Eesti uudised

Võru pensionär süüdistab valda: kõik said kanalisatsiooni tasuta, aga meile millegipärast raha ei jätkunud! (31)

Arvo Uustalu, 9. jaanuar 2015, 07:00
REOVEEPUMPLAT POLE: Helle Kõiv leiab, et tema ei peaks reovee ärajuhtimise eest naabritest rohkem maksma. ALDO LUUD
Üle kuu vallavalitsuses suvilamaa pärast streikinud vanadaam võitleb nüüd reoveepumpla eest

"Põhiseadus ütleb, et kõik on seaduse ees võrdsed. Kui kõik ligemale 40 Kirepi suvilat said võimaluse reovee otse trassi juhtida, ja vaid meie mitte, siis ei ole see ju võrdne suhtumine," on Võrus elav pensionär vihane selle peale, et erinevalt naabritest peab nende pere reovee ärajuhtimise eest lisakulutusi tegema.

Mõni aasta tagasi viis Võru vald euroraha toel läbi suure ja tunnustust vääriva ühisveevärgi- ja kanalisatsioonisüsteemide projekti, mille raames toodi ka Kose aleviku suvilakruntide piirini trassid ja vajadusel paigaldati tänavaotstesse reoveepumplad.

Kui sajad suvilaomanikud said kanalisatsiooni majaga ühendatud vaid krundi piirini toru viies, siis Helle Kõiv ja Ants Kõiv peavad reoveepumpla paigaldamisel ka oma kukrut kergendama. See ajab abielupaaril kopsu üle maksa eriti seetõttu, et nende arvates võib olla tegu kättemaksuga.

Näljastreik tasus end ära

Helle Kõiv sai üleöö tuntuks, kui ta 2010. aasta oktoobris tegi Võru vallavalitsuse ruumides üle kuu pikkuse istumisstreigi, millest mõnel päeval ta protesti märgiks ka nälgis. Põhjuseks oli see, et seitse aastat kestnud suvilakrundi taguse magusa ojaäärse maa erastamine venis ja venis ning lõppu sellele ei paistnud.

Ka Võru vallavanem tõdes toona, et Kõiv on maareformi hammasrataste vahele jäänud. Praegu ütleb väikest kasvu käbe ja hakkaja proua, et võitlus kandis vilja ja tänu ajakirjandusele on tema pere nüüd maaomanik ning naabritega arusaamatuste vältimiseks on krunt ümbritsetud ka nööri ja punaste hoiatuspaeltega. Kõiv ütleb, et see on vajalik, sest samuti maatükile kandideerinud naabrid ei taha veel kaotusega leppida.

Proua ütleb, et maajama võiks unustada ja pensionipõlve nautida, kui reoveepumpla vana haava lahti poleks kiskunud.

"Teiste tänavate otstes on reoveepumplad. Projekti järgi pidi üks tulema ka meie krundi ette maa sisse. Veetoru ja kanalisatsioonitoru toodi küll krundi piirini ära, aga kuna oleme enne oja viimased ja kõige madalama koha peal, siis mäest üles reovett pumplata küll kuidagi ei saa. Oleme vallaga kaua kirjavahetust pidanud, aga põhjendatud vastust, miks teiste madalas kohas olevate suvilate juurde paigaldati pumplad projektirahaga ja meile mitte, me pole saanud. Ei oska muud arvata, kui et vald maksab selle maavõitluse pärast kätte," usub naine.

Pole majanduslikult otstarbekas

Võru vallavanem Georg Ruuda ohkab suvilaomaniku süüdistuse peale, kuid möönab, et mõistab proua soovi lisakulutusteta hakkama saada.

"Mõistagi pole siin mingit kättemaksu," kinnitab ta.

"Vald on saatnud kirjaliku vastuse ja pakkunud lahendust. Oleme nõus tasuta andma väiksema perepumpla ja mahuti. Need on ostetud ja garaažis ootel."

Vallavanema selgitusel oli projektis algselt tõesti sees, et ka Kirepi-3 krundi piiri juurde tuleb reoveepumpla, kuid ei olnud majanduslikult mõttekas ühe suvila tõttu paigaldada kümmekond tuhat eurot maksvat suurt reoveepumplat. Selline olukord tekkis, kuna Kõivude kõrgemal kohal asuvad naabrid said solgi trassi juhtida isevoolu teed ning neile reoveepumplat vaja polnud. Kõiv ei ole ainus, kelle majapidamisest isevool solki ära juhtida ei saa.

Sarnases olukorras on kuus peret. Vallavanema sõnul said tänu suurprojektile vee- ja kanalisatsiooni ligemale 600 kinnistut. Kõigile kuuele suvila- või majaomanikule, kellel suurema reoveepumplaga ühendust pole, pakub vald omalt poolt perepumplat ja mahutit.

Ruuda selgitusel tähendab suurema pumpla rajamine ka lisatöid ja elektriliitumist, mis selle veelgi kulukamaks teeb. Vallavanema sõnul tuleb suurte Euroopa Liidu projektidega ka ise konkreetseid lahendusi otsima ja nende puhul on alati kaasatud ka järelevalve. Palju oleneb ka hinnapakkumistest.

"Vald pani projekti üle 20 protsendi, see on väga suur summa. Paratamatult peame probleemide tekkides ise lahendusi otsima ja seda lahendust me Kõivule ka pakume," lubab vallavanem.

Ta lisab, et Helle Kõiv ei ole valla elanik ja tegu on suvilaga. Ühelt poolt ei tehtud trasside paigaldamisel vahet, kas inimene on valla elanik või mitte, kuid teisalt on tegu maksumaksja rahaga, mida vallaelanikest maksumaksjail niigi tuleb aastaid kinni maksta.

Kuigi vald pakub omalt poolt reoveepumplat ja mahutit, suurt tuge Kõivudele, tuleb suvilaomanikul siiski raha juurde panna, kuna majani viivate torude kõrval tuleb kinni maksta ka reoveepumpla ja mahuti paigaldus.

Samas leiab vallavanem, et survepumba korral on reoveetoru majani viimine odavam kui isevooluga toru puhul.

Helle Kõiv ütleb, et Võru Vesi tegi hinnapakkumise, mille kohaselt läheb reoveepumpla omal kulul rajamine maksma ligemale 4300 eurot. Vallavanem nendib, et tegu on vaid ühe pakkumisega ning arvatavasti saab tööd odavamalt tehtud.

Võru valla veeprojekt läks kallimaks maksma, kui algselt plaanitud – üle seitsme miljoni euro.

31 KOMMENTAARI

a
Ants. 13. jaanuar 2015, 05:51
Nimetatud kinnistu asub valla territooriumil tiheasustusega alal, seega kehtivad sellele ka Euroopa Liidu poolt kehtestatud nõuded. Kinnistu piirini p...
(loe edasi)
v
Veikko 10. jaanuar 2015, 12:02
Kas keegi siin kommenteerijatest kaine ka on olnud ... või on see kirjaoskamatus või seto murrak?
Loe kõiki (31)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee