Maailm

Inglise koomik Charlie Hebdo massimõrvast: norrakad ei pidanud Breiviki eest vabandama ja seda ei pea praeguses seisukorras tegema ka islamiusulased  (19)

Õhtuleht.ee, 9. jaanuar 2015, 15:22
Politsei 9. jaanuaril Pariisi mošee sissepääsu valvamas, kui Prantsusmaa moslemid palvetama suunduvad. Foto: Reuters / Scanpix
Suurbritannia koomik ja kolumnist Mark Steel kirjutab väljaandes Independent ilmunud arvamusloos, et moslemid ei peaks end süüdi tundma kolmapäeval satiiriväljaande Charlie Hebdo toimetusele islamiäärmuslaste poolt tehtud rünnakus. Samuti peaks tema hinnangul paika panema reeglid, kust läheb prohvet Muhammedi kritiseerimise piir.

"Jääb mulje justkui poleks keegi varem üheski Lääneriigis avalikus kohas relvaga hulluks läinud," märgib Steel oma kirjutises.

Samal teemal

"Tähtis on paika panna reeglid, et me kõik omavahel läbi saaks. Algatuseks tuleks kehtestada, kas sul on üldse lubatud Muhammedi kritiseerida? Näiteks, kas keegi võib öelda, et kuigi ta (Muhammed - toim) oli üldiselt täiuslik, siis vahepeal kippus ta asju unustama ja küsis vahepeal Mekasse sisenedes, et "mida ma küll siia tegema tulin"?"

"Kui sa ütled, et "ta oli parim prohvet, aga ma pean ausalt tunnistama, et ta oli lauatennises si**", siis kas selle eest sind hukatakse või pillutakse pisikeste kivikestega?"

Veel tõstatab Steel läbi huumoriprisma küsimuse, kas kõik pilapildid Muhammedist on keelatud või annab Islamiriik nendeks loa, kui teda kujutatakse vasakult poolt, sest sellest küljest nägi ta kõige parem välja?

"Üks võimalus, kuidas me saaksmie oma väärtuseid kaitsta, oleks nõuda kõigilt moslemitelt relvameeste hukkamõistu. On tõsi, et kõik Suurbritannia islamiusuliste juhtfiguurid on neid mitmel korral hukka mõistnud, aga see on hädavaevu piisav. Nad võivad relvamehi hukka mõista kell 14.05 ja siis jälle kell 14.20, aga mida teevad nad vahepeal? Kõik mida me näeme on see, et nas lasevad end bussigaraažides õhku," tõdeb Steel.

"Selleks, et ennast kolmapäevasest tulistamisest distantseerida, peaks iga moslem joonistama satiiri, kus Muhammed sea seljas hüppab. Nii me teaksime, et me saame neid usaldada," tõdeb koomik.

Koomiku sõnul pole Suubritannias ühtegi väljaannet, miks poleks mingil ajahetkel Islami kohta midagi kriitilist kirjutanud. "Daily Mail näiteks on Koraani tabloidversioon ja The Suni lugedes on selline tunne nagu vaataks videot Bin Ladenist, kuhu on lisatud ka tisse."

Oma kirjutises võrdleb Steel Pariisis toimepandud terrorirünnaku seost kõikide moslemitega kristlasest norraka Christian Anders Breiviki sooritatud massimõrvaga. "Siis marssisid ka kõik sündsad inimesed otsejoones kirikusse ja karjusid "oh, kirikuõpetaja, miks sa ei ole seoses selle tulistamisega oma seisukohta avaldanud"?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee