Õhtulehe spordiblogi

Ott Järvela | Cristiano Ronaldo, Lionel Messi või Manuel Neuer? (5)

Ott Järvela, 12. jaanuar 2015, 07:00
Plaadikesed kõigi kolme nominendiga on õhtuseks tseremooniaks valmis. Aga kelle nimega plaadike Ballon d'Or auhinna külge kinnitatakse? FRANCK FIFE
Täna õhtul kuulutatakse Zürichis välja 2014. aasta maailma parim jalgpallur. Nominentideks portugallane Cristiano Ronaldo (Madridi Real), argentiinlane Lionel Messi (FC Barcelona) ja sakslane Manuel Neuer (Müncheni Bayern).

Otsus, mis tegelikult on juba tehtud (hääletus toimus novembris, lõpptulemusi hoitakse sellest ajast saadik saladuses), on alati huvitav, sest annab signaale, mis väärtused parajasti maailma jalgpallis enim maksavad.

Samal teemal

Ronaldo ja Messi on omavahel ära jaganud eelmised kuus Kuldset jalgpalli ning esikolmikust on emb-kumb alates 2007. aastast välja jäänud vaid korra – Ronaldo 2010. aastal. Vaatamata Hispaania koondise kolmele tiitlivõidule vahemikus 2008-2012, ei tunnistatud ainsatki selle meeskonna liiget maailma parimaks jalgpalluriks. Ei Xavi Hernandez, ei Andres Iniesta, ei Carles Puyol ega ka Iker Casillas saanud vastu väravamasinate Ronaldo ja Messi sädelusele. Kas Neuer seda täna suudab?

Ilmselt mitte, sest aasta parima jalgpalluri valimisest on eelkõige saanud mainevõistlus. Neuer võib võita hunniku tiitleid, teha senisest veel rohkem nullimänge ja väravavahimängu veelgi põhjalikumalt ümber defineerida (on see üldse võimalik?), aga Ronaldo ja Messi maine vastu sakslane niipea ei saa.

Kasvõi juba põhjusel, et väravavahi amet jääb seksikuselt (ääre)ründaja omale kõvasti alla. Väravavaht teeb suure osa tööst kätega (tõsi, Neuer üha enam ja enam jalgadega), mis kahandab oluliselt tema võimalusi traditsiooniliselt jalgpalliga seostavate oskustega silma paista.

Kui Ronaldo võluva tehnikaga oskab iga jalgpallist natukenegi huvituv inimene end seostada, siis Neueri targa positsiooni-valikuga mitte. Kui palli jalaga surmata või kõksida on üritanud pea igaüks, siis väravas seista mitte. See on spetsiifiline värk.

Kui auhind Ballon d'Or 1956 jalgpalliajakirja France Football poolt asutati, olid lood teistsugused. Ballon d'Or toimis mõttekojana – Euroopa jalgpalliajakirjanikud sõitsid kokku, et vahetada informatsiooni (internetti polnud, telepilt oli hägune, must-valge ja vähene), analüüsida ja arutleda. Lõpuks otsustati, kes antud aastal auhinda väärib.

Praegu otsustajate vaheline debatt puudub. Tänu tehnoloogia arengule kujundab iga otsustaja (igast riigist osaleb hääletusel rahvuskoondise kapten ja peatreener ning üks jalgpalli-ajakirjanik) arvamuse ise ekraanilt nähtu, mitte teiste poolt räägitu põhjal.

Ilmselt oleksid Neueri šansid esikohale tõusta põhjaliku arutelu korral suuremad, sest tema ameti spetsiifikat lahataks siis põhjalikumalt. See pole etteheide, et praegused valijad oleksid pealiskaudsed, vaid seaduspärasus – mitmekesi juureldes on hõlpsam sügavuti minna.

Messi ja Ronaldo on kaks fantastilist jalgpallurit. Nende talenti, saavutusi ja oskusi on võimatu mitte imetleda. Aga maailma jalgpall vajaks praegu Neueri võitu, sest see ülistaks ühtaegu innovatsiooni ja meeskondlikkust. Ronaldo ja Messi esindatav individuaalne meisterlikkus on juba kõvasti aupaistet saanud. Saksamaa MM-tiitli valguses väärib seda ka meeskondlikkus.

5 KOMMENTAARI

j
Janar 6. oktoober 2015, 19:44
Kuhu jäi Neymar
k
kelly 12. jaanuar 2015, 13:16
Ronaldo ja Messi on nagu suusatamises norrakad...
Loe kõiki (5)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee