Maailm

Ühtsusmarss ühendas maailma 

Tõnis Erilaid, 12. jaanuar 2015 07:00
RAHVAKOGUNEMINE: Place de la Republique’le poleks enne marsi algust nõelgi mahtunud kukkuma. Foto: AFP/Scanpix
"Pariis on täna maailma pealinn," ütles Prantsusmaa president Fran?ois Hollande, enne kui kuni miljon inimest alustas 40 riigi juhtide osavõtul Pariisi vabariigi väljakult, Place de la Republique’lt marssi, mis kutsus kõiki prantslasi üksmeelele ja rahule. Kuid sel nädalalõpul marssisid inimesed terroriohvrite mälestuseks paljudes maailma pealinnades, kandes juba tuttavaks saanud hüüdlauset "Je suis Charlie!".

Rahvas kogunes Place de la Republique’le juba tunde enne marsi algust, mis oli kavandatud Eesti aja järgi kella neljaks pärastlõunal. Ilmselt eeskätt seetõttu, et kõik lähedased metroojaamad suleti juba kella 11 ajal. Ühissõidukid liikusid sel päeval tasuta.

"Me sõitsime Pariisi, et toetada vabadust. Terroristid ei suuda meid lüüa. Me tahame näidata kogu maailmale, et me ei karda, et oleme ühtsed," ütles Rouenist koos tütrega rahumarsile tulnud Isabelle Gabbard.

Samal teemal

Poolesaja riigi esindajad

See oli teine kord Prantsusmaa ajaloos, kui riigipea marssis massimeeleavaldusel pealinna tänavail. Kuigi rahumarss oli kavandatud vaikivana, ei suutnud rahvas sellest kinni pidada – kõlas "Marseljees", hõiked "Liberte!" (vabadus) ja skandeeriti "Charlie!". Lehvisid Prantsusmaa lipud.

Inimkolonni ees kõndisid eelmisel nädalal terrorirünnakuis hukkunute omaksed. Neile järgnesid riigimehed, keda oli kohale sõitnud poolesajalt maalt. Esimeste seas Pariisi jõudnud Itaalia peaminister Matteo Renzi ütles ajakirjanikele: "Rünnak Pariisi vastu oli rünnak Euroopa südamesse." Pariisi sõitsid ka Saksamaa kantsler Angela Merkel, Suur-britannia peaminister David

Cameron, Hispaania peaminister Mariano Rajoy, Ukraina president Petro Porošenko jpt. Ühendriike esindas justiitsminister Eric Holder.

Holder ütles saabudes telekanali ABC ajakirjanikele, et veel pole vettpidavaid tõendeid selle kohta, nagu oleks terrorivõrgustik al Qaeda Pariisi veretööde korraldaja. Küll kavatseb ta kutsuda Ühendriikidesse paljude riikide esindajaid, et arutada võimalust ühiselt terroristide vastu astuda.

Marssijad poleks mahtunud ühele tänavale ja seepärast kavandati umbes kolmekilomeetrine tee Place de la Nation’ile kahte marsruuti mööda.

Vahetult enne marsi algust lasid politsei demineerijad kontrollitud plahvatusega õhku kahtlase paki sajakonna meetri kaugusel juudikauplusest, kus Amedy Coulibaly tappis neli pantvangi. Hukkunud maetakse homme Iisraelis Jeruusalemmas Õlimäele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee