Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: kuidas minna tööintervjuule? 

Tiina Kilkson, psühholoog, 22. jaanuar 2015 10:27
Foto: PantherMedia / Scanpix
Läheneb kevad ja paljud lõpetavad ülikooli ja tekib vajadus minna tööle. Kuidas valmistuda tööintervjuuks? Siin toongi mõned soovitused, mida tasub järgida.

Tööintervjuule tuleks minna puhanult ja oluline on korralik uni ööl enne tööintervjuud. Puhanud peaga vastad küsimustele paremini ja reageerid kiiremini.

Võid võtta kaasa ka paberi ja pliiatsi, kuhu saad märkmeid teha.

Samal teemal

Väga oluline on viisakas ja ametlik riietus, hea on kui ei ole naistel liiga suured ehted ja ka ei tohiks liialt ennast lõhnastada. Naised võiksid kanda kostüümi ja mehed ülikonda. Esmamulje on väga oluline ja sellest oleneb palju.

Hea oleks ennast kurssi viia firmaga, kuhu kandideerid. Kindlasti on küsimusi, mis puudutavad firma tundmist. Võidakse ka küsida, et mida sa meie firmas muudaksid ja miks? Või küsitakse, millised on sinu halvimad iseloomujooned? Ole valmis erinevateks küsimusteks.

Enda hea tundmine on väga oluline ja mõtle enne tööintervjuud hoolega läbi, millist kasu sa antud organisatsioonile saad pakkuda ja miks just sind tuleks valida. Tööintervjuul ära suurusta oma saavutustega, aga ära ennast ka maha tee. Ole positiivne ja realistlik. Proovi naeratada ja mitte pinges olla ning väldi kokutamist.

Kui sa mingile küsimusele kohe vastust ei tea, siis proovi pisut aega võita ja enne ütlemist korralikult läbi mõelda vastus. Juhul kui sa ei ole asjaga kursis, siis tunnista ausalt, et seda sa kahjuks ei tea. Vasta võimalikult ausalt, sest sedasi võidad sina ja võidab ka tööandja, sest siis saab selge ülevaate, kellega on tegu. Ole loomulik ja täpne.

Tööintervjuule ei tohiks hilineda, vaid oleks viisakas saabuda pisut varem, et ennast korrastada ja õige koht ülesse leida.

Võta kindlasti kaasa organisatsiooni kontaktid, et vajadusel saaksid teed küsida või helistada. Õpi pähe inimese nimi, kelle jutule sa lähed. Tutvusta ennast ja oota rahulikult, kuni sind edasi kutsutakse. Uksest mine sisse sirge seljaga ja enesekindlalt. Ära pauguta ustega ja sisenedes ütle viisakalt oma nimi ja ametikoht, kuhu kandideerid. Korraga võib olla firmas mitu vakantset kohta ja siis on hea, kui teatakse, mille asjus tulite.

Oota ukse juures kuni pakutakse istet ja istu pisut hiljem, kui intervjueerija seda teeb.

Ära mingil juhul näri nätsu, sest see jätab tööintervjuul väga ebaviisaka inimese mulje. Istu sirgelt ja soovitav on jalgu mitte ristata. Kehakeel on ka oluline ja jälgi seda teadlikult. Ära nihele toolil ja ära katkesta intervjueerijat. Rääkige kordamööda. Püüa käega mitte nägu pidevalt närviliselt katsuda, see reedab, et oled pinges.

Räägi parajalt tugevasti, mitte liiga vaikselt, et sind ei ole kuulda ja ka mitte liiga valjusti, mis näitab, et tahad domineerida.

Küsi sind huvitavaid küsimusi, mis töösse puutub. Sedasi näitad ülesse huvi tulevase töö vastu. Kui midagi jääb arusaamatuks või sa ei kuulnud õieti, siis palu küsimust korrata.

Tööintervjuul käimine on kunst ja selleks tuleb teha kodutööd, et ennast ette valmistada küsimusteks. Aruta ka sõpradega või pereringis, kuidas neil on töövestlusel läinud ja mida neilt on küsitud. Mida rohkem kogemusi sul on, seda libedamalt tööintervjuu sujub.

Samal teemal

10.01.2015
Psühholoogia blogi: hea une saladused
29.00.2015
Psühholoogia blogi: üksinda reisile
27.00.2015
Psühholoogia blogi: kust saada inspiratsiooni?
20.00.2015
Psühholoogia blogi: mitu elu meil on?