Eesti uudised

Täiendatud kell 11.30

Viieruutmeetrine minikorter Tallinnas ootab üürilist (145)

Karoliina Vasli, 7. jaanuar 2015, 07:00
MINIATUURNE: Kaugelt näha, et remonti on siin tehtud, iseasi, kas nii pisikeses elamises sellest ka rõõmu saab tunda. Foto: KV.EE (Repro)
Omanik korteri soolasest hinnast: turg on selline, huvilisi jätkub.

Kui oled nõus maksma 180 eurot kuus, võid kolida imepisikesse korterisse, kus kõik käe-jala juures, nimelt on seal ruumi vaid viis ruutmeetrit. "See on lisadega tuba, nii lihtne see ongi," lausub omanik, kelle sõnul on nõudlus selliste pindade järele suur.

Viimaste päevade internetisensatsioon on kinnisvaraportaali kv.ee riputatud kuulutus Tallinnas Kristiine linnaosas asuvast korterist. Näiteks on öeldud, et voodi madrats on esmaklassilise vedrustuse ja antibakteriaalse töötlusega, elamisel on helikindel uks. Omanik siiski pelgama ei pea, et seal suuri pidusid peetaks – pinda on kõigest viis ruutmeetrit. Voodis pikutades on otsesõnu võimalik kätt sirutades pliidil kartuleid praadida.

Helistan kuulutuses öeldud numbril ning uurin: "Ehk saaks seda vaatama tulla?"

Samal teemal

Kuulen vastuseks, et tahtjaid on mitu, ent saab küll.

Tuunis elamist 5000 euro eest

Sõidame piltnikuga maja juurde, mil suur kondiitriäri ja autopesula silt. Ümberringi on eramud ja üks suurem kortermaja. Ärihoonena paistev maja tundub kui veekogu keset kõrbe. Saabub omanik, nooremapoolne mees, ja tervitab sõbralikult. Sel hetkel ta veel ei tea, et oleme Õhtulehest. Ta juhatab sisse ja osutab allkorrusel ühele valgele kapile – siiagi võite oma asju panna. Üleval avab ta ukse, mis viib pisikest karbikest meenutavasse tuppa. Toas on väga kitsas. Portaali riputatud piltidel paistis elamine tunduvalt suurem. Omanik kiidab LED valgustust ja näitab tualetti ning selle kõrval olevat dušši.

Tunnistan, et oleme tegelikult meediaväljaandest. Omanik on esiti pahur, et miks nii kohale tulime. Ta selgitab, et internetis leviv kriitika elamispinna suuruse kohta on tema meelest kummaline. "Tegu on eluruumi osaga, mida võib välja üürida," väidab ta.

Miks siis korteriks nimetate? Omanik räägib, et kv.ee-s pole teist varianti ja sisuliselt on tegu ikka korteriga, kus kõik eluks vajalik olemas. "Investeerisin remonti 5000 eurot," märgib ta ja osutab ka uutele kaitsmetele, mida paljudes korterites polevat.

Jaapanis pakutakse taolisi pindu palju

"See on lisadega tuba, nii lihtne see ongi," lausub ta. Hind on 180 eurot kuus pluss kommunaalid.

Miks nii kõrge? "Hinda ei määra mina või teie, selle määrab ikka turusituatsioon," lausub ta.

Omaniku sõnul on kortereid üüriturul ka seepärast üsna vähe, et omanikud kardavad puuküürnikke, kes kolivad sisse ja probleemide tekkimisel keelduvad lahkumast. Ta ütleb, et erinevalt tervikkorterist võib eluruumi osa ehk toa puhul tähtajatu lepingu korral üürniku välja tõsta ka ühekuulise ettehoiatamisega. Korteri puhul on aeg kolm kuud.

Piltnik üritab pilte teha, kuid sellekski peab ta toakesest otsesõnu välja ronima, sest ruumi on lihtsalt nii napilt. Silma torkab, et riideid pole kuskile riputada. Voodi on nii väike, et kaks inimest sinna naljalt laiutama ei mahuks.

Tuleb tunnistada, et üldiselt on remont eeskujulik, oleks vaid ruumi. "Ega mina selliseid trende välja mõelnud, näiteks Jaapanis pakutakse palju taolisi pindu, nõudlust on," arutleb omanik.

Oma nime mees ütlema ei soostu, öeldes, et tema meediatähelepanu ei tahagi. Seda olla niigi – eilse pärastlõuna seisuga oli kuulutust kv.ee lehel vaadatud ligi 70 000 korda.

Ta usub, et pind läheb ära kiiresti. Esimene makse on siiski kopsakas – 540 eurot (üür, tagatis ja lepingutasu). Ehitusregistris on maja kirjas kui administratiivhoone koos garaažiga, mida peamiselt kasutatakse büroohoonena. Ehk maakeeli öeldes sel polegi kasutusluba, et seal võiks üldse eluruumid olla. Kui see ka oleks teoreetiliselt tuba suuremast eluruumist, siis ei ühenda seda ülejäänud eluruumiga mitte kui miski. Läheb vaid üks helikindel uks nii-öelda minikorterisse. Eraldiseisvaks eluruumiks see aga ei passiks, sest eluruumi miinimumsuurus on kaheksa ruutmeetrit.

Eluruumil ranged miinimumnõuded

Eluruumina võib kasutada ka muud omaette ruumi, mis vastab eluruumile kehtestatud nõuetele. Eluruumidele esitatavate nõuete eesmärk on inimestele ohutu ja tervisliku elukeskkonna tagamine ning eluruum peab võimaldama inimesele selles ööpäevase viibimise. Selleks on kehtestatud miinimumnõuded. Toon välja mõned tähtsamad punktid: eluruumil peab olema teistest eluruumidest eraldi sissepääs ukse kaudu ja eluruumi igal elu-, töö- ja magamistoal ning eraldi ruumis paikneval köögil peab olema vähemalt üks uks; iga elu-, töö- ja magamistoa põrandapindala peab olema vähemalt 8 ruutmeetrit­, toa laiuse ehk vastasseinte vahelise kauguse alammäär on 2,4 meetrit ja vähim kõrgus 2,5 meetrit, ühepereelamutes 2,3 meetrit, katusekorruse kaldseintega toas peab vähim kõrgus olema tagatud vähemalt toa poole põrandapinna ulatuses.

Igal elu-, töö- ja magamistoal ning eraldi ruumis paikneval köögil peab olema vähemalt üks lahtikäiv aken, mis annab võimaluse ruumide tuulutamiseks ning tagab nendes piisava loomuliku valgustuse. Akna ja põranda pindala suhe ei tohi olla väiksem kui 1:8. Eluruumis peab olema loomulik või mehaaniline ventilatsioon, mis tagab inimese elutegevuseks vajaliku õhuhulga ja selle ringluse. Samuti sätestavad miinimumnõuded õhuniiskuse, vee kättesaadavuse, müra ja tuleohutusega seotud aspektid. Eluruume hoonetes, kus eluruumidena kasutatavad ruumid ei vasta käesolevatele nõuetele, võib edasi kasutada, kuid hoone kapitaalremondi või renoveerimise korral tulevad eluruumidena kasutatavad ruumid ümber ehitada vastavalt käesolevatele nõuetele. (Allikas: Uus Maa Kinnisvarabüroo jurist Eva Vaagert)

 

Lisame omaniku täpsustustega selgitused:

Omanik selgitab, et internetis leviv kriitika elamispinna suuruse osas on tema meelest kummaline. „Tegu on OSAGA KINNISASJAST, mida võib välja üürida," väidab ta. Miks siis korteriks nimetate? Omanik räägib, et kv.ee's pole PAREMAT varianti ning sisuliselt on tegu ikka korteriga, kus kõik eluks vajalik olemas. „Investeerisin remonti 5000 eurot," märgib ta ja osutab ka uutele RIKKEVOOLUKAITSMETELE, mida paljudes korterites polevat. „See on lisadega tuba, nii lihtne see ongi," lausub ta. Hind on 180 eurot kuus pluss kommunaalid, miks nii kõrge? „Hinda ei määra mina või teie, selle määrab ikka turusituatsioon," lausub ta.

Omaniku sõnutsi on kortereid üüriturul ka sestap küllaltki vähe, et omanikud kardavad puuküürnikke, kes kolivad sisse ja probleemide tekkimisel keelduvad lahkumast. Tavainimestel, kel on mõni korter "üle", on tihti odavam ise maksta kommunaale ja hoida korter tühjana, kui anda üürile ja riskida korterite lagastamisega, korteriühistu võlgnevuste tekkimisega ja väljatõstmise raskustega.Ta ütleb, et erinevalt terviklikust korterist võib KINNISASJA OSADE ehk NÄITEKS MÖBLEERITUD TUBADE puhul tähtajatu ÜÜRILEPINGU ÜLES ÖELDA ka ühekuulise etteTEATAMISEGA. Korteri puhul on aega kolm kuud. (VÕS § 312) Siin võiks täpsustada, et tavainimestel, kel on mõni korter "üle", on tihti odavam ise maksta kommunaale ja hoida korter tühjana, kui anda üürile ja riskida korterite lagastamisega, korteriühistu võlgnevuste tekkimisega ja väljatõstmise raskustega.


Ajakirjanik kirjutab eluruumile laienevatest miinimumnõuetest.
Tegelikult saab välja üürida ka mitte-eluruume ja miski ei keela neis ööbimist (vt näiteks hostelid, hotellid, jmt). See on levinud tava ja ka praktika, mida ei keela seadus ei Eestis ega välismaal.

145 KOMMENTAARI

n
nii 11. jaanuar 2015, 23:08
muidu oleks jah okei ajutiseks peatumiseks, aga see, et pliit on sisuliselt voodis, rikub asja ära. oleks kööginurk eraldi, siis jah.
n
nojah 8. jaanuar 2015, 17:02
Hästi elavad ikka eestlased. Lugedes kommentaare siis kiidavad mõned veel takka et hind isegi liiga odav. Tundub et eestlase ajuvasemel on sült. Kui m...
(loe edasi)
Loe kõiki (145)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee