Foto: ETV
Marko Tiidelepp 11. jaanuar 2015 22:44
Pillel läheb väga raskeks ema eest varjata, et ta Tallinnas õpib. Jüri on armastuse nimel valmis meeletusteks. Atsi suhtumine Maitu muutub tundidega. Lõpp on ettearvamatu.

Seekordne "ENSV" osa (järjekorras 69) toimub mais 1987, täpselt nii nagu ka eelmine kord. Tegelikult jäi ju eelmine osa üsna põneva koha pealt pooleli. Seetõttu jätkab ENSV ka tänases osas miilits Jüri (Argo Aadli) armastuse küsimustega ning Pille (Liisa Pulk) suure saladusega ja ka fosforiidisõja plaanidega. Ütlen kohe alguses ära, et palun ärge võtke minu lookest, kui telesaate sügavanalüüsi, aga väikest kokkuvõtet, mis juhtus, mis toimus, kuhu liigume.

Lugu jätkub söögilauas, kus istuvad Pille, tema sõber Mait (Hendrik Toompere juunior juunior), Ats (Mait Malmsten) ja Sirje (Laine Mägi). Sirje on leidnud Maidu üliõpilaspileti, mille jättis sihilikult leitavasse kohta

Õpilaspiletil on kirjas, et noormees õpib Pedagoogilises Instituudis! Mait on nüüd keerulises olukorras, et mitte Pillet sisse rääkida, kuid ta alustab taktikalisest väga targalt – ta kiidab Sirje tehtud seeni, küsib Atsilt õlut. On tunda, et Mait kogub ennast, et mingigi tõelähedane vastus anda. Mait alustab sellest, et üliõpilaspilet ei valeta, aga miks siis tema valetama pidi? Väga kaval algus! Noormees tõdeb, et ei tahtnud Sirje ja Atsi ees häbisse jääda, sest Pille õpib Tartu Riiklikus Ülikoolis majandust ja tema Pedas - temast saab tavaline õpetaja!

Mait lisab, et tema vend õpib Tartus ajakirjandust ja vennas talle pähe tuligi, et ennast paremana näidata! Sirje näib rahunevat, Maidu taktika vist mõjub. Sirje uurib, kus noored kohtusid? Mait ei jää nüüdki vastusega jänni – bussis! Tema sõitis külla Tartusse oma vennale, Pille sõitis kooli! Ats toetab Maitu, et selles poisis on sisu, et sedaviisi valetada, ja seda kõike Pille nimel! Sirje rahustab Atsi, kuid tõdeb, et noored pole ju tema tehtud kana veel proovinudki! Järgmiseks on Pille ja Mait juba omavahel. Pille on tige, sest nüüd on ju tema ema ja Ats kindlad, et Mait ongi tema peika!

Mait ütleb, et tegelikult oli päris kihvt olla Pille peika, kuid Pille ei lasku mingisse pruudi ja peika teemasse vaid tõdeb, et tuleb hakata fosforiidisõja T-särke tegema. Järgnevalt oleme Jüri toas, kes teeb sangpommiga trenni. Ega tal see eriti hästi välja ei tule, sest ega Jüri pole ju mingi musklimees.

Tuppa tuleb Anneli (Marta Laan) – Jüri pruut, samuti miilits. Anneli nutab, sest tema uurimistöö aferistist ärimehe Schellenbergi suhtes on läinud luhta! Fotod ei tulnud välja, sest fotofilm oli valgust saanud (eelmises osas oli ju Jüri see, kes filmile valgust andis). Siiski ei taha Anneli alla anda ja ta lubab hakata uuesti Schellenbergi järgi luurama! Jüri arvab, et Anneli peaks selle jätma ja palub tal hoopis oma tuba koristada. Anneli uurib, kas ta võib Jüri juurde ka ööseks jääda! Jüri lubab Annelil lausa oma sokkidele paarilisi otsida!

Tüüpiline nõukogude mees – ei mingit romantikat! Kuid jätame hetkeks Jüri ja Anneli tuba koristama. Oleme taaskord Pille ja Maiduga. Nad on valmis saanud kollase T-särgi, millel kiri "Fosforiit. Tänan ei!? Kummaline on see, et selle särgi tegemiseks kulus neil neli tundi! Mait on mures on sellise tempoga saavad nad valmis vajaliku koguse särke jaanipäevaks! Pille tõdeb, et ühe särgi teevad nad veel, siis on vähemalt neil kahel särgid olemas.

Edasi oleme ühisköögis, kus Anneli valmistab Jürile võileibu. Sisenevad Pille ja Mait. Kui Pille näeb köögis Annelid ja Jürit, siis hakkab ta Maiduga kudrutama ja lubab poisile pannkooke teha. Kui Anneli ütleb Jürile, et nad võiksid minna võileibu sööma Jüri tuppa, siis muutub ka Pille vaoshoitumaks, ütleb, et nad hakkavad Maiduga rohelisi herneid sööma ja tõdeb Maidule, et pannkooke võib poiss saada oma vanaema juures.

Nii jäävadki Pille ja Mait kahekesti kööki. Nad söövad Ungari firma Globus legendaarseid rohelisi konservherneid (need maitsesid vanasti tegelikult päris hästi) ja arutavad üsna olulisi asju. Mait uurib, miks Pille temaga sedaviisi käitub – ühel hetkel lükkab eemale ja teisel hetkel hüppab poisile kaela! Mis toimub? Mait arvab, et asi on vist Jüris? Pille keerutab, et ta ei tea, pole kindel, tahtis Jürile samaga vastata kui nägi Annelid! Mait tõdeb, et Pille vist armastab Jürit? Pille vastab, et ei tea, pole kindel, vist küll... Las noored jäävad kööki.

Meie liigume Jüri tuppa tagasi – Anneli pakub välja, et nad võiksid teha üheskoos viimase katse uurida Schellenbergi! Jüri on juba veidi ärritunud – uuri midagi muud. Näiteks üliõpilasi, kes plaanivad mingit demonstratsiooni fosforiidi vastu! See võib minna samasuguseks jamaks nagu 1980 aastal, kui toimus Tallinnas kurikuulus jalgpallimäng. Mait ja Pille plaanivad majast lahkuda, kui neid kuuleb Sirje, kes ütleb, et nad võiksid viis minutit oodata, siis saab ta panna Pillele süüa kaasa.

Kuid lähme ühismajast välja. Liigume Illari (Raivo E. Tamm) ja Atsi baari. Illar räägib külastajatele anekdooti lilledest, naisest, mehest ja kõvadest lillevartest! Siseneb miilitsavormis Jüri, kes ajab külastajad baarist välja. Jüri tõdeb Illarile, et tuli tema juurde kui sõbra juurde, asi on naistes. Jüri kinnitab, et asi on Pilles, kellel on nüüd mingi uus kutt, kuid Jüri hoolib ikkagi Pillest. Asja teeb keerulisemaks veel seegi, et Jüril endalgi on uus tüdruk, Anneli! Nüüd saab hiilata filosoof-baarman Illar, kes tõdeb – kõige tähtsam on see, et naine õnnelik oleks. Ja veel – ära kuula südame häält, kuula mis su ihu ütleb!

Terased mõtted! Jätame hetkeks Illari ja Jüri filosofeerima. Õigupoolest Illari filosofeerima ja Jüri kuulama, kuid oleme tagasi ühisköögis. Sirje pakib Pillele süüa kaasa. Mait näitab Atsile fosforiidisõja T-särki, mis paneb Atsi arvama, et sellise särgiga võib minna jamaks. Pillel lipsab üle huulte, et jamaks ei lähe, sest neil Pedas on väga mõistlik juhtkond! Sirjel ei lähe see kõrvust mööda – Pille ema tõdeb, et neil läheb nüüd küll kauem kui viis minutit.

Ja tagasi baari. Illar jätkab heade mõtetega – ta käsib Jüril Pille eest võidelda, sest armastuses ja sõjas on kõik lubatud! Kuid tagasi Pille ja Sirje juurde, kes istuvad kahekesti köögis laua ääres. Pille tõdeb, et õpib Pedas tantsujuhtimist, sest soovis õppida seda, mis ka talle endale huvitav on, mida ta oskab. Ja ta lisab, et ta ei valetanud kõigile! Ats ja Mait on ema ja tütre lähedal, Ats kinnitab ehmudes, et tema ei teadnud küll mitte midagi! Kuid hetk hiljem on Ats hädas ja süüdistab ka Paavot ja Jürit, et ka nemad teadsid!

Sirje saab aru, et tema on selles majas ainus, kes sellest õppimise asjast midagi ei teadnud – ta ütleb, et läheb puhkama, noored võivad kooli minna ja Atsiga räägib ta õhtul! Ats on õnnelik, et ikka rääkida lubatakse.

Ats uurib Maidult, et kes poisist siis saab? Mait tõdeb, et ta õpib tööõpetuse õpetajaks. Atsile see meeldib, sest ta on ise sama ala õpetaja. Ta uurib, et miks Mait just õpetajaks hakkas õppima, sest poisid ju õpetajaks ei taha saada! Mait vastab, et tema ema, Marju, on emakeele ja kirjanduse õpetaja Jõgeval! Mait saab kohe aru, kes see Marju on! See ju tema kunagine pruut! Ja näib, et Atsil tekib kahtlus, et Mait võib olla tema poeg...

Ongi õhtu käes! Sirje ja Ats on voodis. Sirje ei suuda mõista, et tema lihane tütar valetas talle! Ja uurib Atsilt, mis too arvab Pille uuest kavalerist! Ats näib olevat endast väljas ja ta kogeleb, et ei, ei ja veelkord ei, sellist kavaleri ei ole vaja, kes kogu aeg keerutab, valetab. Sirje meenutab, et ega ka Ats ju väga aus poiss ei olnud. Järgmisena on ekraanil Jüri, kes võtab oma toas napsu. Ta on kurb, laual on Moskva olümpiamängude maskott karu Miša. Jüri peas keerlevad kõik Illari öeldud mõtted.

Äkki on tema vastas Anneli, kes viskab Miša põrandale ja tõdeb, et see üliõpilaste ja fosforiidisõja teema huvitaks teda. Ta uurib Jürilt, kes need rahvavaenlased on. Jüri vastab, et vandenõud ei ole, ta mõtles selle välja, kuna soovis Annelid rõõmustada! Anneli on segaduses, millega ja miks tahtis Jüri teda rõõmustada ning märkab, et miskit on Jüri põues – sealt tuleb välja pildiraam, milles on pilt Pillest! Anneli vihastab ja läheb minema!

Sellised kummalised ja kaasahaaravad lood selles osas, mis oli "ENSV" selle hooaja viimane. Paljud asjad on saanud lahenduse, kuid palju asju on veel segased, mistõttu ma olen üsna kindel, et õige varsti näeme me ka uusi osasid, et teada saada, mis peategelastega edasi juhtub.