sõitu.

Prantsusmaa siseministeeriumi korraldusel võeti eile kõik 7171 juudi kooli tugevdatud kaitse alla, selleks mobiliseeriti 4700 politseinikku ja sandarmit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee