Juhtkiri

Juhtkiri | Ühe erakonna kaks Eestit (15)

Õhtuleht.ee, 6. jaanuar 2015 18:43
Sotsid küsivad Mustamäel postkastidesse pistetud venekeelses valimisreklaamis, kas nende valija sooviks kodakondsusnõuete leevendamist ja venekeelse gümnaasiumihariduse säilimist. Sama hästi võinuks nad küsida, kas valija tahab tasuta lõunaid ja suuremat palka. Reformierakonna ühe juhtfiguuri Kristen Michali arvates on tegu suunava küsitlusega, kus valijaile istutatakse pähe partei mõtteid. Järelikult on sotsidel plaanis pärast valimisi senises koalitsioonileppes jäädvustatud põhimõtetest loobuda ning kodakondsusseaduse leevendamine ja venekeelne kooliharidus  läbirääkimislauale tõsta.

On ka veel võimalus, et kui venelastelt vajalikud hääled käes, pannakse kodakondsus- ja keeleteemad ka sotside peakontoris lihtsalt kalevi alla. Kuid vaevalt riskiksid isegi sotsid valijaid nii nahaalselt ära kasutada. 

Muidugi on igal erakonnal, ka sotsidel, õigus otsustada sellise kampaania kasuks, mida nad sobivaks peavad. Kuid rahvustundele rõhuv topeltmäng taob kiilu senisesse integratsiooni. Kahtlemata poleks ka Moskva seltsimeestel midagi lihtsamini jagatava kodakondsuse ja jätkuvalt vaid venekeelse koolihariduse vastu. Et kõik sellest vorstist oma viilakat püüavad lõigata, näitab kujundlikult ka reformierakondlase Toivo Asmeri jutlustatud viisavaba piiritsoon Venemaaga, sots Jaak Alliku unistus  vasakpöördest koos Keskerakonnaga või mõte piiriäärse maa müügist Vene kodanikele. Liiati võlgnevad sotsid seletuse, mida tähendavad nende leebemad kodakondsusnõuded. Ega ometi topeltkodakondsuse lubamist Eestis elavatele Vene kodanikele?

Eestikeelse valija pahandamist selliste tundlike küsimustega üritavad sotsid igatahes vältida. Nii tulebki välja, et üks partei viib läbi kahte valimiskampaaniat, lubades üht eestlastele, teist venelastele. Iseasi, kas meil on tarvis kaht erinevat Eestit, mida sotsid näivad ühtedele üht, teistele teist lubades üles ehitavat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee