Eesti uudised

KAS KOKKULEPE VENEMAAGA? Dressen viidi vanglast minema (21)

Karoliina Vasli, 13. jaanuar 2015 07:00
Foto: KAITSEPOLITSEI
Asjad pakitud, suundub Aleksei Dressen politseiautosse ja jätab vanglakaaslastega hüvasti. Kauaoodatud vabadus idanaabrite juures? Nii oletab üks kaasvangidest. Riigiasutuste suu on lukus.

2012. aasta 3. juulil seisis morni näoga Aleksei Dressen kohtupingis ja kuulas, kuidas ta riigireetmises süüdi mõisteti. Endine kapo raudvara osutus lihtlabaseks Vene spiooniks. Karistuseks saadeti Dressen 16 aastaks Tartu vanglasse. Hoopis rõõmsam oli tema nägu kaasvangi väitel eile, kui ta trellide tagant minema eskorditi.

Samal teemal

Viimane seik võinuks avalikkuse eest varjatuks jäädagi, kui vang poleks Delfi venekeelsele toimetusele helistanud. Ta kirjeldas ajakirjanikule, kuidas eile veidi enne kella 11 sõitis vangla territooriumile politseiauto. Dresseni kong on neljandal korrusel ning ta oli just käinud väljas jalutamas, aga mingit aega asjade kokkupanemiseks talle ei antud – see oli tema eest juba tehtud.

Kõik asjad ühes, viidi Dressen kärmelt politseiautosse.

Lahkudes näitas ta kaasvangidele käemärke, mis viitas vanglaslängis hüvastijätule. Kaasvangi sõnul on vähetõenäoline, et 16 aastaks riigireetmise eest süüdi mõistetud Dressen viidi kaasa uurimistoiminguteks. "Ta on ainult kaks aastat istunud ja ma arvan, et ta tahetakse anda Venemaale ja vahetada kellegi vastu," rääkis ta Delfile.

Online-meedias hakati kohe seoseid looma mullu Eesti piiril röövitud kapo ametniku Eston Kohveri edasise saatusega – ehk vahetatakse ta Dresseni vastu välja?

Riigiasutuste suu on lukus

Riigiprokuratuuri nõunik Carol Merzin kordas eile õhtul järgemööda kõigile uudishimulikele ajakirjanikele, et Dressen viidi lihtsalt menetlustoimingutele, kust ta mõne aja pärast vanglasse naaseb.

Mida menetletakse? Kui kaua? Miks just nüüd?

Merzin pareerib küsimused, öeldes, et nad ei paljasta menetlustoimingutega seotud asjaolusid. Kas Dressen jõuab samaks õhtuks tagasi? "Küsimus on päevades," kinnitab Merzin, kuid lisab, et ta ei tegele ennustamisega. "Kinnipeetavaid viiakse aeg-ajalt menetlustoimingutele. Selleks pole midagi erakordset."

Kinnipidamisasutused kuuluvad justiitsministeeriumi alla. Kauaks Dressen ära viidi? Kas ta naaseb samasse vanglasse? Kus ta vahepeal menetlustoimingute ajal viibib? Kas tema suhtes algatati mõni uus kriminaalmenetlus? Ministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik ütleb: "Justiitsministeerium ei saa kommenteerida menetlustoiminguid. Selles osas palun pöörduda prokuratuuri poole." Sealne vastus on juba ette teada: "Ei kommenteeri." Küll märgib Tuulik isiklike asjade kohta: "Kambris saavadki vangid hoida ainult minimaalset hulka isiklikke tarbeesemeid." Õhtuleht pöördus ka kaitsepolitsei pressiesindaja Harrys Puusepa poole küsimusega, kas nad on kuidagi Dresseni menetlustoimingutega seotud. Ta mõtles hetke ja ütles, et neil pole riigiprokuratuuri öeldule midagi lisada.

Dressen pole Kohverit väärt?

Varem on arvatud, et näiteks just Dressen võidakse vahetada Moskvas vangis oleva kaitsepolitseiniku Eston Kohveri vastu. Detsembri teises pooles ütles tema advokaat Jevgeni Aksjonov Õhtulehele, et ei saa välistada sedagi, et mingid kokkulepped on juba vastavate Eesti ja Vene ametkondade vahel saavutatud ja neid viiakse praegu ilma suurema kärata ellu.

Samas märkis kapo endine peadirektor Raivo Aeg eelmise aasta lõpus Postimehele antud intervjuus, et Kohver on kõrgemast kaalukausist, kui siin trellide taga istuvad riigireeturid Dressen, Veitman ja Simm. Nemad on lihtsalt reeturid, mitte Vene eriteenistuse töötajad. Kohver on aga Eesti eriteenistuse ohvitser.

Kes on Aleksei Dressen?

1968. aastal sündinud Dressen on kapos seal töötatud peaaegu kahe aastakümne jooksul pidanud mitut ametit ja juhtinud mitmeid struktuuriüksusi.

2007. aastal aga maandus staažikas kaitsepolitseinik millegipärast tagasihoidlikule spetsialisti positsioonile.

Ta võeti vahi alla 2012. aasta veebruaris Tallinna lennujaamas, kui üritas koos abikaasaga Moskvasse lennata. Just abikaasa Viktoria kaasabil oli ta jaganud FSB-le infot ametialasest teabest kuni täiesti salajase tasemega riigisaladuseni. Viktoria tunnistati süüdi riigireetmises ja asutusesisese teabe edastamisele kaasaaitamises ning teda karistati kuueaastase tingimisi vangistusega viieaastase katseajaga. Kriminaalasja materjalid salastati 50 aastaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee