Eesti uudised

Lastefondi kampaania "Katkised hinged" toel saavad Vinni perekodu lapsed juba hingeabi 

Toimetas Kristin Aasma, 12. jaanuar 2015, 10:44
Vinni perekodu juhataja Urve Saar. Foto: MEELIS MEILBAUM / Virumaa Teataja
SA TÜ Kliinikumi Lastefond toetab kampaania "Katkised hinged" abil Lääne-Virumaal Vinni perekodus kasvavate laste terapeutilist abi aidates tasuda nõustamis- ja logopeediteenuse eest.

Vinni perekodu on asenduskoduks 40 lapsele vanuses 1,5–18 aastat. Kohtade olemasolul liitub peredega igal aastal uusi hoolealuseid, kes on emotsionaalselt ja sotsiaalselt väga ebastabiilsed ning hingeliselt traumeeritud, edastas SA TÜK Lastefondi tegevjuht Sandra Liiv.

Samal teemal

Perekodu juhataja Urve Saare sõnul tekitab uus ja harjumatu olukord lastes vastakaid tundeid, mis väljenduvad sageli jonnaka, rahutu ja vägivaldse käitumisena - esineb vargusi, kaklusi, vastuhakkamisi, klassist väljajooksmist ning agressiivsust õpetajate suhtes.

"Kui lapsed perekodusse tuuakse, hakkavad bioloogilised vanemad neid külastama. Kahjuks jäävad need külaskäigud aga ajapikku aina harvemaks ning see tekitab lastes segadust ja kurbust, millega ei osata kuidagi toime tulla," selgitas Urve Saar. "Et last kiiresti aidata, peame kohe tema saabudes väga oluliseks järjepidevat koostööd spetsialistiga, kes teeks koos kasvatajatega perekodus kohapeal tööd selle nimel, et luua lapse ja perekodu vahel toetavat, hoolivat suhet ning aitaks lapsel hirmudest vabaneda."

Hetkel on Vinni perekodu laste jaoks kõige lähem võimalus saada psühholoogilist nõustamist 11 kilomeetri kaugusel Rakveres asuvast Rajaleidja keskusest. See aga ei ole piisavalt reaktiivne ega sihtgrupipõhine lahendus, sest teenust pakutakse valdavalt haridusasutuste kaudu ning üldjuhul ei ole sealsetel spetsialistidel kogemusi asenduskodude lastega. Lähipiirkonnas on perekodu lastega seni käidud veel ka täiskasvanutega tegelevate spetsialistide vastuvõtul, kel aga puudub samuti kogemus väga väikeste ning asenduskodus elavate lastega.

Mõnede perekodu lastega on külastatud kogemustega spetsialiste Tartus ja Tallinnas, kuid nii kaugele sõitmine on laste jaoks väga kurnav ning tihtipeale jääb spetsialisti juures käigu asemel meelde vaid pikk sõit.

"On väga oluline, et spetsialist, kes asenduskodu lastega töötab ja kasvatajaid nõustab, omab kogemust hingeliselt traumeeritud lastega ning on juba teadlik asenduskodulaste eripäradest," rõhutab Saar. Seetõttu peetakse vajalikuks regulaarseid ja eesmärgipäraseid nõustaja visiite perekodusse. Nende võimaldamiseks pöördutigi abipalvega Lastefondi poole, kes oma tänavuse põhikampaania "Katkised hinged" raames keskendubki asenduskodu laste terapeutilise abi toetamisele.

Lastefondi toel nõustab alates jaanuarist Vinni perekodu lapsi ja töötajaid eripedagoog ja logopeed Pille Kriisa, kes omab pikaajalist kogemust olles varasemalt töötanud Tudulinna asenduskodu lastega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee