Kommentaar

Igor Gräzin | Meie. Ja mitte-meie. Valik on sinu (38)

Igor Gräzin, riigikogu liige, Reformierakond, 12. jaanuar 2015, 17:55
Eesseisvate valimiste valik on nii lihtne, nagu ei kunagi varem: Moskva või meie. Kõik võidud kukuvad kahte lehte otsekui lauale visatud kaardipakk.

Reformierakond (pluss erakonnad, kes tahavad ja suudavad koalitsioone teha – SDE ja IRL) ja Keskerakond, kellega ei saa mitte keegi koalitsiooni teha. Just sellepärast, et seda juhib täieliku alluvuse sisse viinud Edgar Savisaar, kes ajab ühemõttelist liini Moskva kasuks. Erakonna alamad liikmed püüavad teda matkida: abilinnapea Arvo Sarapuu näiteks arvab, et majandussanktsioonid Venemaa vastu on mõttetud (Putin küll tunnistab vastupidi!), Yana Toom tahaks, et USA sõdureid Eestis poleks (aga kes siis oleks – Pihkva omad või?), isegi noorukesel Siret Kotkal on kaelamurdev ülesanne rääkida Taavi Rõivase… alakompetentsust. Rõivas aga algatas SMS-laenude ohjeldamise, kui oli Kotkast noorem ja kaitses masu-aastate Ligi eelarveid rahanduskomisjoni esimehena täiskogus, mis nõuab enamat kui lihtsalt head professionaalsust. Savisaar aga ei jäta kasutamata juhust, et öelda Eesti riigi kohta alandavalt ja halvasti.

Samal teemal

Putin näitas, et 21. sajandi Euroopas võib tulla sõda ja Keskerakond võttis selle teadmiseks, tehes üdini vale järelduse: kui Putinile jõuga vastu ei saa, katsume pugemisega. Rahvarinde kaasvõitlejana ma ei usu, et Savisaar tahaks tema enese kaastööl ja -abil loodud riigi Venemaale ära anda. Kuid mitte uskudes Eestisse („Teeme teisiti!“ ju)  usub ta omaenese tarkusesse, mis võimaldab Moskva üle kavaldada. Et saabuva riigikadumise oludes suudab ta meile Kremlist mingid paremad tingimused välja kaubelda. Aga. Esiteks: ei ta suuda – vanus pole enam see ja olud on võrratult keerukamad. Savisaare eeldus, et venelased ei ole lollid, ei pea paika. Ja teiseks: mis saab siis, kui Savisaar on läinud? Tema vaimse ja poliitilise võimekuse tasemega ja kogemusega inimesi Keskerakonnas ei ole ega tule.

Kiites bolševike parteid, hüüatas Lenin nõukogude kongressil: „On niisugune partei! (kes suudab kehtestada nõukogude võimu – I. G.)“. Täna ütleme – on niisugune partei, kes alandlikult Moskvasse vaadates ja sealsete rahadega on valmis sedasama tegema.

Möönan: ka selles erakonnas on tublisid ja ausaid inimesi – juute, ukrainlasi, tšuvašše, eestlasi, mitu uiguuri, valgevenelasi, lätlasi, venelasi… Aga seal kehtestatud juhidistsipliin ei luba mõelda selles põhimõttelises küsimuses, kas siin, Eestimaal, oleme olemas meie või on siin Moskva omad, s.t Eesti suhtes pooleldi vaenulikud, ülbed ja üleolevad.

Viimastest valimistest on möödunud tavapärasest keerukam aeg. Alates kriisi põhjast, masu lõppemisest kuni Vene agressiivse potentsiaali ketiotsast vallalepäästmiseni. Ja see aeg nõuab selgeid valikuid. Muudes asjades saab vaielda, parandada ja eksidagi. Kellega tahes, peale erakonna, kellele Eesti riik kui parlamentaarne demokraatia, kui kodanike õigusriik, kui – lihtsalt eestlaste riik – on väga ebameeldiv.

Ja ütlen igaks juhuks ära ka selle, et alatu on see, kes selles puhtalt iseseisvuse kaitsega ja riigi olemisega seotud küsimuses näeb midagi rahvus(t)e-vastast. Rahvuste vaen on samuti asi, mis teeb Keskerakonna halvaks.

Niisiis: on olemas meie. Ja mitte-meie. Valik on sinu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee